کانتنت مارکتینگ

برنامه ریزی تولید محتوا برای وبسایت: تولید، انتشار و نگهداری محتوا

تولید محتوا به برنامه ریزی نیاز دارد و آن برنامه ریزی به شما کمک میکند تا پروژه های محتوایی خود را به درستی طراحی کنید و گردش کارها را در «تولید»، «انتشار» و «نگهداری» محتوا به خوبی مدیریت کنید.

مقدمه

روند دیجیتال مارکتینگ نشان میدهد که تولید منظم محتوا و انتشار آن در بلاگ و سایت،یکی از ضروری ترین فعالیت بازاریابان محتوایی در این روزهاست و هر چه می گذرد نقش آن پررنگ تر هم میشود. شما هم احتمالا مثل  کارکنان شرکت های تخصصی تولید محتوا و یا تیم های داخلی سازمان ها، درگیر تولید محتوا برای وبسایت جدید خود و یا مشتریانتان هستید. و احتمالا تا کنون فهمیده اید که تولید محتوای خوب و انتشار به موقع آن چقدر کار سختی است.
البته بسته به نوع پروژه این سختی می تواند کم و زیاد باشد. اما به مرور متوجه می شویم که یکسری چالشها و مشکلات بیسیک و ثابتی هستند که معمولا تکرار میشوند که اگر درست شناسایی شوند می توانیم تا حد زیادی برای برطرف کردنشان برنامه ریزی کنیم.
در این راهنما، تلاش شده است که یک دسته بندی خوبی از مسائل و موضوعات مربوط به مدیریت پروژه های محتوایی گردآوری شود. مطمئن هستیم با مطالعه و بکاربستن این راهنما، از بخش زیادی از دردسرها نجات پیدا خواهید کرد.

این راهنما برای چه کسانی مناسب است؟
این راهنما بدرد شرکت ها و تیم هایی میخورد که بر روی پروژه های وب کار میکنند و دوست دارند محتوایی با کیفیت تولید کنند. البته بیشتر برای سایتهایی با صدها صحفه مناسب است نه سایت های خیلی بزرگ با هزاران صفحه.
تولید محتوا
همچنان که فرایند تولید محتوا را برنامه ریزی میکنید، حواستان باشد که برای هر بخش از محتوایتان هدفی تعیین کرده باشید. میشود از یک تمپلیت و یا حتی یک پرسشنامه ساده استفاده کرد. اگر قبل از پژوهش و نوشتن محتوا، اهداف تنظیم شوند کار خیلی سریعتر پیش خواهد رفت.
اهداف واضح بند بند، به نویسنده های شما کمک میکند تا بدانند چه سوالی باید بپرسند و چه باید بنویسند. همچین این اهداف به مدیران و کارشناسان شما چارچوبی میدهد تا بتوانند یک محتوا را درست ارزشیابی کنند. به ویراستارهای شما هم برای اصلاحات و تغییرات ایده های بهتری میدهد.
        _میخائیل متز (طراح، نویسنده و سخنران)
اتفاقات بد زمانی میافتند که به «محتوا» به عنوان یک امر تشریفاتی و برای خالی نبودن عریضه نگاه شود!
در اینصورت دچار این مسائل خواهید شد:
 • پروژه ها دیرتر از موعد اجرا می شوند (چون در انتظار یک محتوای خوب نشسته اید که آن را بقاپید!)
 • همانطور که پروژه محتوایی شما روی زمین قل میخورد، بودجه اش هم به مرور کم می شود و دست آخر پنجر میشود!
 • محتواهایی بی کیفیت و فقیر با عجله زیاد تولید می شوند. بدون دانش محتوایی کافی، تصمیماتی ضعیف و آبکی گرفته می شوند.
 • «تجربه مشتریان» شما به کلی آسیب می بیند.
 • اهدافی که برای وبسایت و کسب و کارتان در نظر گرفته بودید، محقق نمی شوند.
 • پروژه شما زمینگیر و داغان می شود.
یک حقیقت تلخ!
تولید محتوای خوب برای وبسایت، چالشی بزرگ است! اگر شما و تیمتان آن را جدی نگرفته اید، کل پروژه تان در خطر است!

قواعد کار

با تلاش گروهی میتوان بر آشفتگی ها و هرج و مرج های محتوایی غلبه کرد، کافیست که قوانین ساده زیر را به کار ببندید:

همیشه:

 • محتوا ها را براساس زمان انتشار آنها اولویت بندی کنید
 • اشخاص کلیدی را سریع تر شناسایی کنید و کارشناسان موضوعی را به کار بگیرید.
 • قبل از شروع پروژه، محتوای فعلی سایتتان را تا حد ممکن آرشیو کنید
 • مراحل ویرایش و بازبینی را تا حد ممکن کم کنید و مسئولیت های هریک از ویراستارها را شفاف کنید
 • تولید محتوا را پله پله کنید تا گلوگاه ها و نقاط بحرانی کاهش یابند (مانند خط تولید کارخانه)

هرگز

 • زمان لازم برای تولید یک محتوا را دست پائین نگیرید (همیشه بیش از انتظار طول میکشد)
 • همه محتوای فعلی سایتتان را حذف نکنید (فقط قرار است که خانه تکانی کنیم)
 • با کپی رایترهای حرفه ای، به خاطر دستمزد بالایشان قطع همکاری نکنید
 • تا زمانی که یک «راهنمای استایل» ندارید، نوشتن را شروع نکنید
 • به ویراستارها اجازه ندهید که خودشان مستقیماً محتوا را ویرایش کنند

محتوا

یکم زمان بیشتری بگذارید و در چند صحفه به جزئیات مربوط به پیام، صدا و لحن در محتوا بپردازید. انتخاب صدا و لحن در شروع کار خیلی راحت تر است تا اینکه بخواهید این کار را در پایان تولید محتوا انجام بدهید.
     _سالی بگ شاو (استراتژیست محتوا)

بعد از اینکه بر سر اهداف وبسایت موافقت صورت گرفت و مشخص شد که چه محتوایی مورد نیاز است، وقتش رسیده که تولید محتوا را شروع کنید. در نظر داشته باشید که این فرایند تولید محتوا ممکن است از پروژه ای به پروژه دیگر و از مشتری به مشتری دیگر فرق کند.ممکن است بعضی سایت ها به تایید قانونی نیاز داشته باشند. بعضی هم ممکن است قبل از انتشار مدیرعامل را بخواهد، برای تک تک صفحات!
شباهت زیادی به خط تولید کارخانه دارد، اینکه هر محتوایی از میان مسیرها و مراحل مختلف عبور کند تا به نقطه انتشار برسد. در این راهنما، مراحلی کلی و بهینه معرفی شده است که به شما برای طراحی فرایند تولید محتوا ایده می دهد.

تولید محتوا و انتشار در یک صفحه وب معمولا چقدر طول میکشد؟
بستگی دارد!
یک صفحه مربوط به وبسایت یک دانشگاه و یا یک وبسایت مرکز مشاوره که حاوی اطلاعات و جزئیات مربوطه باشد، احتمالا از تولید تا انتشار آن 10 ساعت طول بکشد. یک صفحه ساده مربوط به معرفی یک محصول زمان کمتری میگیرد. در عوض یک لندینگ پیج مهم و مفصل قطعا زمان خیلی بیشتری خواهد برد.
کار نیکو کردن از پر کردن است! کارها با تمرین و تکرار سریعتر انجام می شوند، برای همین در وبسایت های بزرگ سرعت و بازدهی به مراتب بیشتر می شود. هیچ وقت میزان تلاش برای تولید یک محتوای خوب و با کیفیت را باید دست کم گرفت.
برای هر نوع محتوا می شود یک تمپلیت ایجاد کرد تا بتوان به عنوان یک «راهنمای استایل» همیشه به آن رجوع کرد. با وجود این آن «راهنمای استایل»، نویسندگان همیشه مطمئن هستند که چیزی را از قلم نیانداخته اند.سالی بگ شاو (استراتژیست محتوا)
هشدار! تولید محتوا را بدون یک «راهنمای استایل» خوب شروع نکنید!

گام اول: تحقیق و پژوهش برای یافتن یک منبع محتوایی خوب

مسئول: نویسندگان (معمولا!)

میزان تلاش: 2 ساعت

نویسنده قبل از تحقیق باید توسط ویراستار ارشد یا استراتژیست محتوا توجیه شده باشد که هدف ارتباطی هر صفحه چیست. آنوقت باید اول باید سری به منابع موجود بزند، منابع بیرونی را هم مروری بکند و پس از آن به سراغ کارشناسان موضوعی برود. در نهایت با گردهم آوردن اطلاعات، نقل و قول ها و واقعیت ها تحقیق خود را کامل کند.

گام دوم: نوشتن محتوا

مسئول: نویسندگان

میزان تلاش: 2 تا 4 ساعت.

نویسندگان حرفه ای میدانند که برای نوشتن محتوای خوب به چه نیاز دارد. اما نباید فراموش کرد که  تیتربندی کردن، نوشتن توضیحات،  کپشن ها و لیبل ها، ایجاد کال تو اکشن ها، لینک ها و غیره پروسه ای زمانبر است و باید از روی حوصله انجام شود.
همچنین ممکن است نیاز به تولید تصاویر و یا کلیپ های تصویر و صوتی باشد که در این صورت زمان تولید آنها را باید محاسبه کرد.

تاکنون «راهنمای استایل» داشته اید؟
یک راهنمای استایل خوب، از  لحن صدا در محتوای دیجیتال صوتی شما را در بر میگیرد تا قواعد داخلی و روش ایده آل برای نوشتن صفحات وب. بدون یک راهنمای استایل، تولید محتوا را شروع نکنید.

گام سوم:ویرایش

مسئول: کارشناس موضوعی/ ویراستار ارشد

میزان تلاش: 1-2 ساعت

ویرایش محتوا مرحله ای مهم و معمولا سختی در فرایند تولید محتواست. بسته به پروژه، ممکن است شما بخواهید این مرحله را به چند مرحله دیگر بشکنید.
به طور معمول از کارشناسان موضوع خواسته می شود که محتوا را از نظر صحت و سقم در پیام بررسی کنند و تکمیل کنند. سپس ویراستار ارشد محتوا از نظر  کیفیت نوشتن،  متناقض نبودن با دیگر محتواها بررسی کند و راهنمای استایل و قواعد داخلی را روی آن اعمال کند.

گام چهارم: اعمال اصلاحات

مسئول: نویسنده

میزن تلاش: 0 تا 2 ساعت.

نویسنده، فیدبک های ویرایشگر را تفسیر میکند، متن را ویرایش کرده و ورژن دیدی را بازتولید می کند. بعضی اوقات لازم است  که نویسنده با ویراستار  در حین اعمال اصلاحات در ارتباط باشد تا از دوباره کاری ها جلو گیری شود.

درباره آنچه باید ویرایش شود، شفاف و صریح باشید!
وقتی نقش ها و مسئولیت ذینفعان در مقابل یکدیگر شفاف نباشد، کار در مرحله ویراستاری گیر خواهد کرد.

گام پنجم: تصویب کردن

مسئول: کارشناسان موضوعی

میزان تلاش: 0 تا 1 ساعت

در این مرحله متن اصلاح شده برای تایید نهایی توسط کارشناسان موضوعی مرور می شود و برای بارگزاری در  CMS تصویب می شود.

گام ششم: بارگزاری در سیستم مدیریت محتوا (CMS)

مسئول: ویرایشگر سایت و مسئول CMS

میزان استفاده: 1 تا 2 ساعت

صفحه CMS را با محتوای تایید شده پر می شود، لینک ها، تصاویر، فایل ها و متا دیتا (توصیف ها و لیبل های دسته بندی شده) اضافه می شوند.

در این مرحله می شود فهمید که محتوا در تمپلیت وبسایت چقدر خوب کار میکند. یک ویرایشگر  حرفه ای سایت، محتوا را به خوبی تنظیم و قالب بندی میکند و از نظر SEO هم اقدامات لازم را روی محتوا انجام میدهد.

گام هفتم: بررسی و تایید صفحه وب

مسئول: کارشناس موضوعی/ ویراستار ارشد

میزان تلاش: 1 ساعت

زمان برای تضمین کیفیت: آیا فرمت بندی مناسب است؟ آیا صحفه با دیگر صحفه ها متناقض نیست؟ لینک ها کار میکنند؟ در طول بارگزاری اشتباهی رخ نداده است؟

ممکن است کارشناس موضوع یا مسئول پروژه بخواهد که قبل از انتشار، محتوا را یک بار دیگر ببیند و و چک کند که آیا نکاتی که گفته است اعمال شده اند یا نه!

حالا محتوا آمده انتشار است.

گام هشتم: انتشار محتوا

مسئول: ویرایشگر سایت و مسئول CMS

میزان تلاش: معلوم نیست!

معمولا وقتی همه صفحات سایت آماده و کامل می شوند، انتشار انجام میشود.
انتشار  در یک روز انجام می شود اما نگهداری آن کار هر روز است!
آیا برنامه ای برای نگهداری از محتوای سایت بعد از انتشار  دارید؟ وقتی در انتشار محتوای سایت عجله میکنیم و فکری برای نگهداری آن – که خیلی هم حیاتی و مهم است- نمی کنیم،  مطمئن باشید که سایت به زودی رو به زوال و نابودی خواهد رفت.

باید به تولیدکننده های محتوا کمک کرد تا به فهم درستی از استراتژی های و اهداف کسب و کار برسند، بدانند که چرا میخواهید این محتوا تولید شود و علت تصمیمات شما را درک کنند. ابزاری هم باید در اختیار آنها گذاشت که به عنوان شاخص و معیار به آن رجوع کنند؛ مثلا یک چک لیست ساده تهیه کنید که ویژگی های یک محتوای مطلوب و هماهنگ با اهداف را در آن شفاف کرده باشید. در این صورت استراتژی ها و اهداف شما همیشه سرلوحه خواهد شد.
     _مگان کیسی(نویسنده و استراتژیست محتوا)

 

دست به کار شوید!
هر وبسایتی مقتضیات خودش را دارد اما فرایند تولید محتوا برای همه آنها از فرایندی واحد تبعیت میکند. وقتی بر اساس فرایند پیش نمی رویم، مجبور خواهیم بود که برای هر انتشار بموقع هر محتوا به تقلا بیفتیم. پس زمان را از دست ندهید و در اولین فرصت، فرایندی برای پروژه وبسایتتان طراحی کنید. ممکن است بخواهید یکراست به سراغ تولید محتوا بروید، اما مطمئن باشید طراحی برنامه و فرایند از آن واجب تر است.

پیشنهاد می شود که برنامه ریزی تولید محتوا را در قالب یک «ورکشاپ» طبق مراحل زیر انجام دهید:

الف) یک جلسه ورکشاپ برگزار کنید

 • برای چندساعت یک اتاقی مناسب برگزاری جلسه رزرو کنید.
 • کارفرما، مدیر پروژه و ویراستار ارشد را دعوت کنید.
 • از طرف نویسندگان، کارشناسان موضوعات و کاربران سایت هر کدام نماینده ای را هم دعوت کنید.
 • تعداد زیادی کاغذ پست ایت، خودکار و تعداد زیادی هم کاغذ بیاورید.

ب) نقشه فرایندهای پروژه را بکشید

 • صفحات کلیدی سایت را مشخص کنید، مانند رویدادها، محصولات، راهنما و …
 • نقشه فرایندی برای تولید محتوای هرکدام از این صفحات را ترسیم کنید.

ج) مسئولیت ها را تفویض کنید

 • مشخص کنید که انجام هر یک از مراحل مربوط به فرایندها به عهده چه کسی است، مثلا کپی رایترها، ویراستارها و …
 • هر مرحله ای را که مسئول مشخصی ندارد، مشخص کنید
 • به افرادی که تفویض مسئولیت شده اند اطلاع رسانی کنید
نکته:
میزان تلاش لازم (نفرساعت) برای انجام هر مرحله را مشخص کنید. این امر پس از طراحی و تعیین مراحل باید انجام شود و در برنامه ریزی منابع  نقش خیلی مهمی دارد.

د) نقاط آسیب پذیر و چالشی را در فرایندها شناسایی کنید.

برای هر مرحله ریسک های احتمالی را شناسایی کنید و یادداشت کنید. پرسیدن این سوالها راهگشاست:

 • آیا برای هر محتوا تعداد زیادی نظر دهنده و ذینفع وجود دارد؟
 • آیا حجم ناعادلانه ای از کار روی دوش یک نفر است؟
 • آیا مهارت های لازم در تیم وجود دارد؟
 • در کدام نقطه اختلاف نظر و تعارض ممکن است پیش بیاید؟

س) نفرساعت ها و میزان تلاش ها را برآورد کنید

 • برای هر مرحله مشخص کنید که چقدر نفرساعت لازم دارد و تا حد ممکن سعی کنید واقع بینانه باشد.
 • نفرساعت مربوط به تمام مراحل را در انتهای آن جمع بزنید.
 • عدد مرحله قبل را در تعداد تمام صفحات سایت ضرب کنید تا تخمینی کلی از زمان لازم برای تولید محتوای کل سایت بدست آورید.

ف)فرایند را پرزنت کنید

 • هر گروه از اول تا آخر فرایند را یکبار بر روی کاغذ طی میکند و راجع به آن توضیح میدهد و بحث می کند.
 • پرزنت انجام شده را فیلم برداری کنید تا غایبان جلسه هم در جریان قرار بگیرند.

باید در سازمان محیطی ایجاد شود که تولید محتوا را هل بدهد و برپا نگه دارد. در بعضی سازمان ها ممکن است این امر با تولید تمپلیت ها و الگوهای دسته بندی شده برای تولید محتوا انجام شود. اما در بعضی دیگر ممکن است نتوان نیاز محتوایی را با قطعیت پیش بینی کرد و سیستمی انعطاف پذیر مورد نیاز باشد که نوسان ها و تغییرات را تاب بیاورد.
اما با گذارن زمان در حوزه تولید محتوا می توان این چیزها را یاد گرفت. وقتی در رابطه با کاربران تحقیق می کنیم، باید حواسمان باشد همان نویسندگان، ویراستاران و طراحانی هستند که مدل ما را تصویب میکنند، در واقع بخشی از مهمترین کاربران ما هستند و اصول «تجربه مشتری» در مورد آنها هم باید در نظر گرفته شود.
استراتژیست محتوایی که بخش جدی از زمانش را به ارزیابی عملکرد تولید و نگهداری محتوا اختصاص ندهد، معمولا چالش ها را دست کم میگیرد و یا اصلا در نظر نمی گیرد.

     _دِوین آسارو (استراتژیست ارشد محتوا)

 

نقش ها و مسئولیت ها

تولید محتوای با کیفیت و انتشار آن در یک وبسایت جدید،  یک تیم محتوایی حرفه ای می طلبد که شامل همه نقش های کلیدی باشد، به عبارتی بتوان همه «کلاه ها» را در تیم مشاهده کرد. برای پروژه های کوچکتر، طبیعی است که هرکسی چند کلاه را با هم بپوشد، مثلا ممکن است ویراستار ارشد وظایف نویسندگی را هم به عهده بگیرد.

نکته:
اگر یک نفر چندین کلاه مختلف را پوشیده و مسئولیت های مختلفی را به گردن گرفته، باید نگران باشید چرا که به احتمال زیاد بحرانی در پیش خواهید داشت.

1) کپی رایتر:

مهارت ها:

 • نویسندگی در فضای مجازی و اینترنت
 • توانایی بکاربستن قواعد «راهنمای استایل»
 • دانش موضوعی (در حالت ایده آل)

مسئولیت ها

 • همکاری در تحقیق و همفکری کردن با کارشناسان موضوعی
 • تهیه پیش نویس و اعمال اصلاحات در محتوا
 • محتوا را از کانال های مرتبط دریافت کند و تمپلیت های محتوایی را پر کند

کپی رایترها ممکن است کارکنان داخلی شرکت شما باشند یا اینکه بیرون از شرکت با شما همکاری کنند.

کیفیت اجرای فرایند تولید محتوا، کاملاً متکی به نویسندگان شماست. متاسفانه خیلی از کسب و کارها کارمندی با مهارت نویسندگی ندارد و تیمی که مسئولیت نویسندگی را به عهده دارد، ترکیبی بی قاعده از بازاریابان، کارآموزان و مدیران پروژه سایت است. با این اوضاع خیلی از تیم ها تلاش میکنند تا به ضرب یکسری تکنیک های روزنامه نگاری، نتیجه ای بگیرند که مطمئنا بی فایده است.
مسئولیت و مالکیت، ستون فقرات هر فرایند تولید محتواست. اگر شما مالک یک فرایند هستید، باید مطمئن شوید که فرایند به گونه ای اثربخش انجام می شود. معنیش این است که باید با تک تک افراد تیم کار کنید و بر اساس توانایی و نقطه قوتشان به آنها مسئولیت بدهید. در غیر اینصورت تیم محتوایی شما بی استعداد و چلمنگ خواهد بود!
ممکن است افراد تیم شما در زمینه های دیگر خوب باشند، اما در نوشتن استعدادی نداشته باشند؛ و تنها دلیلی که شما آنها را برای نویسندگی انتخاب کرده اید این است که وقتشان آزاد است.  وظیفه شما این است که کارها را متناسب با مهارت و استعداد افراد به آنها محول کنید. برای مثال شما ممکن است متوجه شوید که مدیر پروژه تان از نوشتن متنفر است اما کارهای تحلیلی را دوست دارد. خیلی خوب، شما می توانید به ایشان بسپارید که KPI را شناسایی کند و فرایند ارزیابی آن را طراحی و مستقر کند.

     _مَتیو گروکی(بنیانگذار و مالک «گراس فد کانتنت»)

2) ویراستار ارشد

مهارت ها:

 • تجربه زیاد در ارتباطات فضای دیجیتال
 • مانوس بودن با اهداف پروژه
 • دانش تخصصی (ایده آل)
 • ارتباط با کارشناسان موضوعی

مسئولیت ها:

 • ویراستاری همه محتوا
 • تهیه راهنمای استایل و تقویت مداوم آن
 • مالکیت فرایند تولید محتوا با مشارکت مدیران پروژه

در حالت ایده آل، ویراستار ارشد باید عضو گروهی باشد که به همه چیز سایت دسترسی دارد. پیش فرض این دیدگاه این است یک محتوا پس از انتشار از بین نمی رود، بلکه زنده است و به مراقبت و نگهداری نیاز دارد.

3)کارشناس موضوعی

مهارت ها:

 • توانا و مسلط به موضوع
 • دسترسی به منابع اطلاعات درست
 • تسلط به ارزش های مرتبط با موضوع
 • مشتاق به همکاری در پروژه

مسئولیت ها:

 • در دسترس بودن برای مشاوره های تحقیقاتی
 • تهیه محتوا برای کپی رایترها
 • بازبینی محتوا و بررسی صحت و سقم آن
 • مراقبت و نگهداری دائم از محتوا پس از انتشار آن (در حالت ایده آل)

4)ویرایشگر سایت و مسئول سیستم مدیریت محتوا (CMS)

مهارت ها:

 • مسلط به سیستم مدیر محتوا (CMS)
 • مجرب در پر کردن تمپلیت های صفحات وب

مسئولیت ها:

 • ساختار صفحات را از روی نقشه سایت بسازد
 • محتوا را به CMS ایمپورت کند
 • لینکها، تصاویر و فایل ها را اضافه کند
 • متا دیتا را از قبیل برچسب های طبقه بندی و محتوای جستجو را اعمال کند
 • محتوا را متناسب با فضای آنلاین فرمت بندی کند

یک ویرایشگر CMS، فردی است با مسئولیت دائمی در نگهداری و بروزرسانی محتوای سایت که در طول پروژه همیشه در دسترس است.

 

کار را تمام کنید!
فرایند تولید محتوای  وبسایت پس از طراحی باید پیاده سازی شود و این گفتنش از انجام دادنش آسانتر است!درگیر کردن صاحبان محتوا و اولویت بندی محتوا،  باعث می شود که همه افراد در مسیر درست قرار بگیرند و این ثابت شده است.

کارشناسان موضوعی را درگیر کنید.

نقش کارشناسان موضوعی ممکن است متفاوت باشد، گاهی آنها باعث جریان یافتن فرایند می شوند (مانند زمانی که کار نویسندگی را انجام می دهند) و گاهی هم آن را متوقف میکنند (زمانی که به بازبینی و ویرایش علمی محتوا می پردازند). تیم پروژه محتوایی باید حمایت شود تا کارشناسان موضوعی را شناسایی کند و آنها را درگیر کنند.

1) موضوعات سایت را فهرست کنید

 • هر موضوع را بر روی یک کاغذ چسبدار بنویسید و به دیوار بچسبانید
 • برای سایتهای دانشگاهی موضوع می تواند «ثبت نام»، «تسهیلات» و «برنامه تحصیلی» باشد. درباره صفحات افراد و وجود منابع در این حوزه نگران نباشید، کلی محتوای مورد علاقه شما در این حوزه وجود دارد.

2)کارشناسان را به موضوعات اختصاص دهید

 • تلاش کنید که به هر موضوعی، یک شخصی مسلط و با دانش مرتبط اختصاص دهید.

3)وضعیت کارشناسان را بررسی و بازبینی کنید

 • آیا همه موضوعات کارشناس مرتبط دارد؟
 • آیا همان اسم مدام و مدام تکرار میشود (احتمال بحران وجود دارد)
 • آیا کارشناسان مربوطه از پروژه و نقش خودشان اطلاع دارند؟

4)کارشناسان مربوطه را به خدمت بگیرید

 • با هر کارشناس ارتباط بگیرید و آنها را درباره انتظارات و مسئولیت هایشان توجیه کنید و تایم لاین پروژه را با هماهنگی ایشان تنظیم کنید.
 • کارشناسان را برای اختصاص دادن به موضوعات بدون مسئول، اولویت بندی کنید.

اولویت بندی محتوا

تاکید بر روی کیفیت به جای کمیت، یعنی احترام گذاشتن به سرمایه گذاری و نرخ بازگشت بیشتر! برای دستیابی به این کیفیت باید از تیم پروژه محتوایی حمایت کنید تا بتوانند محتوا را اولویت بندی کنند.

1)جلسه برنامه ریزی تولید محتوا را برپا کنید

 • اتاقی را برای 2 ساعت رزرو کنید
 • تیم پروژه محتوا را دریافت کنید (برای اینکه بگویند چه چیز در اولویت قرار دارد)
 • نقشه سایت و لیستی از صفحات و محتواهای موجود را پرینت بگیرید و به دیوار بچسبانید.

2)اولویت بندی کنید

 • آیا این محتوا به طور مستقیم با هدف ارتباط با مخطابان مربوط است؟
 • آیا این محتوا برای این سایت یونیک است؟ (در محتواهای عمومی و کلی ارزش کمی نهفته است)
 • آیا زحمت زیادی برای تولید آن محتوا مورد نیاز است؟ آیا نگهداری از آن محتوا دشواری دارد؟

3)مدام پالایش کنید

 • هنگامی که زمان انتشار سایت نزدیکتر می شود و ایده محتوایی مطرح می شود، باید بتوانید اولیت بندی را دائما بروز کنید.
 • گروه را دور هم جمع کنید و مجددا محتوای ذخیره شده و باقیمانده را اولویت بندی کنید.
 • همه تغییرات را ثبت کنید و افراد را در جریان تغییرات قرار دهید.
نکته:
اینکه بخواهید بخش های آسان تر محتوای سایت را زودتر انجام دهید تا فهرست کارها بیشتر تیک بخورد، وسوسه کننده است. اما باید واقع بین بود، بخش های پیچیده تر محتوا زمان بیشتری می گیرند تا کامل شوند. مطمئن شوید که بخش هایی را که روی آن تمرکز کرده اید در موفقیت سایت تاثیر مستقیم و مهمی دارند.

اسناد مربوط به فرایند محتوا، به طور همزمان هم پاردایماتیک (بسیار متنوع و متغیر) هستند و هم تکراری و یکنواخت.
جنبه های احتمالی از فرایند برنامه ریزی تولید محتوا وجود دارد که شما متوجه می شوید  که در عمل جواب نمی دهند، یا تیم داخلی شما برای پیدا کردن ذره ای ارتباط، بسیار روی آن عمیق و دقیق می شود، و محتوایی که الان روی بورس است در فرایند تولید با زور به جلو برده می شود تا سریع برسد. تولید محتوای دیجیتال ماهیتاً سریع الانجام است و به طور مداوم در حال تحول است. بنابراین باید داکیومنت ها را به طور مداوم بروزرسانی کرد.
اگر میخواهید قلب پروژه تان را محتوای هوشمند قرار دهید و برای این موضوع می جنگید، باید یکسره فرایندهای محتواییتان را تر و خشک کنید و پرورش دهید، از فرایندهای برنامه ریزی گرفته تا فرایندهای تولید و فرایندهای نگهداری و بروززسانی محتوا.
موذی ترین دشمن فرایندهای یکپارچه تولید محتوای شما، یک چیز است: خرده انحراف؛ که اغلب با فرم خواهش به خود می گیرد و با کلمه «فقط» همراه است: «فقط یک تغییر کوچک»، «فقط یک لندینگ پیج دیگر»، «نمیشوند فقط این را اضافه کنیم» و امثال این.
این درخواست ها آنقدر کوچک هستند که تیم محتوای شما نمی تواند رد کند چون موجب سرخوردگی طرف مقابل می شود. اما همین درخواست ها وقتی روی هم جمع می شوند، خرابی به بار می آورند.
چاره کار یک صفحه گسترده به اشتراک گذاشته شده[1] است، به خصوص از طریق [2]QA، یا UAT[3]! در این مورد خاص این کار بروکراتیک نیست، بلکه برای اینکه پروژه شما طبق زمانبندی و در مسیر پیش برود لازم است.
برای مثال، من اخیرا با یک شرکت همکاری میکردم و قرار بود صفحه اصلی وبسایتشان را دوباره طراحی کنند. خیلی بعد از اینکه پنجره UAT بسته شده بود،  من یکسری درخواست از کارفرما دریافت کردم که باعث می شود نتوانیم تستینگ پروژه در زمان مقرر انجام دهیم. اما چون تیم محتوا یک فرایند مدون داشتند، توانستیم  تغییرات درخواست شده را اولویت بندی کنیم و انحراف از پروژه را تا حد زیادی کاهش دهیم.

     _اندرو مک کرنان (استراتژیست محتوا)

منبع: gathercontent.com

 

برچسب ها

مرتضی شجاعی اصل

کپی بلاگر و استراتژیست محتوا. یک INTP که میخواهد زندگی اش را در محراب حقیقت قربانی کند، غم نان اگر بگذارد! با اینکه در مارکتینگ و کارآفرینی عمیق شده، اما از مدتها پیش فلسفه، روانشناسی، تاریخ، کیمیاگری، سیاست، ادبیات و سینما وعلوم پرورش شترمرغ را هم دارد مزه مزه میکند! ماجرا به اینجا ختم نمیشود. او که همیشه و لاقیدانه هم آغوش «محتوا» بوده است، همین چندوقت پیش بود که فهمید مفهومی به نام «استراتژی»، دل و دینش را به یغما برده است. برایش دعا کنید! در ضمن به طرز عجیبی شیفته آبی زنگاری است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن