استارتاپی ها بدانیدبهترین ها

بهترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری ایرانی برای استارتاپ ها

سرمایه‌گذاری خطرپذیر یا Venture Capital  نوعی از سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی است که تمرکز آن روی شرکت‌های نوپا و استارتاپ های  در حال رشد است. برای تشکیل VC ممکن است سرمایه‌گذار خطرپذیر (Venture Capitalist) صدها گزارش ارزیابی برای سرمایه‌داران ببرد تا آنها را مجاب به سرمایه‌گذاری در این بخش کند.

در این مقاله بهترین صندوق های سرمایه گذاری ایران یا بهترین VC های ایران را به شما معرفی می کنیم.

در سرمایه‌گذاری خطرپذیر که با نام های «سرمایه‌گذاری جسورانه» یا «سرمایه‌گذاری کارآفرینی» شناخته می شود، از شرکت‌ها در ساده‌ترین حالت ـ کارآفرین با ایده‌ای که بصورت برنامه کسب‌وکار مطرح شده ـ تا شرکت‌های مستقل بلوغ‌یافته را حمایت می‌نماید و موفقیت این شرکت‌ها نیز در گرو همکاری و مشارکت  فعالانه VC است.

معیار سنجش عملکرد VCها بازدهی کسب شده از سرمایه‌گذاری‌های آنها (IRR) است که به دو عامل زمان و مقدار بستگی دارد. یعنی هرچه سبد زودتر و با ارزش بالاتری نقد شود نشان‌دهنده عملکرد بهتر VC است. به طور معمول گفته می‌شود که شرکت خریداری شده باید بین ۳ تا ۵ سال فروخته (Exit) شود، اما در عمل اصولا بین ۶ تا ۸ سال و حتی بسته به شرایط بازار این کار بیشتر هم طول می‌کشد.

در واقع در این مدل سرمایه گذاری جسورانه واسطه مالی میان موسسات سرمایه‌گذار اصلی (صندوق‌های دارای امکان سرمایه‌گذاری نظیر صندوق‌های بازنشستگی، بانک‌ها، موسسات بیمه و… ) و شرکت‌های در حال رشد نوآوری-محور است.

عموما موسسات سرمایه گذار اصلی، بعنوان شریک با مسئولیت محدود(Limited Partner) عمل می‌نمایند و VC  نقش شریک مدیریتی(General  Partner) را ایفا می‌کند و مسئولیت و کارگزاری  فعالیت‌هایی که از طریق منابع مالی LP انجام می‌شود را عهده دار است.

لیست زیر بهترین صندوق های سرمایه گذاری ایرانی هستند:

لطفا شما نیز در بخش نظرات صندوق های سرمایه گذاری که با آنها کار کردید را معرفی کنید و تجربیات خودتان از کارکردن با این صندوق های سرمایه گذاری را کامنت کنید.
برچسب ها

مازیار احمدی

مازیارم. مازیار یه وبمستر هست که جوانیشو تو اینترنت گذاشته. عاشق وردپرسه و یه استارتاپ داره که مثل بچش دوسش داره و دوستدار محتوا هست. مازیار موقع کار خیلی جدیه ولی آدم خوش قلبیه و از ته دل میخنده. مازیار عاشق یاد دادن و اشتراک گذاری تجربیاتش هست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن