استارتاپی ها بدانیدایستگاه استارتاپی

چگونه یک بیزینس پلن یا طرح تجاری موفق بنویسیم تا سرمایه گذار جذب کنیم؟

چگونه یک طرح تجاری موفق بنویسم؟

طرح تجاری

طرح تجاری یا بیزینس پلن در دنیای کسب‌وکار مانند تهیه نقشه یک سفر است که افراد را قانع می‌کند هم‌سفر او باشند.

شما در سازمان خود برای رسیدن به مقصد چاره‌ای جز تهیه نقشه ندارید و مجبورید آن را خلاصه کرده و در قالب یک بیزینس مدل یک‌صفحه‌ای در مقابل چشمان خود و اعضای سازمان برای رسیدن به هدف نهایی قرار دهید؛ اما جذب سرمایه‌گذار داستان دیگری دارد؛ برای جذب او باید بیزینس مدل را بشکنید و در قالب بیزینس پلن یا طرح تجاری مفصل شرح دهید، او قرار است سرمایه خود را به دستان شما بسپارد؛ بنابراین این حق را دارد همه جزئیات را بداند. لذا ما درخت تنومند بیزینس مدل را در ذیل بسط می‌دهیم تا ببینیم چگونه یک طرح تجاری موفق نوشته می‌شود.

ویژگی‌های یک طرح تجاری و بیزینس پلن موفق

بیزینس پلنطرح تجاری موفق در اولین شاخه خلاصه مدیریتی را دارد؛ شاخه اصلی که سرنوشت طرح شمارا رقم خواهد زد. گام اولی که اگر نتواند سرمایه‌گذار شمارا به دنبال خود بکشد کار بیزینس پلن شما تمام است، فاتحه آن را بخوانید؛ زیرا بقیه قسمت‌ها خوانده نخواهند شد.

چه کسی طرح بیزینس پلن خسته‌کننده و کپی‌برداری شده از بقیه طرح‌ها را تا آخر مشتاقانه می‌خواند؟ کسی که سرمایه دارد به دنبال کسب درامد و سود بیشتر از سرمایه خود است؛ بنابراین اگر سرمایه‌گذار می‌خواهید به او بگویید چه قدر برای او پول درخواهید آورد.

ایده کسب‌وکارتان را به او بفروشید، خلاصه مدیریتی یعنی ایده فروشی. اینکه چرا باید به شما برای انجام ایده اعتماد کند، می‌شود گام بعدی و مابقی ماجرا که در ادامه طرح خواهیم گفت.

در خلاصه مدیریتی ایده خود را بیان کنید، چشم‌انداز طرحتان را شفاف کنید، اهداف را تشریح کرده، مشکل را توضیح دهید و راه‌حل را پیشنهاد دهید.

واقع گرا بودن اهداف شما، ارزش طرح کسب و کار شما را نشان میدهد.

شاخه دوم محصول یا خدماتی است که طرح تجاری حول محور آن می‌چرخد و برای خود در مدل بیزینس یک امپراتوری محسوب می‌شود. چیزی که با فروش آن کسب درامد اتفاق می­افتد.

این بخش نتیجه رصد بازار توسط شماست، هنر فرصت‌طلبی و فرصت سازی شمار ا نشان می‌دهد. بخشی که باید برای سرمایه‌گذار وضعیت موجود کالا و یا خدمات را در بازار تحلیل کند، پیشنهاد شما که همان محصول یا خدمتی است که در نظر گرفته‌اید را بیان کند، محصول را در بازار اعتبار سنجی کند و برنامه پیشروی آن را ترسیم کند.

چرا باید از تحلیل بازار به‌سرعت بگذریم و از تمرکز بر آن چشم‌پوشی کنیم؟ بازار همان قسمتی است در طرح تجاری که میدان جنگ را برای سرمایه‌گذار توصیف می‌کند.

به سرمایه گذار توضیح دهید که محصول یا خدمت شما دقیقا چه کاری انجام می دهد.

 

 

 

 

تحلیل بازار در بیزینس مدل شاخه تنومندی است که در درجه اول با نشان دادن تعداد مشتریان بالقوه محصول و یا خدمات، اندازه پیش روی سرمایه‌گذار را محاسبه می‌کند و در گام بعدی این مشتریان را بر اساس خصوصیات مشترکشان در برنامه‌ای تحت عنوان بخش‌بندی بازار تقسیم ­بندی می­کند.

شناخت خود را از بازار هدف به رخ سرمایه‌گذار بکشید.

 معمولاً بازار بر اساس متغیرهای جغرافیایی، متغیرهای جمعیت شناختی، عوامل روانشناسی و عوامل رفتاری تقسیم می‌شود. در تحلیل بازار، بازار هدف و خریداران بررسی می‌شوند و مشتریان کلیدی معرفی می‌گردند. بعد درباره نحوه ورود به بازار و اعلام موجودیت سخن به میان می‌آید و در انتها درباره رقیبان و حریفان در بیزینس پلن سخن گفته می‌شود.

شاخه‌ای به نام فرایند اجرا در بیزینس مدل وجود دارد که در طرح تجاری به‌طور مفصل به سرمایه‌گذار خواهد گفت شما در بازار چگونه کالا و یا خدمات را برای او تبدیل به پول می‌کنید؛ برنامه بازاریابی، برنامه فروش، محل استقرار کسب‌وکار، تکنولوژی‌های مورداستفاده، تجهیزاتی که دارید و یا نیاز به تهیه آن است، ایستگاه‌های کلیدی و شاخص‌های کلیدی سازمان را که معیاری برای اندازه‌گیری میزان پیشرفت آن‌هاست، همه را توضیح می‌دهد.

شاخه وزین هر بیزینس مدلی اعضای آن هستند؛ نیروی انسانی که ضامن موفقیت و عامل اصلی شکست هر کسب‌وکاری می‌توانند باشند. در طرح تجاری ساختار و سلسله‌مراتب سازمانی، تیم مدیریت، شرح وظایف هر سمت در سازمان و برنامه کارکنان و سهم هرکس در سهام شرکت بیان می‌شود.

برای سرمایه گذار کاملا روشن کنید که چرا فقط شما میتوانید از عهده این کار بربیایید.

درنهایت به شاخه اصلی می‌رسیم؛ برنامه مالی که شیوه درآمدزایی یا همان مدل درآمدزایی که به‌طور مثال سنتی است یا اینترنتی یا شبکه‌ای و… تشریح می­شود و درامد و هزینه، میزان سود و ترازنامه مالی به‌طور جذابی توضیح داده می‌شوند.

در آخر طرح تجاری را با بیان انتظار خود از سرمایه‌گذار ببندید.

 

امیدواریم با توجه به این مقاله بتوانید طرح تجاری موفقی بنویسید. به نظر شما برای نوشتن یک طرح تجاری موفق و جذب سرمایه گذار دیگر چه نکاتی را باید رعایت کرد؟ به ما در بخش نظرات نظر خود را اعلام کنید.

برچسب ها

زهرا غریب

وی عاشق دنیای تکنولوژی و کد نویسی بود و به زبان انگلیسی علاقه وافری داشت.از مهم ترین صفات وی میتوان به این اشاره نمود که کار تیمی را بسیار دوست می‎داشت.?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن