دیجیتال مارکتینگکپی رایتینگمارکتینگ

آموزش کپی رایتینگ و ۳۷ تکنیک کاربردی تبلیغ نویسی و فرمول های تولید محتوا

کپی رایتینگ چیست؟

نمی‌دونم تا حالا چند بار این واژه به گوشِ مبارکتون خورده ولی اگه با جستجوی گوگل به این مقاله رسیدین، قطعا براتون موضوع جذابی بوده که شما رو راهی این مقاله کرده و من هم سعی کردم اینجا، سیر تا پیازِ کپی رایتینگ و تکنیک های کپی رایتینگ رو به زبون ساده آموزش بدم، تا ته مطلب، دستِ پر برگردین!

اگه دوست دارین به یه کپی رایتر حرفه ای تبدیل بشین و زندگی و درآمد بهتری با جادوی کلمات داشته باشین، تا آخر مقاله کنارم باشین

اول مطلب بگم اینجا می‌خوام درباره‌ی کپی رایتینگ  copywriting صحبت کنم ولی اکثر افراد واژه کپی رایت Copyright به گوششون خورده، اون Copyright در واقع حق مالکیت یک نفر برای تولید یک محصول هست و این copywriting  یه موضوع جذاب هست که اینجا مفصل دربارش می‌خونین و یاد می‌گیرین.

به زبون خودمونی بخوام صحبت کنم، کپی رایتینگ یک تکنیک برای نوشتن هست که مخاطب رو به انجام یک کار مجاب می کنه، حالا ممکنه این کار، خرید یک سرویس یا محصول باشه!

کپی رایتینگ اصولا برای فروش خدمت یا محصول استفاده میشه ولی اگه شما تکنیک های کپی رایتینگ رو بدونین، زندگی براتون شیرین تر میشه!

حتی ممکنه یک نفر با این هنر باعث بشه شما با کسی که قهر کردین دوست بشین، جالب شد، نه؟

حتما براتون پیش اومده، یه نفر یه جمله گفته و بش گفتین:

چقد سر زبون داری

خب چی باعث میشه که این جمله رو به کسی بگیم؟ وقتی می بینیم اونقد جملش نافذ هست که با جملش حال می کنیم و روی ما تاثیر زیادی داره، ممکنه اینو بش بگیم.

کپی رایتینگ به دردِ کی و چی می خوره؟

بماند که صنعت کپی رایتینگ یکی از مشاغل پردرآمد در سال‌های اخیر بوده و یه مقاله می‌خوندم این صنعت ۳ تریلیون دلار ثروت داره ولی اگه بخوام بگم یادگرفتن کپی رایتینگ،به درد کیا می‌خوره؟باید بگم به درد همه آدم ها می‌خوره باورتون میشه؟ اگه نمیشه، لطفا داستان های واقعی زیر رو بخونین بیشتر با اعجاز کپی رایتینگ آشنا میشین و متوجه می‌شین حتی به درد شما هم می‌خوره!

آشتی زهرا با نرگس بعد از استفاده متن یک کپی رایتر

زهرا با نرگس قهر کرده بود و مریم هم که دوست صمیمی این دوتا بود، می‌خواست آشتیشون بده.

مریم، یه پیام برای زهرا فرستاد و اینجوری گفت:

لطفا بیا با نرگس آشتی کن، بچه نیستین که!

جواب زهرا این بود : ولش کن بابا، انگار از دماغ فیل افتاده، عمرا باهاش حرف نمی‌زنم دیگه!

مریم که از قهر این دو نفر خسته شده بود و حوصلش سر رفته بود با یک نفر مشورت کرد، از خوش شانسیش اون نفر تکنیک های کپی رایتینگ رو بلد بود و بش گفت این متن رو برای زهرا بفرست:

نرگس دخترٍ خیلی مهربونی هست ولی بعضی وقتا از کوره در می‌ره، همون وقتا نیاز به یه درک متقابل داره، دیشب لابلای حرفاش فهمیدم اونقد از رفتارش ناراحت بوده که حتی ناهار و شام نخوره! ولی خب دیگه یه غرور کوچیکی هم داره که اشتباهشو نمی گه، تو خودت هم که خدای مهربونای عالمی، امروز سه نفری بریم بیرون؟ شیرینی آشتی کنونتون هم دنگ و دونگی😍😍💋💋

جواب زهرا بعد از شنیدن جمله دوم این بود:

باووشهههه حله، آشتی آشتی… بریم یه سفر با کشتی!بریم بیرون آشتی کنون💋💋

اگه شما به جای زهرا بودین با کدوم جمله مریم سریع تر متقاعد می‌شدین با نرگس آشتی کنین؟؟

در جمله دوم استفاده از لغاتی مثل خیلی یا کوچیک تاثیر زیادی روی ذهن زهرا گذاشت و کمک زیادی کرد که برای آشتی متقاعد بشه!

اگه با کسی قهرین، بگین براتون جمله بنویسم😁،بهتون قول می‌دم آشتی کنین!

حتی من با یاد گرفتن تکنیک‌های کپی رایتینگ، در دوران دانشگاه خیلی وقتا درس افتاده رو پاس می‌شدم 😜!

هدف کپی رایتینگ، روانشناسی و جذب مخاطب با تعداد کم ولی تاثیر گذار از کلمه هاست و این واژه‌ها باید بتونن در عین سادگی حس خوشایندی نسبت به یک برند و کسب وکار در مخاطب ایجاد کنه.

۲۵ درصد فروش بیشتر فقط به واسطه استفاده از یک تکنیک کپی رایتینگ

شاید جالب باشه براتون بدونین در یک کمپین تبلیغاتی با استفاده از یک تکنیک ساده کپی رایتینگ بین دو جمله زیر چه اتفاقی افتاد:

با یک هزینه ۱۰۰۰۰ تومنی، امروز حس خوبی به خودتون هدیه بدین!

با یک هزینه کوچک ۱۰۰۰۰ تومنی، امروز حس خیلی خوبی به خودتون هدیه بدین!

در نتایجی که بدست اومد، استفاده از کلمه کوچک و خیلی در جمله دوم، ۲۵ درصد فروش اون محصول رو افزایش داد!

اینکه می‌گم با کپی رایتینگ می‌تونین فروشتونو متحول کنین، یعنی همین نتیجه ساده ولی ارزشمندی که بدست اومد.

در نگاه اول شاید کپی‌ رایتینگ کاری ساده به نظر برسه ولی واقعیت این هست که کپی رایتینگ نکات و ظرافت‌‌های زیادی هم داره که در ادامه همین مطلب بشون می‌رسیم. دقت و خلاقیت در خلق یک اثر ماندگار با کلمات، هنر یک کپی‌‌رایتر هست.

کپی رایتینگ از جنس نوشتن هست و یک کپی‌رایتر باید همدم همیشگی قلم و کاغذ باشه، در کپی رایتینگ، یک کپی رایتر سعی می‌کنه با ساده ترین و قشنگ‌ترین کلمات برای جذب مخاطب و فروش بیشتر محصول یا خدمتش استفاده کنه.

کپی رایتینگ ( CopyWriting ) معادل فارسی مناسبی نداره، به همین دلیل معمولا با همون اصطلاح انگلیسی کپی رایتینگ میشناسنش.

کپی رایتینگ هنرِ فروختن به کمک جادوی کلمه‌هاست.

ماجرای من و مدیر منابع انسانی و کپی رایتینگ

چند ماهی بود به یک نیروی گرافیست نیاز داشتم و پروژه هامون عقب افتاده بود و یک نیروی خیلی خوب تو یه بخش دیگه کار می کرد که من دوست داشتم اون بیاد تو واحد ما کار کنه، من بارها اینو گفته بودم و هر دفعه با دلایلی که واقعا منطقی بود این درخواست من رد می‌شد تا اینکه تصمیم گرفتم یک متن  کپی رایتی بنویسیم و متن زیر رو نوشتم و برای مدیر منابع انسانی ارسال کردم:

“پروژه های بخش ما، عمــــــیقا عقبه و نیاز ما به یه آدم مثل داره بیــــداد می کنه.
لطفا در این مورد همکاری کنید و اجازه بدین خانم… بیاد بخش ما؛ بهتون قول می‌دم بهره وری این آدم رو ۵ برابر کنم”
حدس بزنین چه اتفاقی افتاد؟

ماجرای گدا و کپی رایتینگ

تو تمام زندگی باید تاثیر گذار بودن رو بلد باشی…حتی اگه زبونم لال گدا باشی…
چی می‌گم: این دو تا گدا را با هم مقایسه کنین تا متوجه بشین چی می‌گم😃
گدای اول:
گدای دوم:
گدای دوم نوشته: “کدام دین، بیشترین اهمیت را به بی خانمان ها میدهد؟”
جالبتر از اون اینه که برای هر دین یه ظرف مخصوص گذاشته!
یه گدا ازین زرنگ تر هم دیده بودم که  یه ظرف گذاشته با برچسب other برای الباقی ادیان!

بنظرتون کدوم گدا درآمد بیشتری داره؟؟

نمونه های موفق کپی رایتینگ در کسب و کارهای ایرانی

کمپین‌ها و شعارهای تبلیغاتی برندها، از زحمات یک کپی رایتر ( CopyWriter ) است. مثلا شعار «هیچکس تنها نیست» از همراه اول جمله ای هست که یک کپی رایتر زحمتشو کشیده.

جمله مراقب باشید انگشتتان را همراهش نخورید! هم یک جمله قشنگ هست که رستوران‌ها ازش استفاده می کنن، البته باید دقت کنیم جملاتمون ناب باشن و تکراری نباشه!

یا در عکس زیر می‌تونیم زحمات کپی رایتر دورتو که یه مایع ظرفشویی هست، رو ببینیم:

کپی رایتر

کپی رایتری که قدیم تر بش تبلیغ نویسی هم می گفتن یکی از شغل های پردرآمد دنیا تبدیل شده و اکثر کسب و کارهای بزرگ نیاز به یک کپی رایتر حرفه ای برای افزایش فروش محصولاتشون هستن.

یا کمپین های تپ سی رو حتما روی بیلبوردهای شهرتون دیده باشین:

رسوندن کوه به کوه کار ماست، رسوندن نوشدارو به سهراب کار ماست، رسوندن تشنه به چشمه یا رسوندن حسنی به مکتب کار ماست.

تو داستان ها خوندیم که لیلی هیچوقت به مجنون نرسیده ولی تپ سی با یک تکنیک کپی رایتینگ میگه رسوندن لیلی به مجنون کار ما هست.

کمپین رسوندن تپ سی

اگه یک جمله داشتیم که صرفا می‌گفت تپ سی سرعت خوبی داره یا تپ سی تمرکز اصلیش روی حمل و نقل هست شاید تاثیر این جملات  رو در ذهن مخاطب نداشت.

خب اگه متمایل شدین از کپی رایتری کسب درآمد کنین و یا زندگی خودتون رو با یاد گرفتن کپی رایتینگ قشنگتر کنین تکنیک‌های کپی رایتینگ رو در ادامه بخونین.

اگه هنوز به یک کسب درآمد عالی فکر نکردین، به شغل کپی رایتری فکر کنین!

یه چای بریزین و یه کاغذ و قلم بردارین بیاین پای این مطلب، می‌خوایم با کمک هم شروع کنیم به نوشتن یک مطلب با تکنیک های کپی رایتینگ

تکنیک های کپی رایتینگ

خب لطفا کاغذ و قلمتون رو بردارین می‌خوایم شروع کنیم به نوشتن:

۱- عاشق کپی رایتینگ باشین

استیو جابز  میگه:

استیو جابز جان

من متقاعد شدم که تنها چیزی که میتونه من رو سرپا نگه داره دوست داشتن کاری هست که انجام میدم. کار شما قراره بخش بزرگی از زندگی شما بشه و تنها راهی که باعث رضایت شما میشه، انجام کاری هست که باور دارین قراره کار بزرگی بشه و تنها راهی که میشه کار بزرگ انجام داد، دوست داشتن کاری هست که انجام میدین.

بصورت کلی قصد انجام هر کاری رو دارین، سعی کنین اول ببینین این کارو دوس دارین یا نه؟ و اگه شروع کردین عاشقش باشین.

اگه تصمیم گرفتین وارد گود کپی رایتینگ  شین و به طور حرفه‌ای ادامه بدین خیلی مهم هست اول نوشتن رو دوست داشته باشین،به خلق ایده‌ و بکارگیری ایده ها در مسیر نوشتن علاقه داشته باشین.

اگه نوشتن رو دوست ندارین، اگه تغییر دادن رو دوست ندارین لطفا ادامه مطلب رو نخونین چون فقط وقتتون تلف کردین و من دوست ندارم تو مقاله ای که اسماعیل می‌نویسه کسی وقتش بیخودی تلف بشه ولی اگه نوشتن رو دوست دارین شما ازین مرحله نمره قبولی گرفتین، سراغ تکنیک دوم برای یادگیری کپی رایتینگ می‌ریم.

۲-هدف خودتون رو قبل از نوشتن بدونین

خیلی مهمه قبل از اینکه بخوایم درباره‌ی موضوعی بنویسیم، هدفمون رو ازین کار بدونیم، می‌خوایم دقیقا چکار کنیم؟

البته بستگی داره بخوایم از یاد گرفتن کپی رایتینگ به چی برسیم؟ ما بیشتر در این مقاله یاد می گیریم که مقاله هایی بنویسیم که بتونیم از مخاطبی که مطلب رو می خونن یک عکس العمل بگیریم.

عکس العمل مخاطب می تونه یک لبخند باشه، میتونه ارسال یک کامنت باشه، میتونه خرید محصول شما باشه، میتونه اشتراک گذاری مطلب شما باشه و …

یجورایی دونستن هدف، میشه گفت استراتژی محتوا هم باشه، روزیکه تصمیم گرفتم این مقاله رو بنویسم، هدفم این بود وقتی مخاطبم این مطلب رو میخونه تا آخرش بخونه و اونقد جذاب باشه که این مطلب رو برای افرادی که فکر میکنه بدردشون میخوره Share کنه.

پس لطفا شما هم هدفتون رو از متنی که می‌خواید بنویسید برای خودتون مشخص کنید.

مثال:ممکنه بگین من می‌خوام یک سایت بزنم و داخلش محصولات مرتبط با ماهی بفروشم، بنابراین ممکنه من یه مقاله با عنوان “۵ فایده خوردن ماهی در طول هفته” بنویسم.

اینجا هدف چی هست؟ هدف اینه مخاطبینی مطلب من رو بخونن که به خوردن ماهی علاقه مند میشن و بعد می‌تونم بهشون پیشنهاد بدم اگه دوست دارین می‌تونین از محصولات سایت من هم که ماهی فروشی هست دیدن کنید.

در نهایت این هنر کپی رایتینگ هست که مخاطبی رو که اومده یه متن آموزشی بخونه، میتونه به یک خریدار هم تبدیل کنه!

خب هدفتون رو انتخاب کردین؟؟؟ اگه هدف رو انتخاب کردین، از مرحله دو هم نمره قبولی گرفتین، باید بریم تکنیک ۳ رو یاد بگیریم.

۳تا می‌تونین درباره‌ی موضوعی که می‌خواید راجبش بنویسید، تحقیق کنین

هر چقد شما اطلاعات و آمار بیشتری درباره‌‌‌ی چیزی که میخواید راجبش بنویسین؛ داشته باشین؛ مطلب شما پخته تر و به قول خودم جون دار تر میشه و مخاطب شما از خوندن مطلبی که نوشتین؛ حال می کنه.

چقد خوب می تونین توی گوگل به اونچیزی که می‌خواید برسین؟ قدرت سرچ کردنتون چقدر خوبه؟ زبان انگلیسیتون در چه حده؟

هرچقد تو این دو مورد یعنی قدرت سرچ در گوگل و زبان انگلیسیتون قدرتمند تر باشین، یقینا اطلاعات بهتری می‌تونین درباره‌ی مقاله ای که مینویسین بدست بیارید و مطلب شما خوراک بهتری برای مخاطب داره! اگه تو این دو تا ضعف دارین یکم بیشتر تلاش کنین، لطفا!

مثلا وقتی من میخواستم مقاله آموزش کپی رایتینگ رو بنویسم؛ حدود ۱۵ تا مقاله درباره کپی رایتینگ خوندم و اطلاعات جدید رو به تجربیاتم اضافه کردم تا خروجی مطلب بشه این مطلب که الان دارین می‌خونینش.

آقای Gary Bencivenga دراین باره گفتن

بهترین کپی رایترها همیشه جزو سرسخت‌ترین محققان هستند. درست مانند معدن چیان؛ آنها حفر می‌کنند، پیش می‌روند، دینامیت کار می‌گذارند و به کندن زمین ادامه می‌دهند تا حجم زیادی سنگ معدن به دست آورند. جان کیپلز به من توصیه کرد که همیشه هفت برابر میزان موردنیاز، اطلاعات جالب جمع آوری کنم. تحقیق کردن بهترین راه‌حل برای اتمام کارهای متوقف شده است.

اطلاعات بیشتر شما درباره یک موضوع و نوشتن در اون مورد، مطلب شما رو حرفه ای‌ تر می‌کنه!

اگه هدفتون مشخص کردین و تحقیقاتتون و درباره موضوعی که می‌خواید راجبش بنویسین کامل کردین، وقتشه دست به قلم شین تا شروع کنیم و یک کار آسون ولی مهم انجام بدیم و اون، انتخاب یک عنوان مناسب برای مطلبمون هست

۴-بهترین عنوان رو برای مطلب خودتون انتخاب کنید.

 

عنوانِ بدِ متنِ شما، مثل یک سد؛ راه مخاطبِ شما رو برای خوندنِ ادامه ی مطلب، بند میاره

من خودم زیاد اهل روزنامه خوندن نیستم و اکثرا سایت ها رو برای اخبار چک می کنم ولی گاهی که توی هواپیما بالاجبار روزنامه می خونم؛ فقط یک عنوان جذاب هست که میتونه منو مجاب کنه تا ته مطلب رو ادامه بدم.

شده یجا غذایی میارن براتون که تاحالا نخوردین، ولی اونقد خوشگل روی غذا تزیین شده که دوست دارین هرجور شده ازین غذا بچشین چون بهتون چشمک می‌زنه.

عنوان محتوا هم مثل همین داستان تزیین غذا هست و هر چقدر جذاب باشه، خواننده رو مجاب می‌کنه مطلب رو بخونه و اگه داخل مطلب هم این تکنیک هایی که در این مطلب گفتم رو رعایت کنین، باعث میشه تا تهش برین.

انتخاب عنوان مناسب خیلی مهمتر از اونچیزایی هست که تاحالا بش فکر نکردین!

من تو همین مطلب ۷ تا تکنیک برای انتخاب بهترین عنوان برای محتوا رو آورده بودم ولی مقاله خیلی طولانی شد و به پیشنهاد دوستان، اونو در قالب یه مقاله دیگه نوشتم.

بنابراین اگه می‌خواین عنوانی بنویسین که هرکس دید، ۱۰۰ درصد مطلبتون رو باز کنه مطلب زیر رو بخونین:

۷ تکنیک کاربردی برای انتخاب بهترین عنوان محتوا که هیچ جا نخوندین۷ تکنیک کاربردی برای انتخاب بهترین عنوان محتوا که هیچ جا نخوندین 

لطفا اول مقاله بالا رو بخونین بعد ادامه بدین.

چکار کردین؟عنوان انتخاب کردین؟ اگه آره؟ باید یه صد آفرین هزارو سیصد آفرین بهتون بگم، ازینجا به بعد با تکنیک های بعدی یاد می‌گیریم چطوری متنی که مینویسیم تاثیرگذارتر باشه

۵- در کپی رایتینگ، باید آسون بنویسین

آموزش کپی رایتینگ | Elijah O'Donnell By Unsplash

«ویلیام شکسپیر» و «جیمز جویس» که از بزرگ‌ترین استادان زبان بودن، هر چه موضوع‌ نوشته هاشون سطح بالاتر بود، از زبان کودکانه‌تری استفاده می‌کردن.

طولانی‌ترین کلمه، سه حرف دارد. کورت ونه‌گات

 

ساده کردن متن به معنی کنار گذاشتن مسائل فنی و ادبی متن یا نوشتن در حد درک یک دانش آموز دبستانی نیست بلکه به این معنی است که متن خودتون را ساده و قابل فهم بنویسید و از کلمات دشوار استفاده نکنید.

در واقع وقتی دارین می‌نویسین به این فکر کنین که حتی یک نفر با کمترین سطح دانش که نوشته شمارو میخونه، گیج نشه و برای همه اقشار و خواننده ها یک زبان مشترک داشته باشین.

سعی کنین موقع نوشتن، مخاطب را دوست صمیمی خودتون بدونین و همونقد راحت و ساده براش بنویسین!

نمی دونم شعرهای سعدی جانو میخونین یا نه ولی بنظر من سعدی هم در شعراش سادگی رو رعایت می کرده.

ما را همه شب نمی‌برد خواب … ای خفته روزگار دریاب

حالا دوباره یه مثال می زنیم:

علی در عنفوان جوانی روزهای بغرنجی را سپری کرد.

علی در آغاز جوانی روزهای سختی را سپری کرد.

کدومش؟؟

۶با آمار و عکس و طنز، متنتونو از یکنواختی در بیارین

خداوکیلی، همین مقاله آموزش کپی رایتینگ که نوشتم اگه عکس نداشت، رغبت می‌کردین ۱۲۰۰۰ کلمه رو بخونین؟؟

انتخاب عکس‌های مناسب داخل مطلب، میل مخاطب یا خواننده رو بیشتر می کنه.

در این زمینه یه تحقیق انجام دادم و با ابزار یاندکس رفتار خواننده هارو چک می‌کردم، طی آماری که گرفتم، ۴۲ درصد خواننده ها، مطلبی که عکس نداشت رو از پاراگراف دوم مطلب به بعد، می بستن!

یا اگه تو همین مطلب آموزش کدی را از آمار استفاده نمی‌کردم، اهمیت یه بخش هایی مثل عنوان مطلب چقد مشخص می‌شد؟

در مورد محصولاتتون ، صحبت کنین و عکس های واقعی و با کیفیت بزارین و احساسات رو چاشنی نوشته هاتون کنین.

از ترندهای روز و مسائلی که تو اون دوره زمانی رو بورس هست استفاده کنید، مثلا یادم میاد برای کمپین یلدای یک شرکت می‌خواستم کپی رایتینگ بنویسم و از ترند گرونی آجیل استفاده کردم و یکم طنز هم قاطیش کردم و داستان حافظ شیرازی را نوشتم که تصمیم گرفت شب یلدا برای خودش یک سایت راه اندازی کنه.

متن زیر بخشی از اون داستان هست:

دیشب با سهراب سپهری در محله آجیل فروش ها قدم می زدیم تا بلندای شب یلدا را با خوردن آجیل سر کنیم، آجیل فروشی دیدیم که بابت هر دو پسته‌ی نیمه خندان یک تخمه کدو اشانتیون می‌داد، باز هم کسی نمی‌خرید!

سهراب که افسرده شد، به سمت ساحل رفت تا سوار قایقش شود و من امیدوار چند قدمی بیشتر رفتم، ولی من هم بی خیال آجیل شدم!

آجیل خیلی گران بود، فهمیدم خربزه آب است باید به فکر نان باشم!

خدارو شکر گوشی سامسونگم را قبل از گرانی دلار خریده بودم و نیمچه اینترنتی داشتم، داخل گوشی از گوگل پرسیدم، چگونه پول در بیاورم! به من گفت سایتی برای خودت بپا کن که همه‌ی کارها اینترنتی شده است و نداشتن سایت مثل نداشتن نون شب است!

با سایت ساز مانا آشنا شدم و در کمتر از ۶ دقیقه سایت خود را راه اندازی کردم و تصمیم گرفتم شب یلدا سایتی بسازم که به بلندای درآمد دیجی کالا، درآمد داشته باشم…

از قضا سایت ساز مانا، قیمتش از یک کیلو پسته هم برایم ارزان تر درآمد…

بنظرتون چقد تونستیم در فروش سایت ساز با این متن موفق بشیم؟

بنابراین از هر ابزاری که می‌تونین برای جذابیت بیشتر مطلبتون و خسته نشدن مخاطبانتتون استفاده کنین.

۷برای سرویسی که می‌خواید راجبش بنویسین شخصیت یا کاراکتر خلق کنید.

مثلا من می‌خوام بگم آقا بیاین سایت بزنین، کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنین یا یک فروشگاه اینترنتی داشته باشین، اگه بیام فقط بگم اینا خوبه که هنری نداشتم، همه میدونن و مث روز روشنه که الان پول تو اینترنته!

چجوری بگم که جذابترش کنه؟ مثلا می‌تونم داستان موفقیت یک شخصیت رو بگم، این شخصیت رو می‌تونیم خودمون ایجاد کنیم.

مثال:

نرگس، اهل روستای بار از روستاهای سر سبز شهر نیشابور در استان خراسان هست! نرگس بافتنی های قشنگی داره و به دوستاشو و هم کلاسیاش و همسایه ها خوب همینارو می‌فروشه، با شنیدن خبرهای موفقیت کسب و کارهای اینترنتی بدش نیومد، همین کسب و کارشو از حالت لوکال دربیاره و یکم بزرگتر فکر کنه و در سطح ایران بفروشه!

بعد با اینستاگرام  آشنا شد و اونجا فروشش رو شروع کرد، یه مدتی گذشت دید اوووههههه چقد خوبببههه! ولی اینستاگرام هم براش کوچیک بود و به فکر  راه اندازی فروشگاه اینترنتی افتاد!

الان نرگس برای چند نفر توی روستاشون شغل ایجاد کرده باشه خوبه؟؟ الان نرگس چقد فروش داشته باشه خوبه؟؟

اینجا کاراکتر ما نرگس بود و نرگس می‌تونه در داستان‌های بعدی ما هم وجود داشته باشه

۸داستان بگین تا تو ذهن مخاطب نقش ببندین

لطفا با دقت متن زیر رو بخونین:

سعید دوست یکی از دوستان ما به خاطر نوع کارش روزهای زیادی را در مسافرت سپری میکند . او به تازگی برای شرکت در یک جسله کاری به سفری رفته بود . در روز آخر سفر قبل از پرواز چند ساعت وقت اضافی داشت و تصمیم گرفت به کافه ای برود و این زمان را در کافه سپری کند . سعید در افکار خودش غرق بود که فردی نزدیک او شد و پیشنهاد داد که با هم قهوه ای بخورند . سعید در ابتدا از این پیشنهاد تعجب کرد اما چاره ای جز پذیرش این دعوت نداشت. آن فرد بدون لحظه ای تامل به پیشخوان رفت و با دو فنجان قهوه بازگشت . سعید قهوه را نوشید و دیگر هیچ چیزی بعد از آن را به یاد نمی آورد !

این تنها چیزی بود که او قبل از اینکه خودش را در وان حمام هتل پر از یخ ، گیج و منگ ببیند به یاد می آورد .

با تعجب و بی خبر از همه جا نگاهی به اطراف انداخت تا بلکه متوجه شود در وان حمام غرق در این همه یخ چه میکند ؟

یک یادداشت پیدا کرد با این مضمون :

«تکان نخور . فقط به اورژانس زنگ بزن »

سعید تلفن همراهی که کنار میز گذاشته شده بود را برداشت و به اورژانس زنگ زد  موقعیت خودش را توضیح داد . تمام انگشتانش از سرما کرخ و بی حس شده بود . فقط به حرف های مسئول اورژانس گوش میکرد . او به طرز عجیبی این موقعیت برایش آشنا بود . شروع کرد به راهنمایی سعید و گفت : « آقا لطفا با دقت و آرام به کمر خودتان دست بزنید آیا لوله ای از قسمت پایین کمرتان بیرون زده است ؟»

او به آرامی و با ترس دستش را به پشتش برد و در عین ناباوری دید که بله لوله ای از پشتش بیرون زده است !

مسئول اورژانس گفت : « اصلا نترسید ، یکی از کلیه های شما از بدنتان خارج شده است! باید بدانید که در این شهر یک باند سارقین اعضای بدن فعالیت میکنند و این بار شما را هدف قرار داده اند .ماموران اورژانس در راه اند . شما فقط به هیچ وجه از جایتان تکان نخورید !

خوندین؟ حالا چشماتونو ببندین ، حالا باز کنین، یادتونه چه اتفاقی برای سعید  افتاده؟ بدون شک با جزئیات کامل می‌تونین بگین چی شد؟!حتی اونقد ترسیدین که شاید پیشنهاد قهوه کسی رو دیگه قبول نکنین!

تاثیر گذاری که ازش حرف می‌زنیم یعنی همین!

حالا متن زیر رو بخونین:

عدم اطمینان آن به منطق و مباحثه اغلب به شدت افراطی است که این امر، دل‌مشغولانش را دچار آشفتگی کرد و در سطح اول، اقدام به حذف مخالفان و گروه اپوزیسیون کرد.

حتی یک کلمش هم تو ذهنتون موند؟

۹- از نتیجه و مزایا  صحبت کنین

این یکی از مهمترین تکنیک‌های کپی رایتینگ هست و تو این تکنیک یاد می‌گیرید که نتیجه گرایی چطور میتونه متن شمارو جذاب‌تر کنه.
مثال:
قبل از کپی رایتینگ:
یخچال lg مصرف برقش پایین هست.
جمله با این تکنیک کپی رایتینگ:
با خرید یخچال lg از ماه بعد هزینه قبض برقتون ۵۰ درصد کمتر می‌شه.
بازم مثال:
قبل از کپی رایتینگ
سرویس هاست شرکت ایران سرور خیلی پرسرعت هست
بعد از کپی رایتینگ
با خرید هاست شرکت ایران سرور، سایت شما در کمتر از ۲ ثانیه لود می‌شود.

وقتی از نتیجه خرید محصول صحبت می‌کنین، تو ذهن مخاطب موندگارترین می‌شین
بعد که از شما می‌خواد صحبت کنه، خیلی راحت‌تر این کارو انجام می‌ده.

 

۱۰–برای نیاز مشتری ارزش قائل باشین

حتما برای شما هم پیش اومده تو گوگل درباره‌ی یه موضوعی جستجو کردین و وارد یه سایت شدین و می‌بینین اصلا اونچیزی نیست که می‌خواین.
مثلا من میتونستم همین مقاله رو خوب سئو کنم و تو گوگل بیارم بالا ولی به شما خوراک خوبی ندم، یعنی نیاز شما برای یادگرفتن تکنیک‌های کپی رایتینگ رو ندم.
ناراحت نمی‌شدین؟؟
قطعا ناراحت می‌شدین و شاید فحش هم می‌دادین😀
بنابراین
لطفا مطلبی که آماده می‌کنین حتما هر آنچه که احساس می‌کنین کابر نیاز داره و بخاطر اون اومده مطلب شما رو می‌خونه رو بش بدین!

 

۱۱- از اعداد و ارقام همراه با منابع در متن استفاده کنید

از ارقام و اعداد استفاده کنین تا بتونین همون نگاه اول مشتری رو عاشق خوندن متنتون کنین.
توی محتواتون هم آمار داشته باشین، با منبع و مشخص باشه منبع آمارتون کجاس…
مثال:
۵۹ % تخفیف – ۵ میلیون پاداش– ۲۰ روش – ۷ ترفند – ۲۹ تکنیک – ۹ راز – ۱۲ فرمول

۱۲به متن تبلیغ، جذابیت‌های تصویری اضافه کنید

مخاطبان امروزی حوصله خوندن متن ها را ندارن آن ها تنها  مطالب را با چشمانشان اسکن می کنند اما اگر کپی رایتر متن خودش را  با چند آیکون ساده یا چند تصویر مخلوط کند می تواند مخاطب را ترغیب به خواندن کل متن خود کند.

چند نکته برای نوشتن یک محتوای چشمگیر

فونتی زیبا و خوانا با اندازه مناسب انتخاب کنید.

پاراگراف‌های کوتاه بنویسید.

درفونت و قالب‌بندی متن، تنوع به کار ببرید.

از فهرست‌های شماره‌گذاری شده یا بولت‌دار استفاده کنید.

نقل قول‌ها را مشخص کنید.

از عنوان‌های اصلی و فرعی استفاده کنید.

از جلوه‌های بصری و آیکون‌ها برای قابل فهم‌تر کردن مطلب استفاده کنید.

۱۳باهوش نباشید!

بازاریاب های محتوا (کپی رایترها) مثل بازاریابان اجناس دوست دارن با کلمات بازی کنند.در بعضی موارد این کار مفید است اما بیشتر اوقات سریع سراغ اصل مطلب رفتن و به اصطلاح رک گویی نتیجه خیلی بهتری دارد.

گری بنسیونگا، کپی‌رایتر می‌گوید:

“در کپی رایتینگ باید شبیه یک فروشنده ماهر کلمات باشید، نه کسی که کلمات خلاقانه و هوشمندانه می‌نویسد. هرچه مهارت فروش شما پوشیده‌ترو نامحسوس‌تر باشد، نتیجه کار شما بهتر خواهد بود.”

کپی‌رایترهایی که مهارت خودشون را به رخ مخاطب می‌کشند مثل ماهیگیرانی هستند که قلاب را به ماهی‌ها نشان می‌دهند.

۱۴قوانین ادبی را بشکنید

این قانون مهارتی است که با تمرین به دست میاد. که تشخیص بدید چه زمانی و چگونه قوانین ادبی را بشکنید و متن خودتون را متمایز و  خاص کنید.

دیوید گارفینکل می‌گوید:

“من به مشتریانی که سعی می‌کردن درست بنویسن توصیه کردم که معلم ادبیات خودشون را اخراج کنند”!

هر روشی که مخاطبتون را بیشتر به سوی شما یا محصولتون جذب کنه هزار بار بهتر از ادبی نوشتن و رسمی نوشتن متنتان است.

۱۲یک آرشیو خوب داشته باشید

هر متن یا تبلیغی که تونسته شما را جذب خودش کند ، نگه داری کنید. این کار باعث می شه هر وقت در نوشتن متن تون به بن بست رسیدین از آرشیوی که خودتون جمع آوری کردین استفاده کنید تا مغزتون ایده جدیدی برای ادامه نوشته بگیرد.

۱۳پشت هر نوشته خود یک هدف داشته باشید

با پیدایش علم کپی رایتینگ توجه همه افرادی که دارای کسب و کار و محصولی هستند به این سمت رفته است اما آن ها تولید محتوای بیشتر را برابر فروش بیشتر می دونن که این تصوری غلط است همونطور که دیوید اوگیلوی گفته:

“در دنیای مدرن امروز داشتن فکرهای خلاقانه و ناب بی‌فایده است، مگر اینکه بتوانید آنها را بفروشید.”

محتوا هر چه قدر هوشمندانه به تنهایی کاری از پیش نمی‌برد.  باید مطمئن شوید محتوای شما مخاطب را درگیر می‌کند، اعتماد او را جلب می‌کند و باعث افزایش فروش می‌شود.پس برای محتوای خود هدف داشته باشید.

۱۴-یک محل کار آرام داشته باشید

گاهی اوقات با وجود اینکه کلمات مناسب یا ایده‌های ناب داریم اما نمیتونیم یک خط هم بنویسیم. در این مواقع بهتر است روش پیشنهادی یوژین شوارتزرا امتحان کنید:

از شبکه های اجتماعی و هر نوع حواس پرتی دوری کنید.روی صندلی خود راحت  بشینید و تایمر موبایل خود را روی ۳۳ دقیقه بگذارید. در این ۳۳ دقیقه فقط و فقط به متن تون فکر کنید بعد از صدای زنگ ۱۰ دقیقه به خودتون استراحت بدین و مجددا ساعت را برای ۳۳ دقیقه تنظیم کنید و بنویسید و بنویسید.

با استفاده از این روش، شوارتز هفته‌ای پنج روز و هر روز ۳ ساعت متن می‌نوشت و این‌گونه بود که تبدیل به یکی از پردرآمدترین کپی‌رایترهای دهه ۵۰ و ۶۰ شد.

۱۵فرای محدودیت‌ها و قوانین فکر کنید

یک کپی رایتر جسور باشید.

دیوید اوگیلوی می‌گپوید:

“استعداد چیزی است که معمولا در افراد ساختارشکن و یاغی پیدا می‌شود.”

از این که چیزی جدید و متفاوت خلق کنید نترسید. با افراد خلاق و ساختارشکن ارتباط داشته باشید و ببینید چه ایده‌هایی در ذهن آنها جرقه می‌زند. از آن ها الگو بگیرید .از خط فکر و عقاید منطقی خودتون دور شوید و اجازه دهید ذهن ناخودآگاه شما، ایده‌های مختلف را به هم متصل کند. فقط از این طریق است که بهترین ایده‌های محتوا و کپی رایتینگ به ذهن شما می‌رسد.

۱۶به زبان مشتری حرف بزنید

اگیلوی در این باره گفته:

‌‌”اگر سعی می‌کنید افراد را متقاعد کنید تا کاری کنند یا چیزی بخرند، بهتر است از زبان خودشون استفاده کنید؛ همان زبانی که هرروز با آن صحبت می‌کنند و فکر می کنند. ما کپی‌رایترهاهمیشه سعی می‌کنیم از زبان مادری مخاطب استفاده کنیم.”

شاید مهم ترین نکته این مقاله این تکنیک ساده اما به شدت تاثیر گذار باشد :

صحبت کردن به زبان مخاطب، کمک می‌کند آنها راحت‌تر با ما آشنا شوند، به ما علاقمند شوند و به محصول ما اعتماد کنند،‌ زیرا آنها می‌تونن کلمات خودشون را از زبان ما بشنوند. با این کار می‌توان آسان تر با آنها ارتباط برقرار کرد و متقاعدشان کرد تا کاری را که شما می‌خواهید انجام دهند.

راه حل انجام این تکنیک ساده این است که خودتون را به جای مخاطب بگذارید و از زبان آن ها محصول یا چیزی را که می خواهید تبلیغ کنید بنویسید.اگر حس کردین متنتون با مخاطبینتون خیلی خوب ارتباط برقرار نمی کند، همه چیز را دوباره چک کنید و تا زمانی که مطمئن نشدید متنتون ارتباط خوبی با مخاطبین برقرار می کند آن را انتشار ندهید.

۱۷-روی فواید محصول و خدماتتون تمرکز کنید:

یکی از توصیه های کپی رایتر ها به نویسندگان این است که تمرکز خودشون را روی اثرات مثبت و فواید محصول مورد نظر بذارن تا از طریق خلق ارزش ها محصولاتشون را به فروش برسونند .

”  جان کیپلز (John Caples) بهترین عنوان‌ها آنهایی هستند که در مورد منافع خواننده نوشته شده باشند. “

” یوژین شوارتز (Eugene Schwartz):‌ درباره چیزی که محصول شما انجام می‌دهد صحبت کنید، نه چیزی که هست.”

” باب بلای (Bob Bly): همه متن‌های موثر و موفق در مورد منافع مشتریان مطالب ارزشمندی را منتشر کردند.”

زمانی که با محتوا خود برای مخاطبتون ارزش آفرینی کنید آنها هم به شما اعتماد می کنند و شما را باور می کنند. بنابراین مخاطبین به خاطر حس خوبی که برند شما براشون ایجاد میکند شما را دنبال می کنند .

۱۸- برای مخاطبانتان حس مشترک ایجاد کنید

برای جلب اعتماد مخاطبان قبل از اقدام به فروش حس مشترک مثبت ایجاد کنید . -با جملات دوستانه و علایق مشترک- مخاطب باید احساس کند که نقطه مشترکی با شما دارد و از این که هدفتون در راستا رضایت او می باشد مطمئن شود .

کسانی که دوران سربازی فقط پادگان خدمتشون مشترک بوده ، تنها با یک نقطه اشتراک می تونن ساعت ها با هم صحبت کنند حتی اگر از قبل با هم آشنا نبودن ، این یعنی یک حس مشترک .

۱۹- سوالاتی را از مشتریان بپرسید که از پاسخ مثبت آنها مطمئن هستین

تکنیکی که هزاران سال پیش سقراط ابداع کرد و امروزه بازتاب فوق العاده ای داره و توسط فروشندگان اتوموبیل های دست دوم استفاده میشه . تنها کافیست مشتری را تا جای ممکن وادار به جواب مثبت کنید . زمانی که مخاطب شما به این پاسخ ها عادت کرد احتمال اینکه باز هم درخواست شما رو بپذیره خیلی بیشتر میشه .

” پاریس لامپروپولوس ( Parris Lampropoulos) از این روش اینگونه استفاده میکنه: زمانی که میخوام چیزی رو بفروشم سوالاتی رو مطرح میکنم و اغلب به صورت یک جمله خبری می نویسم . در بدترین حالت حداقل یکی از جملات خواننده را وادار می کند که سری به نشانه تایید تکان دهد و این یعنی من یک مشتری جدید به دست آورده‌ام.”

۲۰- احساسات مخاطبانتون رو بر انگیزید :

اگر به اندازه ای که روی فواید محصولاتتون تمرکز دارید ، درباره ی احساس مصرف کننده یا مشتری هایتان تحقیق کنید شک نکنید که موفق میشین .

برای اینکه این اتفاق بیافته باید از خودتون بپرسین : مخاطبان من چه چیزی قلباً می خوان ؟

می تونید روی احساسات متفاوتی تمرکز کنید، اما همیشه احساسات انسانی نیستن که تاثیر گذارن . قوی ترین عواطف اونهایین که منطق انسان را درگیر می کنند مثل ترس ، طمع ، پشیمانی و خشم .

۲۱-برگ برنده جذب مشتری را پیدا کنید

پاریس لامپروپولوس (Parris Lampropoulos) در جواب به سوال : فرآیند داستان‌نویسی برای خبرنامه‌های اقتصادی چطور می نویسید ،‌ اینگونه جواب داد:

“اول، به وبسایت‌های Fortune، Forbes، و Business Week سر می‌زنم و هر مقاله ای که بتونم درباره آن شرکت پیدا کنم می‌خونم. سپس کاری غیرمعمول انجام می‌دم: می‌شینم و نکات جالب هر مقاله را به صورت بولت‌‌وار می‌نویسم. با این کار، می‌تونم تمامی زوایا و نکاتی را که تا بحال در فروش آن محصول کشف نشده را پیدا کنم. مجموع این موارد من را به سمت یک نکته کلیدی سوق می‌دهند. همین که آن نکته را پیدا کنم، بقیه داستان خودش ساخته می‌شود.”

ممکن مجلات و وبلاگ هایی که مطالعه می کنید خیلی به نظرتون با هم متفاوت باشن اما در اصل تکنیک کار همه آنها یکیه!

اول از هرکاری همه منابعی که به موضوع مد نظرتون مربوط میشن بخونید ، سپس با دقت بیشتری جنبه های متفاوت ، جالب و ناشنیده آنها را بررسی کنید . این موارد می تونن همون نکات پنهانی باشن که شما برای خلق ارزش کارتون بهش نیاز دارید .

۲۲-کلمات مناسب را شکار کنید

یکی از نکته های جالب در کپی رایتینگ اینه که لازم نیست حتما از صفات و کلمات رایج برای نوشتن استفاده کنید . کافیست کلماتی به کار ببرید که پیام شما رو به مخاطبانتون برسونه ، روی احساسون تاثیر بذاره و با یک تصویر سازی خوب ، مشتریانتون جذب کند . این موارد میتونه روی متن شما تاثیر خوبی بذاره و خواننده پیام مورد نظرتون بهتر درک کند .

مارک تواین: “تفاوت میان کلمه درست و کلمه تقریبا درست، مانند تفاوت میان نور رعدوبرق و کرم شب‌تاب است.”

۲۳-از جملات با فعل معلوم استفاده کنید

با توجه به این که جملات معلوم قابل فهم تر و کوتاه تر از جملات مجهوله، میتونن مفهوم سریع تر به مخاطبانتان منتقل کنند . همچنین یکی از نقاط ضعف جملات مجهول اینه که شما را ضعیف تر و عمل شما رو وابسته به عامل دیگری جلوه می دهد . در صورتی که جملات با افعال معلوم برعکس عمل می کنند .

“مثلا به جای اینکه بگوییم: بیش از ۱۰۰۰ درخت کاشته شده است بهتر است بگوییم: بیش از ۱۰۰۰ درخت کاشتیم. و یا به جای اینکه بنویسیم کشتی تایتانیک مورد اصابت کوه یخ قرار گرفت بنویسیم کشتی تایتانیک با کوه یخ برخورد کرد.”

۲۴-برای ادعای خود مدرک معتبر داشته باشید

اگر بتونید برای کار هایی که انجام می دهید مدرک داشته باشید قطعا مخاطبانتون خیلی راحت تر به شما اعتماد می کنند حتی مشتریانی که به خدمات یا محصولات شما شک دارند هم دقیقا متوجه منظور شما می شن و بهتون اعتماد می کنند .

خیلی از موارد هستن که می تونید به عنوان مدرک نشون بدین مثل : افتخارات داستان های موفقیت و … .

 ۲۵-از کلمات تاثیر گذار و قوی استفاده کنید .

کلماتی مثل مطمئناً ، حتما و … شاید به خاطر لحن و وعده ای که میدن خطرناک به نظر برسن اما بهتره که حتما از این کلمات استفاده کنید تا متن شما قوی به نظر برسد و نظر مخاطبین را جلب کند .

بنابراین بهتره کلمات ضعیفی مثل شاید ، احتمالا و عباراتی که قطعیت متن را نشان نمی دهد را حذف کنید و در عوض از کلمات قوی و قاطعانه استفاده کنید . این روش میتونه باعث جلب اعتماد خواننده شود .

۲۶-از مثال‌های رایج و ملموس استفاده کنید

از مثال های رایج ومشخص برای ماندگاری در ذهن مخاطبانتون استفاده کنید .

“باب بلای (Bob bly)، یکی از بهترین کپی‌رایترهای آمریکایی می‌گوید:

از آنجا که اکثر تبلیغات مبهم و کلی هستند، مشخص کردن دقیق موضوع، می‌تواند آن را از تبلیغات دیگر متمایز کرده و انگیزه بیشتری در خواننده ایجاد کند. “

۲۷-بین «ما» و «شما» تعادل ایجاد کنید

همیشه با جمله ای در مورد مشتری بحث را شروع کنید تا یک نویسنده موفق باشید . و البته دلیلش اینه که مشتریان دوست دارن مطالبی را بخونن که در مورد خودشون نوشته شده باشد نه اینکه صرفا کاتالوگ معرفی شرکت باشد. در نوشته هاتون به صورت مستقیم با مخاطب ارتباط برقرار کنید و مسائل را از نگاه آنها ببینید با همین روش ساده می تونید بازخورد بهتری داشته باشید و در نتیجه مخاطبین زیادی را جذب کنید .

چطور میتونید متوجه این مسئله شوید که نیاز مشتریان اولویت کار شما ست ؟

وقتی از کلمه شما دو برابر تعداد ما در محتوا استفاده کرده باشید ، نشان دهنده تمرکز شما روی نیاز مشتریان و در نتیجه فروش بیشتر می شود .

۲۸-از قوانین اصلی «کپی‌ رایتینگ» برای ترغیب مشتری استفاده کنید

باب بلای ، یکی از بهترین کپی رایتر های آمریکایی چند قانون مهم برای جذب مخاطبان دارد :

۱-با استفاده از عنوان های جذاب توجه مخاطبان را جلب کنید

۲-با دید مشتری به موضوع نگاه کنید

۳-توجه به فواید محصول را فراموش نکنید

۴- برتری خودتان از رقبا را پر رنگ کنید

۵- برای اثبات خود دلایل قاطعانه و مدرک داشتع باشید

۶- برند سازی کنید و به کار خودتون اعتبار ببخشید

۷- برای مخاطبین ایجاد ارزش کنید

۸- تبدیل کاربر به مشتری یاcall to action‌  را فراموش نکنید

موترد بالا می تونن تاثیر خوبی روی قدرت محتوا شما داشته باشن .

۲۹-تصویر سازی در ذهن مخاطبان را فراموش نکنید

تصویر سازی در ذهن مخاطبان درگیری ایجاد می کند و باعث میشه که محتوا بهتر در ذهنشون بماند . حتی می تونید از اشعار یا متن های با قافیه برای جلب توجه خوانندگان استفاده کنید .

۳۰- مهم ترین نکات را در ابتدا جمله استفاده کنید

بهتره برای جذب مشتریان مطالب مهم و عنوان های جذاب را در ابتدا متن استفاده کنید . چرا که بیشتر مخاطبین مطالب را تا انتها نمی خوانند و تاثیر مطالب ابتدا جمله چندین برابر مطالبی است که در انتها به آنها اشاره شده است .

۳۱-اعتبار خود را بالا ببرید

به گفته Steve Slaunwhite :

“بعد از سال‌ها تجربه فهمیده‌ام که کلید متقاعد ساختن افراد این است که اعتماد سازی کنید. اگر این کار را خوب انجام دهید، حداقل شانس این را دارید که با خواننده وارد تعامل شده و او را متقاعد به انجام کاری کنید. البته اگر این کار را به خوبی انجام ندهید، هنوز امیدی هست و تکنیک های رنگارنگ کپی‌ رایتینگ می‌تواند شما را نجات دهد.”

نکاتی برای کسب اعتبار و ایجاد اعتماد در مخاطبان :

 • یکی از مهم ترین نکاتی که مخاطبین به آن توجه می کنند ضمانت بازگشت کالا و گارانتی می باشد ،حداقل زمانی را برای تست محصول توسط کاربران قرار دهید تا از خرید خودشون مطمئن شوند .
 • حریم خصوصی مخاطبین را حفظ کنید
 • نکات و مستندات مثبت عملکرد خودتون را در اختیار مشتریان قرار دهید تا راحت تر به شما اعتماد کنند
 • حتما سوابق کاری خود را ذکر کنید
 • در صورتی که جوایز و افتخاراتی دارید حتما آنها را ذکرکنید
 • اگر شرکت شما مقالات یا کتاب هایی را منتشر کرده ،لیست آنها را داشته باشید
 • در نمایشگاه ها و مجامع حرفه ای حضور داشته باشید تا مخاطبان بیشتری با شما آشنا شوند .
 • استاندارد ها و رتبه شرکت خود را ذکر کنید
 • اگر نظر سنجی انجام می دهید حتما نتایج آن را منتشر کنید
 • رسانه ها مهم ترین بخش معرفی شما هستند پس حتما از آنها کمک بگیرید

۳۲-حداقل ۳ بار مهم‌ترین نکته را تکرار کنید

وینستون چرچیل تئوری «حمله رعدآسا» را مطرح کرد که طبق آن می گوید برای بیان نکات مهم نیاز نیست خیلی فکر کنید فقط کافیست اونها رو بیان کنید .

ریچارد پری ( Richard Perry) می‌گوید:

” مانند رانندگان جرثقیل عمل کنید؛ ابتدا یک ضربه بزنید، سپس به عقب برگردید و دوباره ضربه بزنید. در انتها، ضربه سوم را سریع و انفجاری وارد کنید. “

یکی ازتکنیک های موفق بازاریابی : از تکنیک «۳ دفعه» استفاده کنید تا در ایمیل های تبلیغاتی و یا وب سایتتون شانس بیشتری برای کلیک شدن داشته باشید

صفحات طولانی تر معمولا ۳ بار  تبدیل مخاطب به مشتری و یا (call to action) دارند.

در صورتی که مطلب مهمی دارید سه بار ، (در ابتدا ،وسط و انتها) محتوا اون رو تکرار کنید .

۳۳-روی ارزش ها تاکید کنید

” باب بلای می‌گوید: این که مخاطب را متقاعد کنید که محصولی بهتر از دیگران دارید کافی نیست، باید به آنها نشان دهید سودی که از خرید محصول شما عایدشان می‌شود بسیار بیشتر از پولی است که می‌پردازند. “

ارزشمند بودن محصولات و یا خدمات خود را نشان دهید تکنیکی به نام (قطره ای در سطل (DITB)) وجود داره که میگه خریدار سود خریدشو بیشتر از هزینه ای که بابت خرید اون پرداخته بدونه . در این شرایط مشتری باز هم حاضر که برای خرید محصول شما هزینه کند تا به نتیجه ای که میخواد برسه .

۳۴-یک Call to action تاثیر گذار بنویسید

همیشه بعد از نوشتن محتوا از مخاطبتان چیزی را در خواست کنید مثلا روی دکمه زیر کلیک کنید یا ادامه مطلب را بخوانید . حتما مخاطبین را تشویق به انجام کاری کنید که در انتها برای شما ارزش آفرین باشد .

برای کسب نتیجه بهتر، مطمئن شوید که Call to actionشما موارد زیر را دارد:

 • با شخصیت و نیاز مشتریانتون مطابق باشد.
 • برای مشتریان خلق ارزش می کند.
 • فواید محصول و موارد موثر در قدرت متن تکرار شده باشد.
 • با لحن دوستانه خودتان با مخاطبین ارتباز برقرار کنید

” کپی رایتر دیوید گارفینکل می‌گوید:

“محتوای موفق متنی است که مانند صحبت شخصی نوشته شده باشد و از زبان خیلی رسمی مدرسه‌ای یا متون گیج کننده دانشگاهی استفاده نکرده باشد. “

دیوید پیشنهاد می کند که خیلی راحت و دوستانه بنویسید طوری که مخاطب فکر کنه دارید رو در رو با او صحبت می کنید . تجربه نشون داده که ایمیل های سازمانی نقش کمرنگ تری نسبت به ایمیل های شخصی سازی شده در جلب توجه مشتریان دارند.

۳۵- تکنیک خاص خودتون برای نوشتن داشته باشید

کلمه AIDA مخفف Attention, Interest, Desire, Action (به معنی توجه، ایجاد علاقه، خواستن و عمل) است و یکی از مهم ترین فرمول های کپی رایتینگ می باشد. اگر از فرمول مخصوص به خودتون برای نوشتن محتوا اسفاده کنید کار شما برای نویسندگی راحت تر میشه.

فرمول‌های جهانی زیر، برخی از بهترین روش‌ها برای رعایت اصول کپی‌ رایتینگ هستند:

فرمول دن کندی (Dan Kennedy ) روشی است به نام PAS که مخفف (Problem, Agitate, Solution) است به معنی مشکل، اقدام و راه‌حل. به دلیل اینکه افراد اصولا به دنبال راحتی کار خودشون هستن این فرمول به خوبی جواب میده.

وب‌سایت کپی بلاگر(Copyblogger) روشی ساده به نام ۱-۲-۳-۴ framework معرفی کرده است که به کمک این روش می تونید روی متقاعد کردن مشتریانتون تمرکز کنید.

۳۶-تا میتونید مطالعه کنید

اصلا فکرش را هم نکنید که همه تکنیک های کپی رایتینگ تا به امروز کشف و استفاده شده باشن. چرا که هر روز روش های مختلفی برای نوشتن محتوا و بازاریابی محتوا ایجاد می شود و حتی خود شما میتونید روش جدیدی را کشف کنید. بنابراین همیشه اخبار مربوط به نویسندگان در حوزه خودتون دنبال کنید . همیشه به روز باشید و اخبار را دنبال کنید .

 کی خستس؟دشمن؟یا داداش من؟

امیدوارم اینجای مطلب هنوز انرژی داشته باشین، اگه حس می‌کنین یکم خسته شدین، لطفا برین یه چایی بریزین برا خودتون و دوباره بیاین ادامه رو بخونین.

خب تازه رسیدیم به جای باحال یعنی کجا؟اگه گفتین؟

میدونم الان با خودتون می‌گین حالا فکر کن ما شدیم علامه دهر کپی رایتینگ، خب که چی؟ بگو پول کجاست؟

خب حالا میگیم از چه روش هایی میشه با دانش کپی رایتینگ پول درآورد:

راه های کسب درآمد از کپی رایتینگ

 

ایده‌ی تصویری

خیلی مواقع اساس یک کمپین در مورد  انتقال یک مفهوم بصری به مخاطب است. و وظیفه یک کپی رایتر در اینجا این است که کلمات را در قالب یک داستان تصویری به مخاطب انتقال بدهد. کپی رایتر با انتخاب تصاویر نزدیک به مفهوم مورد نظر خود محتوای مورد نظر کارفرما را تصویر سازی کرده و برای واقعی شدن در اختیار تیم طراحی قرار می‌دهد.

متن آگهی

مشخصا یکی از شناخته شده ترین انواع کپی رایتینگ همین نوشتن متن تبلیغاتی برای برند و کمپین های تبلیغاتی است . در اکثر موافق توجه اصلی در یک کمپین به این متن جلب می شود. متن آگهی معمولا پایه ای برای نگارش مابقی محتوا های کمپین هم میشود.

اسلوگان

شعار تبلیغاتی کمپین که اساس یک کمپین تبلیغاتی است و فلسفه و مفهوم کمپین بر مبنای آن طراحی می‌شود.

تیتر اصلی هر کمپین که زمان انقضا دارد و بعد از تمام شدن کمپین معمولا از آن استفاده نمیشود. معمولا کپی رایتر حرفه ای را با نوشتن اسلوگان خوب می شناسند. تلاش و وقت گذاشتن کپی رایتر ها در این بخش بیشتر به چشم می آید و از طرفی این بخش از قسمت هایی است که ظاهرا همه افراد در آن صاحب نظر هستند( یا خود را صاحب نظر و سلیقه می دانند)

تگ‌لاین

شعار تبلیغاتی ثابت هر برند که معمولا  در زیر لوگو قرار می‌گیرد و امتیاز برند را بیان می‌کند.

امرسان زیبا، جادار، مطمئن

سن ایچ و دیگر هیچ

سان استار طعم خوش لحظه ها

نام‌گذاری برند

پول ساز ترین قسمت کپی رایتینگ دقیقا همین بخش نام گذاری برند است . به خاطر اهمیت این بخش خروجی کار بارها از فیلتر های مختلف می گذرد و کپی رایتر باید بارها برای انتخاب خود توضیح بدهد. از طرفی به علت اهمیت انتخاب نام ریسک بالایی دارد و بسیار بسیار باید با ظرافت و حوصله انتخاب شود.

در انتخاب یا ساختن نام برند این ۳ مورد مهم باید رعایت شود:

شخصیت برند:  جوری که برند خودش را  برای دیگران نشان میدهد.

اپل: خلاق  سایپا: ارزان  رولکس: لوکس

جایگاه برند:  رده ای که برند در بازار خود دارد

  تویوتا بالاتر از  هیوندای و پایین تر از مرسدس

هویت برند: فرهنگی که برند از خودش به نمایش میگذارد

محتوای وب‌سایت (Web Content)

می پرسید این مگر وظیفه کارشناس تولید محتوا نیست؟ ممکن است اهمیت مخاطب برای یک کارفرمای خاص انقدر باشد که نیاز باشد برایترغیب مخاطب به خواندن محتوا یک کپی رایتر وارد عمل شود و تیترها یا عناوین و زیر عنوان های محتواها را به شکلی حرفه ای بنویسید . این مورد بیشتر در مورد سایت هایی که محتواهای موفقیت و توسعه فردی و انگیزشی دارند بیشتر صدق میکند . چون در اینجا عنوان مقالات باید جوری باشد که بتواند مخاطب را وادار به کلیک کند و مقاله را کامل بخواند  .

پست مستقیم (Direct Mail)

بله پست مستقیم! یعنی همان نامه هایی که پست چی ها به درب خانه شما می آورند .تعجب نکنید هنوز هم طرفدار دارد و هنوز هم مدیرانی هستند – هرچند کم و با شمار محدود – که نامه ها را جدی تر می گیرند.کپی رایتر در این سبک از محتوا به سراغ ترغیب این مخاطبان با بیان زیرکانه ی مزیت های تجاری و آگاه کردن مستقیم و بدون اغراق از مزایا می رود.  پست مستقیم برای امثال حاج آقا ورشوچی که ۴۰ سال است تجارت خانه دارد میتواند ارسال شود و در آن از مزیت های سرمایه گذاری در سیستم جدید برای واردات محصول صحبت شود.و مشخصا محتوا و لحن این نوع نامه ها کاملا با ایمیل های تبیلغاتی که برای ۱۰۰۰۰ یا حتی بیشتر مخاطب ارسال میکنیم کاملا متفاوت است .

مردم شناسی نقش بسیار مهمی در نوشتن یک متن ترغیبی دارد و کپی رایتر تقریبا به اندازه یک فوق لیسانس جامعه شناسی باید مردم را به خوبی می شناسد.

فلایر (Flyer)

بروشور یا برگه تک‌برگی است  که معمولاً برای توزیع در ایونت ها یا نمایشگاه ها نوشته می‌شود. استراتژی نوشتاری در این بخش بسیار اهمیت دارد. در اینجا باید کپی رایتر بتواند با کمترین کلمات تعداد زیادی مخاطب در رده های سنی و طبقاتی مختلف را ترغیب به اقدام یا خرید کند.

بروشور (Brochure)

در این بخش کپی رایتر  روی جهت دهی ذهنی  و بیان اطلاعات زیادی در مورد محصول یا خدمات در قالب تعداد کلمات کمتر تمرکز میکند

رپرتاژ آگهی (Advertorial)

گزارش یا مقاله‌ی تبلیغاتی است که با لحنی ظاهرا غیر تبلیغاتی نوشته می‌شود و معمولا به عنوان گزارش یا مقاله چاپ می‌شود، نه به عنوان تبلیغات. نوشتن رپرتاژ جزو یکی از وطایف کپی رایترهاست که اتفاقا می توانند به صورت خوبی این روزها از آن پولسازی کنند .

 معادل‌سازی (Adaptation)

تیزر یا ویدیوکلیپ خارجی مشهور یا غیر مشهور که جناب مدیر بسیار پسندیده و دوست دارد تبلیغ برندش شبیه این باشد. البته در بسیاری موارد پیشنهاد خانم بچه ها یا فلان همکار و دوست و آشنا در فلان گروه تلگرامی هم بی تاثیر نیست.

این مورد بسیار بین مدیران بانک ها و شرکت های بیمه ای طرفدار دارد. گروه‌هایی از کارفرماها که همیشه نیاز دیده شدن در ابعاد وسیع و ماندگار را دارند و از طرفی مشکلی هم برای هزینه کردن در این زمینه ندارند نیاز به معادل سازی کار های امتحان پس داده خارجی را میبینند. تشخیص این که تا چه اندازه میتوان بدون از بین رفتن اهداف بازاریابی تیزر و پیام تبلیغاتی مورد نظر معادل‌سازی را به نحو احسن انجام داد بر عهده شخص کپی رایتر است.

آرم آگهی و زیرنویس تلویزیونی یا کلیپ های ویدئویی

نوشتن محتوا برای تلویزیون در سه بخش است :

تیزرنویسی جذاب ترین بخش برای هر کپی رایتر. نوشتن چیزی که به یک محتوای تصویری تبدیل شده و شاید میلیون ها نفر آن را ببینند.

آرم آگهی متنی که باید در ۵ ثانیه دیده شود و نیاز به دقت در انتخاب کلمات صحیح و نوشتن عمده ترین کلید واژه ها دارد.

زیرنویس متنی که خواندنش نباید از ۱۵ ثانیه بیشتر طول بکشد و معمولا درباره یک اتفاق توضیح میدهد.

 

لطفا شما هم اگه نکته ای میدونین بگین تا به این مطلب اضافه کنیم.

 

3+
برچسب ها

اسماعیل شریف

اسماعیلم. اسماعیل عاشق کار تیمیه. شب و روز کار می کنه و چون کارشو دوس داره، خستگی ناپذیره. اسماعیل، لینوکس و وردپرس حرفه ای کار کرده و الان هم روی بازاریابی دیجیتال زوم کرده. هرچی یاد داره بدون هیچ ادعایی به کسی که علاقه داره یاد میده. اکثر اوقات لبخند رو لباشه چون اعتقاد داره دنیا محل گذاشت و گذشت هست.

نوشته های مشابه

۱ نظر

 1. سلام خسته نباشید اسماعیل جان. دلم نیومدش بدون تشکر از این مقاله بسیار خوندنی تون سایت تون رو ترک کنم. واقعا مطالب جالبی توش یادگرفتم.
  امیدوارم کارتون همیشه بهتر از قبل باشه.
  دوستدار شما کامران نوروزی مدیروب سایت تیک مد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن