کانتنت مارکتینگ

بهترین ایده های تولید محتوا و کانتنت برای سایت و اینستاگرام(5 ایده برتر)

 

ایده‌های تولید محتوا

استراتژی تولید محتوا

یکی از با ارزش‌ترین روش‌ها در استراتژی محتوا،تولید محتوا است. برای کسب اطلاعات بیشتر در  زمینه تولید محتوا در ادامه چند نکته در مورد ایده تولید محتوای جذاب طبق توصیه نویسنده وب‌سایت webminset مورد بررسی قرار خواهد گرفت. البته باید اشاره داشت که برای مطالعه کامل این مقاله در حدود 5 دقیقه زمان مورد نیاز است.

در ویکی‎پدیا, محتوا به این شکل تعریف شده:هرچیزی که پیام, خبر, احساس و نظایر آن را به دیگران منتقل کند محتواست.محتوا می‎تواند متن, تصویر, ویدیو, صدا باشد. هرکدام از ساختارهای چهارگانه فوق, دارای زیر مجموعه‎هایی هستند.

محتواها به روش‌های گوناگونی مورد دسته‌بندی قرار می‌گیرد. یکی از روش‌ها دسته‌بندی طبق کانال‌های انتشار و توزیع است. طبق این دسته‌بندی، زیر بخش‌های زیر قابل تصور است:

  • محتوای مناسب برای شبکه‌های اجتماعی
  • محتوای قابل استفاده برای وب‌سایت‌ها
  • محتوای قابل بهره‌گیری در تبلیغات محیطی

دسته‌بندی دیگر بر بستری که در آن محتوا تولید می‌شود استوار است که انواع آن در این بستر شامل:

  • محتواهای صوتی
  • محتواهای ویدیویی
  • محتواهای متنی

همان‌طوری که ذکر شد برای دسته‌بندی محتواها روش‌های دیگری نیز وجود دارد که توسط طرح ریزان استراتژی مورد استفاده قرار می‌گیرد و کارآمدی بالایی دارد. به این ترتیب، برای کسب اطلاع از انواع مختلف محتوا و گرفتن ایده برای به کارگیری آن در کسب‌وکار خود مطالعه مطالب ارائه شده در ادامه می‌تواند مؤثر واقع شود.

 

1.محتوای تعریفی (Definitions)

محتوای تعریفی

معمولاً افرادی که برای اولین بار با یک واژه روبرو می‌شوند به دنبال تعریف آن در اینترنت می‌گردند، محتواهای تعریفی برای این منظور می‌توانند به کار گرفته شوند. بنابراین، محتوای تعریفی نیز یکی از انواع محتواها است که باید به آن توجه داشت.

برای مثال، زمانی که می‌‌خواهید نرم افزارهایی در حوزه مارکتینگ یا خدماتی در این حوزه به فروش برسانید، بهتر است تعریفی از انواع مدل های بازاریابی و مارکتینگ و واژه‌های مرتبط با این منظور را در قالب یک محتوا نشر دهید.

یا جایی که می‌خواهید یک وب‌سایت در زمینه استراتژی محتوا به راه بیندازید، چرا از تعاریف و مفاهیم واژه استراتژی محتوا برای تولید و نشر یک محتوای تعریفی استفاده ننمایید؟

البته باید در نظر داشت که در این نوع محتواها باید کاملاً بی‌طرفانه باشیم و تعاریف دقیق، کاربردی و با منبع معتبر نشر دهیم که این موضوع بر ارزشمندی پیام نشر شده افزوده و مخاطبان را بیش‌تر جذب خواهد کرد.

2.ارزیابی (Reviews)

ارزیابی

اگر می‌خواهید یک محتوای جالب تولید نمایید آن ارزیابی محصول است. مخاطب شما در اینجا سه گروه خواهند بود:

  • گروه اول می‌خواهند یک محصول را بخرند، یا این که به یک محتوا زمان و سرمایه خود را متمرکز کرده‌اند.
  • گروه دوم از محصول بهره گرفته‌اند و به دنبال نظرات دیگران در این باره هستند.
  • گروه سوم نه محصول را خریده‌اند و نه می‌خواهند بخرند، بلکه صرفاً از روی علاقه در مورد آن صحبت می‌کنند!

هر سه دسته مخاطب ذکر شده در بالا، باید در بازاریابی اکثر محصولات یا خدمات در نظر گرفته شود. از این رو، تولید محتوای ارزیابی محصولات یا خدمات می‌تواند در صورتی که بی‌طرفانه و حرفه‌ای باشد برای جذب مشارکت مخاطبان کاربرد داشته باشد.

به عنوان مثالی از این دست به دیجی‌کالا توجه نمایید. وب‌سایت دیجی‌کالا منبع بسیار ارزشمندی از محتوای ارزیابی محصولات است که علاوه بر فروش محصولات می‌تواند از مشارکت مخاطبان در توسعه کسب‌وکار و جذب مخاطب استفاده کند.

3.مقالات سفید (Whitepapers)

مقالات سفید

بر اساس تعریف ارائه شده در ویکی‌پدیا درباره مقالات سفید یا همان اوراق سفید:

اوراق سفید نوعی گزارش معتبر یا راهنما برای کمک به خوانندگان است که به منظور درک یک مسئله، حل یک مشکل، یا اتخاذ یک تصمیم تدوین می‌گردد.

ممکن است تعریف ارائه شده در بالا به نظر پیچیده و طولانی باشد، به عبارت ساده‌تر به متن‌هایی که نسبت به مطالب دانشگاهی در عین ساده بودن به شیوه علمی نیز بیان شده باشد مقالات سفید گفته می‌شود.

مقالات علمی به هر حال مطالبی مفید و کاربردی برای عموم مردم نیستند. به عبارت دیگر، مقالات علمی برای انتشار در مجلات و کسب امتیازات آکادمیک و دانشگاهی تهیه و تدوین می‌شوند.

مخاطب عمومی از طرفی علاقه‌مند به خواندن مطالبی است و به دنبال اطلاعاتی است که به خوبی تحلیل شده و توضیحات منطقی داشته باشد و از نقل‌قول‌های موثق و قابل استفاده بهره گرفته باشد.

البته باید ساختار ساده نیز داشته باشید تا مخاطب درگیر محاسبات و ادبیات پیچیده نشود. به عبارت دیگر، مخاطب نمی‌خواهد درگیر چکیده، نظر ادبی، پیشنهادها برای مطالعات آتی و محاسبات پیچیده شود.

4.چک‌لیست‌ها (Checklists)

چک لیست

یکی از محتواهایی که برای بخش گسترده‌ای از مخاطبان مورد استفاده و تأثیرگذار است، چک‌لیست‌ها هستند. این محتوا برای مخاطبان در هر سطحی اعم از مبتدی تا حرفه‌ای کاربرد دارد.

به عنوان مثالی از تولید چک‌لیست در مورد بهینه‌سازی وب‌سایت، چک‌لیستی با موضوعات زیر را می‌توان در نظر گرفت:

  • چک‌لیست موارد اساسی سئو را که باید رعایت کنید

چک‌لیستی از این دست می‌تواند مخاطبان بسیاری جلب نماید، چه افراد مبتدی که می‌خواهند اطلاعات جمع‌آوری کنند، چه افراد حرفه‌ای که جذب می‌شوند تا به مطلب شما نگاهی بیندازند.

البته باید در نظر داشت که چون چک‌لیست نسبت به دیگر محتواها نظیر گزارش‌های خبری و کاتالوگ‌ها جهت‌گیری کمتری دارند، اطمینان مخاطبان را بیشتر جلب می‌نمایند و این ویژگی خاص چک‌لیست‌ها در انتقال پیام است.

5.فهرست مقالات برتر (Article collection)

با توجه به نفوذ گسترده فضای مجازی امکان دسترسی گسترده و سریع به اطلاعات فراوان فراهم شده است که این امر در مواردی سردرگمی مخاطبان را باعث می‌شود.

مثلاً مخاطبان ضمن دانستن این موضوع که یک جستجوی ساده منجر به هزاران فایل و مقاله در مورد استراتژی محتوا می‌شود، اما نظر به عوامل محدود کننده نظیر زمان و منابع، بایستی منبعی را استفاده نمایند که 5، 10 و 25 مقاله را در زمینه استراتژی محتوا به صورت مقاله پایه بررسی نماید.

به علاوه، در فهرست مطالب اشاره شود که سایر مقالات نیز مورد بررسی قرار گرفته و با مطالب ذکر شده جزئیات یکسانی دارند و مشابه هم هستند.

شاید به نظر آماده کردن این چنین فهرستی از مقالات برتر و اصلی ساده باشد، اما حقیقت این است که اگر بخواهید مخاطبان وفاداری داشته باشد باید به صورت پیوسته فهرستی اجمالی و جامع داشته باشید که نیاز به مطالعات عمیق و زمان زیادی دارد.

6.فهرست متخصصین برتر (List of The people)

هر طرح ریز استراتژی که تولید محتوا در زمینه فهرست مقالات برتر را قبول داشته باشد از اهمیت فهرست متخصصین برتر نیز غافل نخواهد شد. پس شروع به تهیه لیستی از اشخاص تأثیرگذار در هر زمینه خواهد کرد و این یک محتوای با ارزش خواهد بود.

شایان ذکر است که فهرست تهیه شده باید مفید و مختصر باشد و جامع نیز باشد.

7.خبرنامه‌های ایمیلی (Email newsletters)

خبرنامه ی ایمیلی

بسیاری از شرکت‌ها در سال‌های گذشته تلاش بر این داشتند که به فهرستی از آدرس ایمیل‌های مخاطبان و مشتریان خود دسترسی داشته باشند و به صورت منظم به ارسال مطالب خود به آن‌ها اقدام نمایند. درست است که تولید اصولی محتوا به صورت مداوم تأثیرگذار خواهد بود، ولی ذکر این نکته حائز اهمیت است که همانند گذشته ایمیل‌های دریافتی توسط مخاطبان بررسی نمی‌شود.

بنابراین، روزبه‌روز از محبوبیت این بستر کاسته می‌شود و محدود به ارتباطات سازمانی خواهد شد. بسترهای ارتباطی مختلف نظیر فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام و بسترهای دیگر از ایمیل برای احراز هویت استفاده می‌نمایند.

8.تایم لاین (Timelines)

تایم لاین

به مجموعه‌ای از رویدادها که توسط عکس‌ها و عکس نوشته‌ها و به ترتیب زمان رخداد آن‌ها ارائه می‌شود، تایم لاین گفته می‌شود.

برای این که بتوانید زمان رخداد و روند تغییرات را نشان دهید بهتر است از تایم لاین استفاده نمایید. البته این نکته را نیز در ذهن داشته باشید که این نوع محتوا می‌تواند تأثیر پیام‌ها را افزایش و مخاطب را جذب کند و باعث غیریکنواخت شدن مطالب شود. نوع نوشتاری تایم لاین جهت استفاده در ارائه‌ مطالبی در زمینه علمی و رسمی بسیار کاربرد دارد.

در میان روش‌های متفاوت، محتوای تایم لاین به علت محبوبیت بین مخاطبان و فهم آسان احتمال بالایی دارد که در بین مخاطبان ویروسی (همه‌گیر) شود.

9.مجموعه لینک‌ها (Link Bundle)

همواره گوگل تلاش می‌کند تا نتایج جستجویی را به مخاطبان ارائه دهد که بهترین باشد. برای این منظور از شخصی‌سازی استفاده می‌نماید. بر اساس شخصی‌سازی، طبق تاریخچه جستجو و عناصر دیگر و با رویکرد کنار گذاشتن گزینه‌هایی که کلیک نشده‌اند، نتایج متفاوتی را برای اشخاص مختلف نشان خواهد داد.

با گذشت زمان و تمرکز بر این الگوریتم، پدیده‌ای به نام Googleblindness ایجاد شده است.

طبق مطالب ارائه شده در بالا، نظرتان راجع به آماده‌سازی لینک‌های سفارشی و شخصی‌سازی برای افرادی که تمایل به جستجوی عمیق وب دارند چیست؟ در کنار این موضوع که در حال حاضر عده کثیری از این موضوع آگاه نیستند، به این ترتیب مجموعه لینک‌ها در آینده طرفداران بسیاری خواهد داشت.

از چه ایده های دیگری برای تولید محتوا می‎توان استفاده کرد؟

• انجمن ها

شما میتوانید در انجمن ها, اعم از خارجی و داخلی به دنبال ایده های مناسب برای نوشته‎ی خود باشید.کاربران معمولا در انجمن ها مشکلات خود را مطرح می‎کنند و شما می‎توانید از دل این مشکلات, برای خود ایده بیابید.

از بهترین انجمن های فعال می‎توان tedtalks را نام برد.این انجمن حاوی سخنرانی هایی از کارآفرینان و موسسان استارت‎آپ های برتر می‎باشد و شما به راحتی می‎توانید ایده مناسب خود را پیدا کنید.

• فایل های صوتی

گوش دادن به فایل‎های صوتی و مکالمه‎ها می‎تواند الهام بخش ایده‎ی شما باشد.اگر کمی به پادکست‎ها و فایل های صوتی توجه کنید ایده‎های بسیاری به ذهن شما می رسد.به مکالمه‎های دیگران توجه کنید, بیشتر راجع ‎به چه چیزهایی صحبت می‎کنند؟همان می‎تواند ایده‎ی بعدی شما باشد!

• مطالعه کردن

به سایت ها و وبلاگ های دیگر سر بزنید.دیگران راجع به چه چیزهایی مینویسند؟نقد کردن مقاله های آن ها می‎تواند ایده ی محتوای شما باشد.نوشتن مقاله ای همسو و مرتبط با مقاله های دیگران هم ایده ی خوبی به نظر می رسد.

اگر می‎خواهید ایده های ناب بیابید, سعی کنید بخوانید!مطالعه ی سایت های دیگران و کسب ایده های جدید از روش های متداول تولید محتوا می‎باشد.مطالعه ی مجلات و مقاله‎ها هم روش بسیار خوبی برای یافتن ایده‎ی مناسب است.

• از دیگران بپرسید

از کاربران خود بپرسید چه مطلبی را دوست دارند.در قالب یک پست یا نظرسنجی, ببینید مخاطبانتان چه چیزی می‎خواهند.چون شما برای مخاطبانتان می‎نویسید پس ببینید سلیقه ی دیگران چیست.

حالا که محتوای خود را پیدا کردید, توصیه میکنیم این مطلب را نیز بخوانید تا عنوان مناسب خود را نیز بیابید:چطور عنوان و تیتر جذاب برای محتوا انتخاب کنیم و بنویسیم؟معرفی 7 تکنیک

 

امیدواریم که از این مطلب بهره‎ی کافی را ببرید.اگر این مقاله برای شما مفید بود, در بخش نظرات برایمان بگویید.

برچسب ها

زهرا غریب

وی عاشق دنیای تکنولوژی و کد نویسی بود و به زبان انگلیسی علاقه وافری داشت.از مهم ترین صفات وی میتوان به این اشاره نمود که کار تیمی را بسیار دوست می‎داشت.?

نوشته های مشابه

۱ نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن