فروشمارکتینگوبمستری

افزایش فروش اینترنتی با 10 راهکار تجربی و تضمینی بصورت رایگان و واقعی

اگر شما بهترین فروشگاه اینترنتی از نظر طراحی و تعداد محصول را داشته باشین ولی نتونین، فروش موفقی داشته باشین، همه‌ی زحماتتون بر باد رفته و انگار هیچ کاری انجام ندادین، در این مقاله راه های ساده ولی کاربردی که به افزایش فروش اینترنتی سایت شما کمک می کنه را با هم مرور می کنیم، پس همراه وبمسترفایی ها باشین.

 

خرید آنلاین

۱٫چت آنلاین داشته باشید

چت و پشتیبانی آنلاین یکی از بهترین روش‌ها برای جلب اعتماد در یک فروشگاه اینترنتیه.

مخصوصا اگه این پشتیبانی ۲۴ ساعته باشه، کاربران حس اعتماد بیشتری پیدا می کنن و همچنین با پرسیدن سوالاتشون، درصد بیشتری از اونها تبدیل به خریدار می شن.

مشتریان احتمالی‌ای که در فرآیند خرید، تردید بیشتری دارن، وقتی که ببینن پشتیبانی آنلاین برای یک فروشگاه اینترنتی وجود داره کمی از تردیدهاشون کم می‌شه و اطمینان بیشتری پیدا می‌کنن.

وجود پشتیبانی آنلاین حس خوبی رو برای کاربران به وجود میاره و باعث می‌شه که سفارش خودشون رو نهایی کنن.

لطفا به این نکته دقت کنین که اگر در فروشگاه اینترنتی خودتون پشتیبانی آنلاین قرار بدین ولی وقتی کاربرِ سایت شما پیامی از طریق پنجره پشتیبانی آنلاین ارسال می‌کنه و شما اون رو منتظر بذارین و دیر پاسخ بدین، این بیشتر باعث می‌شه که نتیجه برعکس به وجود بیاد و بیشتر باعث بی اعتمادی می‌شه!

وجود پشتیبانی آنلاین مخصوصا برای فروشگاه‌های آنلاینی که کالای فیزیکی ارسال می‌کنن بیشتر اهمیت داره.

پشتیبانی آنلاین رو می‌شه از طریق تلگرام و روش‌های مشابه هم ارائه کرد ولی یکی از بهترین روش‌ها برای ایجاد سیستم پشتیبانی آنلاین، پنجره‌های پاپ آپ کوچکی هستن که وقتی افراد وارد سایت شما می‌شن به نمایش در میاد و افراد می‌تونن سوالات خودشون رو همونجا و از همون طریق بپرسن و پاسخ‌های خودشون رو دریافت کنن.

جهت مجهز کردن سایت خودتون به سیستم پشتیبانی آنلاین، می‌تونین از سرویس‌ها و ابزارهای زیادی که وجود داره استفاده کنین.

مثلا Zopim یکی از بهترین‌ها در این زمینه هست که جدیدا به Zendesk Chat تغییر نام داده، این سرویس از زبان فارسی هم به خوبی پشتیبانی می‌کنه و به صورت رایگان هم خدماتی ارائه می‌ده.

یک سرویس ایرانی خوب هم برای پشتیبانی آنلاین، رایچت هست که واقعا عالی عمل کرده.

۲٫قیمت هاتون بروز باشن

این مورد هم مانند مورد قبلی یعنی دقیق بودن موجودی کالاست و به همون اندازه مهم هست، وقتی که مشتری سفارش خودش رو ثبت می‌کنه باید دقیقا با همون هزینه‌ای که پرداخت کرده سفارشش رو دریافت کنه.

این موضوع برای من چندین بار پیش اومده که خریدی از سایتی انجام دادم و بعد پشتیبان یا مدیر اون فروشگاه با من تماس گرفته و گفته که قیمت این محصول تغییر کرده و باید مابه التفاوت رو پرداخت کنم!

و این مثل یک پتک کوبیده شده به سرم

یا اینکه سفارش به دستم رسیده و بعد تازه متوجه شدم که هزینه ارسال به عهده من بوده یا هزینه، بیشتر از اون چیزی بوده که در سایت نوشته شده بود و حالا مجبور به پرداخت مابه التفاوت هم هستم و این مورد در سایت‌شون هم قید نشده بود.

بعد از اینکه با اونها تماس گرفتم فقط گفتن که متاسفیم! این متاسفیم بدرد هیچ چی نمی‌خوره و باعث می‌شه که مشتری نسبت به اون فروشگاه اینترنتی بی‌اعتماد بشه.

پس لطفا دقت کنین که هیچ هزینه اضافه‌ای حتی یک ریال هم بر روی دست مشتریان خودتون نذارین، اگر این کار خطرناک رو انجام بدین به راحتی مشتری‌های خودتون رو از دست می‌دین.

مسئله بعدی که حتما باید رعایت کنین اگر میخواین در زمینه کسب و کار های آنلاین فعالیت داشته باشین، داشتن مجوز ها و نماد هایی است که باید آن ها را کسب کنین. مثلا نماد الکترونیکی که کاربر با دیدن آن احساس اطمینان بیشتری بهش دست میده و راحت تر از سایت شما خریدش رو انجام میده. پس هر کدام از نماد ها و مجوز هایی که لازم است رو بگیرن و نماد هر کدوم از اون ها رو در بخشی از سایت مانند فوتر قرار بدین. بدون داشتن هر کدوم از مجوز هایی که برای فروشگاهتون ضروریه، فکر افزایش فروش آنلاین سایت خودتون رو از سرتون بیرون کنین.

۳٫دست مشتری را برای پرداخت باز بزارین

بزارین مشتری هر جور که راحت تره پرداخت خودشو انجام بده. این نکته در افزایش فروش آنلاین بسیار حائز اهمیته. هنوز هم با این که فرهنگ پرداخت و خرید آنلاین در کشورمون تا حدودی جا افتاده، باز هم خیلی از افراد هستن که به سختی میتونن اعتماد کنن. پس اونا رو از خریدشون منصرف نکنین و بزارین هر طور که راحت تر هستن پرداختشون رو انجام بدن. مهم اینه که شرایطی فراهم بشه که مشتری خریدشو انجام بده و از این کار پشیمون نشه.

راه های زیادی هم هست که میتونین از اون ها به عنوان الگو های پرداختی برای سایتتون استفاده کنین. مثل پرداخت در محل(حضوری)، پرداخت اعتباری، پرداخت از طریق درگاه های اینترنتی بانک و … .

۴٫محصول خریداری شده توسط مشتری رو خیلی سریع ارسال کنید.

هر چه سریعتر بهتر! این شعار رو به خوبی مد نظر قرار بدین و این رو جایی قرار بدین تا همیشه به چشمتون بخوره.

هر چقدر می‌تونین سریعتر سفارشات رو ارسال کنین و اونها رو سریعتر به دست مشتریان خودتون برسونین.

هیچوقت اینطوری نشه که مشتری سفارش بده و شما یک یا دو هفته بعد تازه سفارش رو ارسال کنین و سفارش حدود دو هفته تا یک ماه به دستش برسه!

پیشنهاد می‌کنم در این حالت دو گزینه رو انتخاب کنین:

گزینه اول اینه که همین الان فروشگاه اینترنتی خودتون رو تعطیل کنین و برین دنبال یک کار دیگه و گزینه دوم اینه که همین حالا در کارهای خودتون تجدید نظر کنین، چون مشتریان شما وقت‌شون رو از سر راه نیاوردن!

یک ماه رو مثال زدم، کلا منظورم اینه که سفارشات رو سریعتر به دست مشتریان برسونین. امروزه می‌شه از بسیاری از روش‌ها، سفارشات رو ظرف مدت چند ساعت تا چند روز به راحتی به دست مشتریان رسوند.

در گذشته یک فروشگاه اینترنتی در زمینه موسیقی داشتم (البته فروشگاه‌های اینترنتی در زمینه‌های دیگر هم داشتم) که تاکنون چندین بار درباره‌شون صحبت کردم.

در این فروشگاه‌ اینترنتی‌ام که فروشگاه خاصی بود با مشتریان خاص سروکار داشتم، اگر مشتریانم یک ماه هم منتظر می‌موندن تا سفارش به دستشون برسه اصلا شاکی و ناراضی نمی‌شدن البته این فقط به خاطر خاص بودن فروشگاه و مشتریانش نبود بلکه به خاطر مدیریت قوی خودم هم بود.

ولی در ۹۹ درصد اوقات برای شما اینطوری عمل کردن کارساز نیست، یعنی شما باید سریع سفارشات رو به دست مشتریان‌تون برسونین.

تازه در همون فروشگاه هم خیلی روی زمان ارسال حساس بودم و مخصوصا اگر تجربه خرید اول مشتری‌ام بود، سعی می‌کردم نهایتا ۴۸ تا ۷۲ ساعت سفارشش رو به دستش برسونم و تجربه خرید اول خوبی رو به وجود بیارم.

البته در خریدهای بعدی هم همیشه رضایت کامل اونها رو جلب می‌کردم.

فروشگاه‌هایی که محصولات دانلودی دارن از این امر جدا هستن چون در این فروشگاه‌ها، خریداران پس از خرید فورا و بلافاصله سفارش رو دریافت می‌کنن (مانند همین سایت) و موردی که عرض کردم بیشتر مرتبط هست با فروشگاه‌های اینترنتی محصولات فیزیکی.

فروشگاه‌های اینترنتی مطرح و پیشتاز در دنیا روش‌های ارسال اختصاصی هم در کنار روش‌های ارسال عمومی مانند پست دارن، نمونه‌اش ربات‌های پرنده تحول سفارش فروشگاه اینترنتی آمازون هست.

در ایران هم فروشگاه اینترنتی دیجی کالا مدتی هست که می‌خواد مشابه این مورد رو پیاده‌سازی کنه که البته هنوز در مراحل ابتدایی قرار داره و به کمال نرسیده، مسابقه‌ای هم به همین منظور با نام «مسابقه‌ی حرفه‌ای ربات‌های پرنده‌ی حمل کالا» برگزار کرد و جوایزی اهدا کرد.

البته پیشتر روش اختصاصی دیگری مانند تحویل اکسپرس هم داشت که بازدهی خوبی برای این فروشگاه اینترنتی به عمل آورد.

نیاز نیست که در ابتدا حتما روش ارسال کاملا اختصاصی و در این کلاس داشته باشین تا بتونین رضایت مشتریان خودتون رو جلب کنین.

حتی با همون پست و تیپاکس و … هم اگر منظم و متعهد کار کنین، مطمئن باشین می‌تونین رضایت مشتریان خودتون رو جلب کنین.

با همین روش‌های ارسال عمومی هم می‌تونین از ۲۴ ساعت تا نهایتا ۷۲ ساعت در روزهای کاری به راحتی سفارشات رو به دست مشتریان خودتون برسونین.

البته این روش‌ها هم خالی از اشکال نیستن و مشکلاتی دارن، ولی قبل از اینکه یک سیستم تحویل سفارش اختصاصی برای فروشگاه اینترنتی خودتون ایجاد کنین، باید از همین روش‌ها استفاده کنین.

در ضمن فروشگاه‌هایی مانند دیجی کالا که روش‌های ارسال اختصاصی دارن باز هم دست‌های مشتریان خودشون رو کاملا باز گذاشتن و مشتریان می‌تونن خودشون هرکدام رو که می‌خوان انتخاب کنن.

فروش آنلاین

۵٫با بخشندگی فروش آنلاین خودتون رو افزایش بدین

 

همه ما عاشق گرفتن تخفیف و یا خرید رایگان از فروشگاه های مختلف هستیم. پس چرا دست به کار نمی شید؟

کمی بخشنده باشین تا ببینین چجوری کاربران جدید به سایت شما هجوم میارن و ازتون خرید می کنن. راه های بسیار زیادی هم هست که میتونین اونا رو انجام بدین.

مثلا کد های تخفیفی رو در زمان های مختلف از سال برای مناسبت ها در سایتتون تعریف کنین و تخفیف های شگفت انگیزی به مشتریانتون بدین. یا این که شرط هایی تعریف کنین تا مشتری با انجام دادن اون کار ها از یک اشانتیون یا خرید کالای رایگان بهره مند بشه. مثلا با خرید دو یا سه کالا یا خرید تا مبلغ خاصی، خدمات پستی را رایگان کنید یا با دادن یک کپن هدیه بگذارید تا خرید بعدی خود را رایگان انجام دهد. اینجوری در دل مشتریتون جا باز می کنین و به محبوبیت بسیار خوبی میرسین.

قرعه کشی های ماهانه یا مناسبتی، یا برگزاری مسابقات و کمپین های تبلیغاتی هم از روش های دیگه ای هست که اگر طبق برنامه و اصولش انجام بشه میتونه فروش محصولاتتون رو به شدت افزایش بده.

با این کار ها نه تنها پول خودتو رو دور نمیندازین بلکه باعث افزایش فروش آنلاین، کاربران و مشتری ها، افزایش آگاهی و علاقه مندی مشتری نسبت به برند و کسب و کارتون و… میشین.

۶٫مشتری های خودتون رو همیشگی کنین

بعد از این که مشتری اولین خریدش رو از سایتتون انجام داد تازه کار اصلی برای شما شروع میشه. تمام تلاشتونو باید انجام بدین تا اون فرد رو به یک مشتری همیشگی برای سایتتون تبدیل کنین. خیلی ها با در نظر گرفتن همین موضوع ساده و گذاشتن مشتری به امان خدا و خوشحال از اولین خرید کاربر از فروشگاه، کسب و کارشون رو به ته دره میفرستن.

سعی کنین وقتی مشتری اولین سفارش خودش رو انجام داد به عنوان اولین کار به اون نشان دهید که پیگیر سفارش او هستین و تمام اطلاعات و جزئیات را از خریدش دریافت کردید. مثلا میتونین بلا فاصله بعد از این که سفارشش رو ثبت کرد، یک پیام قدردانی و تشکر ارسال کنین و در اون جزیئیات خرید رو بهش اطلاع رسانی کنین.

اگر این امکان را بتونید به وجود بیارین که مشتری توانایی پیگیری سفارش رو داشته باشه خیلی عالی میشه. اینجوری هم استرس و نگرانی او بابت کلاهبرداری و سوء استفاده های دیگه رو کم می کنین و هم احساس اعتماد و رضایت از شما و خریدش را در مشتریتان بیشتر می کنین.

راه دیگری که بهتون پیشنهاد میکنیم مطلع کردن مشتری از تخفیف ها و جشنواره هایی است که در فروشگاهتون وجود داره. به راحتی این کار رو میتونین از طریق ارسال پیامک انجام بدین و اون رو به انجام خرید دیگر از سایتتون ترغیب کنین.

۷٫پیشنهاد های شگفت انگیز و لحظه ای را وارد عمل کنید

این کار را در صفحه ی اصلی سایت انجام بدین تا همه اونو ببین و ازش مطلع بشن. با دادن پیشنهاد های شگفت انگیز و لحظه ای، مشتری به خرید محصول جذب و ترغیب میشه. مثلا روی یکی از محصولات یا سرویسی که در سایتتون ارائه میدین تخفیف بزنین و برای این تخفیف مدت زمانی هم تعیین کنید. در واقع نکته اصلی این روش همین زمان دار بودن یا به اصطلاح بازاریابی اینترنتی ، اورژانسی بودنش هست که باعث میشه روی کاربر اثر گذار باشه و اونو به خرید ترغیب کنه.

راه های بسیار زیادی وجود داره تا تمایل مشتریتون رو برای خرید افزایش بدین و اونو بیشتر یه مرحله پرداخت نزدیک تر کنین. محدود کردن تعداد خدمات یا کالایی که به عنوان پیشنهاد شگفت انگیز معرفیش کردین هم میتونه باعث افزایش فروش آنلاین در سایتتون بشه. مثلا با زدن یک بنر در سایت و اعلام کردن محصول یا خدمتی که ارائه میدین، این حس رو در بازدید کننده ایجاد کنین که هر لحظه ممکنه این فرصت استثنایی رو از دست بده و موجودی محصول تموم بشه.

یا پیشنهاد بدین با خرید یک محصول مرتبط با محصولی که قصد خرید دارن، در قرعه کشی هفتگی یا ماهانه سایتتون شرکت داده میشن و یا دیگه لازم به پرداخت هزینه پست نیست. حتما اینجور روش ها رو امتحان کنین و خلاقیت خودتون رو در به وجود آوردن این راه ها به کار بگیرین چون اگه به فروشگاه های اینترنتی بزرگ و معروف سری بزنین اهمیت این کار رو در افزایش فروش آنلاین بیشتر و بهتر درک میکنین.

۸٫خرید مشتری را تضمین کنید

فرهنگ خرید آنلاین هنوز در کشور ما کاملا جا نیفتاده پس خیلی عادی است که افراد زیادی هنوز نتونن به این سبک خرید اطمینان کنند. ترسی هم که قطعا وجود داره بر میگرده به بحث مالی. خیلی ساده خرید مشتری را تضمین کنین و حس اطمینانو در او به وجود بیارین. اگر مشتری از محصولی که خریده راضی نبود این تضمین را به او بدید که مثلا تا یک هفته بعد از ثبت سفارش می تونه کالا را مرجوع و هزینه پرداختی را پس بگیره. اینجوری دیگه نگرانی بابت از دست دادن پول نمی کنه و به راحتی خرید خودشو انجام میده.

سوال های زیادی وقتی کاربر قصد خرید داره براش به وجود میاد و همین دو دل شدن باعث میشه تا افزایش فروش آنلاین نداشته باشین. سوال هایی مثل: اگر محصول سالم نباشه چی کار کنم؟ محصول برام اشتباهی بیاد یا کیفیتش اونجوری که فک میکردم نباشه؟ یا خیلی سوال های دیگه.

اگر میخواین که تو فروش آنلاین سایتتون ترقی داشته باشین و پول در بیارین وظیفه شماست تا این سوال ها را بر طرف کنین. سریع تیم پشتیبانی سایت رو راه اندازی کنین و کسب و کارتون رو نجات بدین. فرقی نمی کنه که چه کسب و کار و فروشگاه اینترنتی دارید شرایط برای همه یکسانه. این تیم را تا جایی که میتونین فعال نگه دارین و به کاربراتون نشون بدین که پشتوانه بسیار خوبی برای این کار دارید. سیستم چت آنلاین را راه اندازی کنین یا بخشی را در سایت قرار بدین که به سوال های متدوال کاربران پاسخ داده شده باشه. اینجوری در پاسخ دهی به مشتری ها سرعت پیدا می کنین.

روی تیم پشتیبانی سایت دقت زیادی داشته باشین و پیگیری کنین که حتما به تمامی مشتری ها پاسخ گویی میشه. چون اگه در این کار به درستی عمل نکنن و مشتری از پاسخ گویی ناراضی باشه و مشکل باقی بمونه، دیگر به سراغ فروشگاه شما نمیان و اون رو به هیچکس هم پیشنهاد نمی کنن.

پشتیبانی و تضمینی که به مشتری هاتون میدین شما رو به عنوان یک منبع و مرجع قابل اعتماد و معتبر در بین رقبا معرفی می کنه همین مسئله باعث میشه تا مشتری های همیشگی شما افزایش پیدا کنن و چند برابر هم در نرخ فروش آنلاین رشد داشته باشین.

کسب درآمد از اینترنت

۹٫قیمت های محصولات را فیلتر گذاری و درجه بندی کنید

تکنیک قیمت گذاری دلپذیر (Decoy Pricing) از ترفند های نتیجه دهنده افزایش فروش آنلاین هست. قیمت محصولاتی که در سایت قرار میدین رو دسته بندی کنید و روی اون ها فیلتر بزارین. مثلا دسته محصولاتی که قیمت متوسط دارند. خیلی از ما ها وقتی که به یک فروشگاه و یا رستوران میریم دنبال یک چیز ارزان و به درد بخور هستیم و معمولا محصولاتی که قیمت گرانی دارن رو کنار میزاریم. پس چرا این کار را روی سایت فروشگاهیتون انجام ندین تا مشتری سریع تر به اون چیزی که میخواد برسه.

تعریف کردن این ویژگی ها هم بر روی سایت کار ساده ای هست و به راحتی از این راه مشتری رو به خرید کردن از سایتتون ترغیب می کنین.

شاید بگین پس مشتری هایی که علاقه به خریدن محصولات لوکس و گرون رو دارن چی؟ از اون ها که بیشتر میشه سود به دست آورد. کاملا درسته. سایت شما مال همه است و مخصوص افراد خاصی نیست و هر کس که بخواد به بخش مورد علاقه خودش سر میزنه. ولی قطعا فروش محصولات شما در دسته ای از محصولات بیشتره که قیمت های مناسب تری دارن. این در واقع یه تکنینک روانشناسی است که با استفاده از آن به رشد خوبی در فروش اینترنتی می رسین.

برچسب ها

زهره شهولی

زهره، ارشد MIS یا همون Management Information Systems داره که از زیرشاخه های آی تی هست، زهره عاشق نوشتن هست و در وبمسترفا تجربیات خودشو با عشق می‌نویسه.

نوشته های مشابه

s�ظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن