هاستینگ

8 روش‌ بازاریابی نوین (بهترین روش ها در توسعه کسب و کارهای مختلف)

روش‌های بازاریابی نوین

پیشرفت فناوری و خرید و فروش الکترونیکی موجب افزایش کمپین‌های بازاریابی شده و یافتن عالی‌ترین ایده بازاریابی به موضوع اساسی و مهم تبدیل گشته است. یکی از روش‌های رشد اقتصاد و افزایش معروفیت برند و کسب و کار بازاریابی است. بنابراین، بسیاری از کسب و کارها به خصوص کسب و کارهای کوچک از کمپین بازاریابی برای تبلیغات برند خود استفاده می‌کنند. برای سبقت گرفتن از رقبا و پیشرفت در کسب و کار بایستی این کمپین‌ها و روش‌های بازاریابی به‌گونه‌ای انتخاب شوند که منحصربه‌فرد و متمایز باشند. بنابراین، ارائه یک ایده بازاریابی عالی و نوین و تبلیغات خاص و یگانه برای یک کسب و کار ضروری است.

در ادامه سعی بر این داریم تا چندین مورد از بهترین روش‌های بازاریابی که نسبت به سایر روش‌ها خاص و منحصربه‌فرد است و در توسعه کسب و کارهای مختلف مؤثر واقع خواهد شد را ذکر نماییم:

1- بازاریابی تأثیرگذاران (اینفلوئنسر مارکتینگ)

همکاری با افراد تأثیرگذار یکی از روش‌های جذب مشتری و توسعه آگاهی اشخاص از برند شما است. در ایران نیز بازاریابی تأثیرگذاران اخیراً رایج شده و از جمله کمپین‌های موفق است. افراد تأثیرگذار یا اینفلوئنسر همان افراد عادی یا مشهور (سلبریتی) هستند که در فضای آنلاین به تبلیغ محصول یا خدمات شما می‌پردازند. به این ترتیب مخاطب و مشتریان بیشتری جذب برند شما می‌شوند. به عنوان مثالی از این دست در ایران می‌توان به تبلیغ جالب شرکت LG اشاره کرد که از بازیگر معروف طنز مهران غفوران به عنوان فرد تأثیرگذار استفاده کرده و جمله‌ی خلاقانه‌ای که از آن بهره گرفته است. به استفاده از افراد مشهور سلبریتی مارکتینگ نیز گفته می‌شود که از حالات ابتدایی بازاریابی تأثیرگذاران است.

البته باید توجه داشت که دیگر بازیگران و هنرمندان یا فوتبالیست‌ها تنها اینفلوئنسرها نیستند، بلکه افرادی که با نشر محتواهای مختلف در شبکه‌های اجتماعی نفوذ و جایگاه بالایی کسب کرده‌اند اینفلوئنسرهای واقعی به حساب می‌آیند.

بازاریابی تأثیرگذاران (اینفلوئنسر مارکتینگ)

2- بازاریابی ویدیویی (ویدیو مارکتینگ)

بازاریابی ویدیویی در مواردی که نیاز به نمایش نحوه کار یک محصول یا خدمات است برای از کسب و کارها به یک روش حیاتی تبدیل شده است. مخاطبان تمایل دارند که در کنار محتوا، به تماشای ویدیویی از محصول مورد نظر بنشینند. البته توسعه شبکه‌های اجتماعی در سال‌های اخیر بر افزایش این نوع روش دخیل بوده است. بنابراین باید بیش از پیش در تولید محتواهای ویدیویی دقت داشته و مواردی را تهیه نماییم که کاربردی و آموزنده باشد و موجب سر رفتن حوصله مخاطب نشود، به علاوه مشتری را به تماشای آن ترغیب کند. Dollar Shave شرکتی در زمینه تولید خودتراش از جمله شرکت‌هایی است که توانسته با تولید یک محتوای ویدیویی جالب در مدت 2 روزافزون بر 24000 سفارش دریافت نماید و پیش از تولید انبوه محصول، فروش گسترده آن را در چنین ابعادی تضمین کند!

بازاریابی ویدیویی (ویدیو مارکتینگ)

3- استفاده از بازاریابی ویروسی (دهان به دهان)

از دیرباز یکی از دلایل اصلی خرید مردم توصیه شخص دیگری بوده است که آن محصول را خریده یا استفاده نموده است. که به آن بازاریابی دهان به دهان یا ویروسی گفته می‌شود. تمرکز این روش اکثر اوقات احساسات مردم است.

به عنوان مثالی جالب برای این روش می‌توان به تبلیغات شیپور اشاره داشت که در بیلبوردهای شهر تهران پیاده‌سازی شده است که لحن طنزگونه آن موجب متمایز شدن آن از سایر بیلبوردها و پخش آن در اینترنت توسط مردم شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به مطلب “بازاریابی دهان به دهان” رجوع کنید.

استفاده از بازاریابی ویروسی (دهان به دهان)

4- بازاریابی محتوا (کانتنت مارکتینگ)

یکی از بهترین روش‌ها، بازاریابی محتوا است. آنچه در این نوع مارکتینگ باید مدنظر باشد تولید محتوای منحصربه‌فرد و متفاوت است که توجه مخاطبان و مشتریان را به سمت برند شما جذب کند. شرکت‌های مختلفی نظیر بیسکوئیت گرجی، کبریت توکلی، چی‌توز و شرکت ایرانسل از کانتنت مارکتینگ به صورت موفق بهره برده‌اند. شرکت ایرانسل به صورت گسترده و حرفه‌ای از این نوع مارکتینگ در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام و توییتر بهره گرفته است و موجب بالا رفتن تعداد دنبال کنندگان اکانت و تشویق مشتریان به خرید شده است.

بازاریابی محتوا (کانتنت مارکتینگ)

5- استفاده از بازاریابی چریکی (گوریلا مارکتینگ)

استفاده از هر گونه روش نامتعارف، بازاریابی چریکی یا پارتیزانی نامیده می‌شود. این روش در مقابل برخی از کمپین‌های تبلیغاتی پر هزینه، برای کسب و کارهای کوچک با توجه به هزینه‌های پایین توصیه می‌شود. چرا که هدف این روش افزایش بازده با هزینه پایین است. مثالی از این دست، کمپین تبلیغاتی خلاقانه شرکت کیت‌کت فعال در زمینه شکلات‌سازی است. ایده اصلی آن شکلات نیمه باز نقاشی شده بر روی نیمکت‌های کنار خیابان بود که با هزینه پایین مشتریان بسیاری را به سمت خود جلب نموده است.

استفاده از بازاریابی چریکی (گوریلا مارکتینگ)

6- بازاریابی شخصی سازی شده (پرسونلایز مارکتینگ)

از روش‌های نوین دیگر می‌توان به بازاریابی شخصی سازی شده اشاره داشت. این نوع بازاریابی از علایق و سلایق متفاوت انسان‌ها به وجود می‌آید که در نتیجه آن نظر هر شخص در مورد هر محصول متفاوت است. از این رو در این روش، باید هر یک از مشتریان را به صورت جداگانه در نظر گرفته و تلاش داشته باشیم تا محصولاتی متناسب با علاقه و سلیقه شخصی هر مشتری به آن‌ها پیشنهاد دهیم. به عنوان مثال، شرکت آمازون را در نظر بگیرید که زمانی که محصول خاصی را جستجو می‌کنید، محصولات مشابه با جستجو شما نیز به صورت خودکار در سایت به شما پیشنهاد داده می‌شود.

بازاریابی شخصی سازی شده (پرسونلایز مارکتینگ)

7- بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (سوشیال مدیا مارکتینگ)

با نفوذ شبکه‌های اجتماعی در زندگی مردم مارکتینگ شبکه‌های اجتماعی یکی از مهم‌ترین بخش‌های بازاریابی دیجیتال تبدیل شده است. بیش از 74% از کاربران اینترنت در یکی از شبکه‌های اجتماعی عضو هستند و روزانه زمانی را جهت بررسی پروفایل‌های شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کنند. هر فرد به طور متوسط روزانه حدود 2 ساعت را در 4 الی 5 شبکه اجتماعی جهت بررسی پروفایل خود صرف می‌کند. به این ترتیب این روش می‌تواند نقش کلیدی در پیشرفت و توسعه کسب و کار داشته باشد. شرکت اورلیف، فروشنده محصولات آرایشی، یکی از شرکت‌های موفق در این زمینه است که با حضور فعال در بسیاری از شبکه‌های اجتماعی به تبلیغات محصول خود می‌پردازد.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (سوشیال مدیا مارکتینگ)

8- تبلیغات آفلاین

با توجه به موارد ذکر شده در مورد بازاریابی دیجیتال و نفوذ گسترده فضای دیجیتال و مجازی در بین مردم، اما هنوز هم بازاریابی آفلاین نیز محبوبیت ویژه‌ای در بین مردم دارد و در جلب نظر مردم جایگاه خود را دارد. روش‌های مختلفی برای این روش وجود دارد که از آن جمله می‌توان به کارت‌های ویزیت، بروشور محصولات شرکت و ارائه هدایایی جهت ترغیب مخاطبان اشاره نمود.

گیفت‌کارت‌ها و شکلات‌های سفارشی شده برخی از نمونه‌های هدایای استفاده شده است. برنامه‌های کاربردی اسنپ و دیوار از شکلات جهت استفاده در تبلیغات خود استفاده نموده‌اند. شوکوبرند به صورت تخصصی در زمینه ارائه خدمات شکلات سفارشی شده برای کسب و کار شما آماده تولید شکلات‌های سفارشی با لوگو و متن دلخواه شما است. برای مشاهده نمونه‌ای از محصولات به سایت شوکوبرند مراجعه نمایید.

هرچند یافتن ایده‌های بازاریابی که از ایده‌های رقبا متمایز و خلاقانه باشد و همچنین استفاده درست از آن‌ها در تبلیغات به نظر مشکل باشد، در مقابل، نتیجه‌ای که به ارمغان خواهد آورد در صورت پیاده‌سازی صحیح تأثیرگذار و شگفت‌انگیز خواهد بود و معروف شدن برند را افزایش خواهد داد. از این رو، باید در تعیین و نحوه اجرای بازاریابی دقت عمل داشت و همه عوامل تأثیرگذار را در نظر گرفت.

برچسب ها

مازیار احمدی

مازیارم. مازیار یه وبمستر هست که جوانیشو تو اینترنت گذاشته. عاشق وردپرسه و یه استارتاپ داره که مثل بچش دوسش داره و دوستدار محتوا هست. مازیار موقع کار خیلی جدیه ولی آدم خوش قلبیه و از ته دل میخنده. مازیار عاشق یاد دادن و اشتراک گذاری تجربیاتش هست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن