کسب و کار آنلاین

آیا با وجود دیجی کالا، منطقیه فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنیم؟

ممکنه تا حالا به ذهن شما هم رسیده باشه که چی میشد منم یه فروشگاه اینترنتی مثل دیجی کالا داشتم؟

یا اصلا با وجود دیجی کالا با این قدرت و سرمایه گذار و نیرو؛ منطقی هست ما هم فروشگاه اینترنتی خودمونو راه بندازیم؟

حتی شاید به این فکر هم افتادین که یه فروشگاه اینترنتی جدید باز کنید، ولی آیا ممکنه با وجود رقیب قدرتمندی مثل دیجی کالا، با شکست مواجه بشیم؟

آره ممکنه. ولی اگه سالم و درست رقابت کنیم حتی ممکنه از دیجی کالا هم پیشی بگیریم و به برترین فروشگاه اینترنتی تبدیل بشیم. میپرسین راهش چیه؟ ادامه ی مقاله رو بخونین تا متوجه بشین.

دیجی کالا

 

خیلی از افراد؛ برای دیجی کالا شدن؛ دنبال دامنه ای هستن که داخلش Digi داشته باشه؛ حتما شما هم زیاد دیدین؛ دیجی فیلم ، دیجی وردپرس ، دیجی فود؛ و یا قالب سایتشون رو مثل دیجی کالا طراحی می کنن! با قطعیت بهتون میگم که این ها کمکی برای موفقیت فروشگاه اینترنتیشون نمی کنه!

رقابت با دیجی‌کالا روی کاغذ کار سختی هست و نیازمند سرمایه بسیار بالاییه، اما می‌تونیم  با یک تغییر در نوع نگاه به راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی، بخشی از سهم بازار را از دیجی‌کالا و سایر فروشگاه‌های اینترنتی گرفت؛ در ادامه بیشتر دربارش حرف می زنیم.

هر نقطه ضعف و کمبود در رقیب، می‌تونه یک نقطه قوت و ایده خوب برای شما باشه

به این فکر کنین که دیجی کالا چه ضعف هایی داره. آیا پشتیبانیش ضعیفه؟ محصولاتش کیفیت نداره؟ 

بنظر من بعد از اینکه دیجی کالا از مارکت پلیس استفاده کرد؛ نتونست روی قیمت هاش نظارت خوبی داشته باشه و الان یکی از ضعف های دیجی کالا؛ قیمت های بعضی از محصولاتش هست.

ضعف های دیگه ای که الان از دیجی کالا در تجربیات خریدم باش برخورد کردم:

عدم پیگیری مجدد پس از لغو سفارش

کاهش سرعت ارسال سفارشات (به تازگی)

عدم امکان تعقیب دقیق وضعیت سفارش

عدم امکان خرید کالاهای مرتبط با یک کالا (خرید گوشی به همراه ضدخش و قلم مخصوص)

نداشتن سیستم تخفیف هنگام خرید

عدم ارسال و ارائه کلیه کالا ها در یک سبد خرید (به تازگی)

عدم ارائه خدمات خاص به مشتریان ویژه که خریدهای زیادی دارند

مشخص نبودن وضعیت سفارش پس از تحویل به پیک در تهران و نداشتن راه ارتباطی با فرد پیک موتوری

عدم تمایل تحویل کالا در داخل ساختمان و نیاز به رفتن به درب ورودی برای تحویل کالا در تهران

نداشتن بخش شکایات مشتریان و عدم پیگیری شکایات

با انجام دادن کارهایی که دیجی کالا انجام نمیده یا به خوبی انجام نمیده، کاری کنید که مشتریان به سمت شما جذب بشن. 

تمرکز؛ تمرکز؛ تمرکز داشته باشین

یکی از دوستانم قصد راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی داشت؛ ولی خیلی نگران بود و می گفت وقتی دیجی کالا هست من چطور میتونم سهم بازار رو بگیرم؟؟!!

پیشنهادی که بش دادم؛ این بود که روی یک محصول یا دو محصول تمرکز کن و سعی کن تو اون حوزه حرفه ای بشی.

یه دوره زمانی این منو پادها خیلی رو بورس بود؛ و من هم بش پیشنهاد دادم یک فروشگاه اینترنتی بزنه و فقط داخلش منوپاد و پاوربانک بفروشه و همین کارو کرد.

چون اختصاصی روی این دو تا محصول کار می کرد توی نتایج جستجو هم سریع بالا اومد و روزانه فروش بالایی ازین دو محصول داشت؛ حتی بنظرم فروشش ازین دو محصول بیشتر از فروش دیجی کالا شده بود.

تمرکز و تخصص گرایی  یک ویژگی مهم دیگه هم برای شما داره و اون این هست که برای  سئو و بهینه سازی سایت خود کار آسون تری در پیش دارید.

و چون اختصاصی کار می کرد؛ اعتماد مردم هم بیشتر شده بود و حس می کردن با یه مجموعه حرفه ای کار می کردن.

چون واقعا متمرکز شده بود و انواع آفرها و شرایط خوب رو برای این دو محصول فراهم کرده بود و تونست  با یه تیم سه نفری درآمد خیلی خوبی داشته باشه.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های شما که می‌تونه رقابت ایجاد کنه، موضوع تخصصی بودنه. دیجی‌کالا و یا هر فروشگاه اینترنتی که دسته‌بندی‌های فراوانی داره، به هیچ‌وجه نمی‌تونه در همه اونها به صورت اختصاصی عمل کنه و خدمات کاملی رو ارائه بده.

فروشگاه اینترنتی

 

 

خود دیجی‌کالا هم متوجه این ایراد خودش شد و به همین خاطر برای وارد شدن به یکی از حوزه‌‌های پرطرفدار یعنی پوشاک، تصمیم گرفت یک مجموعه جدید را به نام «دیجی‌ استایل» راه اندازی کنه.

زمانی که دیجی‌کالا دسته‌بندی پوشاک را اضافه کرده بود؛ سایت‌های تخصصی مانند مدیسه و شیکسون ازاون بهتر عمل کرده بودند و دیجی‌کالا برای رقابت با اونها  مجبور شد خودش یک فروشگاه جدید ایجاد کنه.

با آمادگی بیشتر نسبت به رقبای خود وارد شوید

قطعا سرمایه و دانش و تجربه عوامل تاثیرگذاری هستن و به هیچ وجه نمی‌شه ارزش و اهمیت هیچ‌کدام از اونها رو انکار کرد.

اگه شما اطلاعات بهتر و بیشتر یا سرمایه مالی بیشتری برای تبلیغات، تیم سازی، برندینگ و… از رقیبتون یعنی دیجی کالا داشته باشید، میتونه برگ برنده ای براتون باشه و میتونید با سرعت بیشتری نسبت به دیجی کالا حرکت کنید.

کوچک‌ و ساده‌تر باشید؛ اما متفاوت، خلاق و با انگیزه‌تر

اگه سرمایه و دانش زیادی ندارین، هنوز جای نگرانی نیست. درسته که دیجی کالا سرمایه میلیاردی داره و توسط یه تیم با نیروی انسانی زیاد مدیریت میشه، اما چیزی که میتونه شما رو توی این رقابت از دیجی کالا بهتر کنه، اینه که خودتون باشید.

لازم نیست خودتون رو یه تیم بزرگ با سرمایه ی زیاد نشون بدین. مردم عاشق این صداقت و کوچک و ساده بودن شما میشن و با این روش میتونین کلی مشتری جذب کنین. اما فقط یه مورد هست که اگه از اون مورد چشم پوشی کنین تمام تلاش های شما هدر میره و اون اینه که متفاوت و خلاق باشین.

با کپی کردن عناصر و ظاهر دیجی کالا توی فروشگاه اینترنتی تون به مردم نشون میدین که شما فقط دوست دارین مثل دیجی کالا باشین و هیچی از خودتون ندارین. اینطوری این پیامو به مردم میدین که ما خوب نیستیم و دیجی کالا خوبه پس سعی می‎کنیم مثل دیجی کالا باشیم.

وقتی ظاهر فروشگاه اینترنتی شما مثل دیجی کالا باشه، خواسته یا ناخواسته هرکسی که با برند شما روبرو بشه، اون رو با دیجی کالا مقایسه میکنه و این یعنی خود شما هستین که این آتش رو درست کردین و خودتون باعث شکست و عدم موفقیت فروشگاه اینترنتی تون میشین.

حتی اگه یه قالب پیشفرض و ساده رو برای سایتتون تنظیم کنین، خیلی بهتره تا اینکه از یه قالب حرفه ای و با امکانات زیاد اما شبیه به قالب دیجی کالا استفاده کنین. 

سعی کنین از روش های دیجی کالا الهام بگیرین و یه چیز جدید خلق کنین نه اینکه مستقیما همونو کپی پیست کنین. 

 یادتون باشه که هیچ بزرگی برای همیشه بزرگ نمیمونه و با گذشت زمان بزرگان دیگری هم سروکلشون پیدا میشه. پس سعی کنید خلاق باشید و یادتون باشه که هیچ چیز غیرممکن نیست.

فروشگاه اینترنتی

مشتری رو دوست خودتون بدونین

این مورد رو رکن کار خودتون قرار بدین؛ بهتون قول میدم که بی شک موفق بشین؛ چرا؟

چون یکی از بهتریننننن شیوه های بازاریابی الان بازاریابی دهان به دهان هست؛ یعنی چی؟ یعنی داشتیم و هنوز هم داریم؛ آدم هایی که یک ماه تحقیق می کنن گوشی سامسونگ بخرن یا ال جی؛ در آخر به نتیجه می رسن سامسونگ خوبه؛ ولی یهو جلو در مغازه پسرخالشونو می بینن؛ پسرخاله میگه سامسونگ نخری هاااا.

من داشتم داغون بود؛ دیگه همین حرف همانا؛ به باد رفتن یک ماه تحقیق همانا؛ میره توی مغازه و ال جی رو میخره.

بنابراین مردم اگه خوبی ازتون ببینن ازتون تعریف می کنن و من همیشه گفتم و میگم، محصول خوب و پشتیبانی عالی خودش بهترین فروشنده هست براتون.

پس محصول  خوب و پشتیبانی عالی بدین و فروش خودتون رو و موفقیتتون در برابر دیجی کالا رو تضمین کنین.

صبور باشید و زیاد خود را با رقیبان‌تان مقایسه نکنید

صبر. چه کلمه ی شیرینی. گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی. پس برادر من، خواهر من، دوست عزیز، توقع نداشته باشین یه شبه بشین فروشگاه اینترنتی برتر و میلیاردی پول دربیارین.

صبور باشید و خودتونو هی با دیجی کالا مقایسه نکنید. دیجی کالا یه شبه به این عظمت نرسیده. پس شما هم صبر پیشه کنید و باشد که رستگار شوید.

قبل از شروع کار بد نیست که رقبا رو بررسی کنید. اما بعد از این که فروشگاه اینترنتی تون رو راه انداختین، اصلا نگاهی به دیجی کالا نندازین و بررسیش نکنین.

به این فکر کنین که اصلا رقیبی ندارین و هیچ کس توانایی رقابت با شما رو نداره. پس روی فروشگاه اینترنتی خودتون تمرکز کنین و کاری کنین که مشتریانتون روز به روز بیشتر بشن.

 

میدونستین با ۳۹۹۰۰۰ تومن می تونین یک فروشگاه اینترنتی با امکانات عالی راه اندازی کنین؟

مگه میشه؟؟ بزن بریم!

 

 

برای موفق شدن در راه اندازی فروشگاه اینترنتی خودتون؛ تمرکز و پوشش ضعف های رقیب رو جدی بگیرین؛ دیجی کالا شدن به digi داشتن در دامنه نیست؛ در صورتیکه فروشگاه موفقی در اینترنت دارید؛ همینجا معرفی کنید.

 

برچسب ها

مازیار احمدی

مازیارم. مازیار یه وبمستر هست که جوانیشو تو اینترنت گذاشته. عاشق وردپرسه و یه استارتاپ داره که مثل بچش دوسش داره و دوستدار محتوا هست. مازیار موقع کار خیلی جدیه ولی آدم خوش قلبیه و از ته دل میخنده. مازیار عاشق یاد دادن و اشتراک گذاری تجربیاتش هست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن