استارتاپی ها بدانیدکسب و کار آنلاین

ایده های خلاقانه را چطور در خودمان پروش دهیم؟ با ۷ روش کاربردی

ایده! ایده خلاقانه! ایده پولساز! همیشه ذهن انسان هایی که قصد راه اندازی یک کسب و کار را داشته و دارند، درگیر موضوع ایده است، هنوز خیلی افراد وجود دارند که وقتی سوار اسنپ می شوند، یک آه جانسوز از نهادشان بلند می شود که این ایده اسنپ رو من داشتم!

ایده های خلاقانه

یا ایده دیجی کالا سال ها در ذهن من بوده است، ولی آیا داشتن صرفا ایده مهم است؟

جواب هم بله و هم خیر است، بله ازین جهت که تا ایده ای نباشد، حرکت رو به جلو برای شروع اجرا وجود ندارد و خیر ازین حیث که ایده به تنهایی مهم نیست و یک اجرای عالی است که به ایده شما رنگ و روی خوبی می بخشد.

ما در این مطلب به شما کمک می کنیم تا با یادگرفتن این تکنیک ها و اصول، انسانِ ایده پردازی شوید و بتوانید برای  حل مشکلات مختلف ایده های خلاقانه ارائه دهید، ولی قبل از آن فراموش نکنید:

ایده تا زمانیکه اجرا نشود، فقط یک تفکر است.

 

حال با این تفاسیر بهتر است بدانیم که ایده های جالب کسب و کار تنها از آن کسانی است که از هوش و خلاقیت بالاتری برخوردار هستند. به همین دلیل لازم است تا پیش زمینه ی یافتن ایده های کسب و کار را دریافت. در واقع ذهن هایی که در جست و جوی دانش و راهکار های مختلف هستند، به ایده های جالب کسب و کار نیز نزدیک تر هستند. از این رو می توان با انجام فعالیت هایی این ایده های خلاقانه را به دست آورد.

سفر با نگاهی متفاوت

چطور ایده پردازی کنم

منظور از یافتن ایده های کسب و کار در سفر، دقت به جزئیات می باشد. در واقع با اینکه بسیاری از سفر های تفریحی اوقات خوشی را برای افراد رقم می زند اما بهتر است بدانید که در این سفر ها نیز می توان ایده های کسب و کار زیادی را پیدا کرد. به طور مثال زمانی که به یکی از کشور های اروپایی سفر نموده اید و در ایستگاه اتوبوس منتظر هستید، خواهید دید که بسیاری از افراد مداوم به تلفن همراه خود نگاه می کنند. اگر کمی روحیه جستجوگر داشته باشید، خواهید فهمید که در گوشی آن ها نرم افزار هایی برای نمایش حرکت اتوبوس و موقعیت های مختلف آن وجود دارد. این نرم افزار به راحتی یکی از ایده های کسب و کار شما خواهد بود زیرا می توانید با یک برنامه نویسی ساده مسیر های اتوبوس ها را برای مردم مشخص کنید. در این سفر علاوه بر آنکه ایده های جالب کسب و کار را پیدا کرده اید، از سفر و زیبایی های آن نیز لذت خواهید برد.

دقت در تبلیغات سایر شرکت ها

ایده های کسب و کار را می توان از تبلیغات مختلف نیز دریافت کرد. به عنوان مثال زمانی که شما به یک تبلیغ نگاه می کنید ایده های جالبی در سر شما جرقه خواهد زد که برای یک کسب و کار پر سود مناسب خواهد بود. به عنوان مثال کمک به یک شرکت توزیع برای رفت و آمد در شهر از طریق برنامه های مختلف یکی از این ایده های جالب کسب و کار می باشد. شما می توانید به راحتی با یک برنامه اجرایی مناسب هزینه های حمل را برای این شرکت کاهش دهید و از این طریق علاوه بر افزایش عملکرد شرکت، رضایت مشتریان آن را به دست آورید. این ایده زمانی عملی خواهد شد که شما دقت زیادی در تبلیغات شرکت های مختلف داشته باشید و بتوانید از نواقص عملکرد آن ها یک ایده پولساز ایجاد نمایید.

بازدید از نمایشگاه ها برای تولید ایده های کسب و کار

بسیاری از ایده های جالب کسب و کار قبلا توسط دیگران شکل گرفته اند و لذا با بازدید از نمایشگاه های مختلف می توان این ایده ها را شناخت. با این وجود اصناف مختلف دارای نواقص کاری زیادی هستند که می تواند زمینه ساز شکل گیری ایده های جالب کسب و کار برای شما گردد. تنها کافیست تا وقت بگذارید و از نمایشگاه های مختلف بازدید نمایید.

تحقیق در دنیای وب

ایده های کسب و کار اغلب در اینترنت نیز وجود دارند و لذا جست و جو در اینترنت راهی برای یافتن این ایده های جالب می باشد. برای این کار لازم است تا هنگام جستجو در اینترنت کمی فکر کنید و سوالاتی که در گوشه و کنار ذهن خود دارید را روی کاغذ بیاورید. پس از آن به راحتی می توانید ایده های کسب و کار زیادی را عملی نمایید.

ایده های کسب و کار درون تجربه های شغلی

بسیاری از افراد پس از ورود به یک شغل و شناخت چم و خم کار می توانند ایرادات آن را بشناسند. از این رو این تجربه شغلی راهی برای ایجاد ایده های کسب و کار خواهد بود که در ذهن افراد جرقه می زند. به عنوان مثال افرادی که به عنوان دورکار فعالیت می کنند می توانند در یک سیستم جامع گرد هم جمع شوند و لذا با یک مرجع کامل این نیرو ها را کنترل نمود. این ایده زمانی ایجاد می شود که افراد تجربه های شغلی خود را بررسی نمایند تا راهکار های عملی آن به عنوان یک ایده در ذهن ایشان ایجاد گردد.

رصد اخبار اقتصادی راهی برای ایجاد ایده های خلاقانه کسب و کار

حتما تا کنون بارها و بارها به اخبار های اقتصادی درون و خارج کشور گوش داده اید. پیشنهاد ما این است که به این اخبار به صورت مداوم گوش دهید. در این اخبار اطلاعاتی از نحوه گردش پول در کشور نهفته است که با دقت به آن می توان کسب و کار های مختلفی را شناسایی نمود که پولساز هستند. در این میان ایده های جالب کسب و کار از درون اشکالات و محدودیت های مختلف پدید خواهد آمد.

ایده برای کسب و کار

توجه به علایق

افراد مختلف به سمت موارد متعددی گرایش دارند و می توان از میان این علایق ایده های کسب و کار مختلفی را به دست آورد. به عنوان مثال افرادی که علاقه وافری به رستوران گردی دارند با یک ایده ایجاد بانک اطلاعاتی رستوران ها می توانند بهترین مکان را برای صرف غذا انتخاب کنند. این در حالیست که عدم توجه به علایق می تواند شما را از این ایده ها دور سازد و پشیمانی را در طی مسیر ایجاد کند.

دقت به خدمات و کالا های موجود در پیرامون

خدمات مختلفی در طی زمان های مختلف در اختیار افراد قرار می گیرد. به عنوان مثال دریافت باقی مانده پول تاکسی معضلی است که ذهن بسیاری از افراد را درگیر ساخته است. اما فردی با شناخت این مشکل سیستم پرداخت الکترونیک را ایجاد نموده است که با پیاده سازی این ایده مشکل برطرف شده است.

مسیر های عملی نمودن ایده های کسب و کار

بنابراین باید به این نکته توجه نمود که حساس بودن به هر پدیده ای می تواند زمینه ساز ایده های خلاقانه کسب و کار موفق باشد. اما عجله نکنید زیرا که ایده ها تنها با مطرح شدن عملی نخواهند شد.

موارد بیان شده اولین گام برای کسب ایده های جالب کسب و کار می باشد اما نباید در این میان عجله کرد. گاها بسیار پیش آمده است که ایده های شکل گرفته در ذهن شما توسط عده ای دیگر پیاده سازی شده است و لذا تنها بهتر است ایده های مختلف را روی کاغذ بنویسید.

حال در این مرحله باید درباره ی هر یک از این ایده های کسب و کار تحقیق کنید. پس از تحقیق و جست و جو به راحتی می توان بهترین ایده ها را پیدا کرد. در این میان ممکن است ایده های شما پیش از این عملیش ده باشد و لذا بهتر است جست و جوی دقیق تری داشته باشید.

اگر مشابه ایده های کسب و کار شما در ایران وجود داشت بهتر است بفهمید که این ایده ها در چه مرحله ای قرار دارند و با شناخت تفاوت های ایده های کسب و کار خود با دیگران زمینه رقابت را با آن ها فراهم نمایید.

این درحالیست که با جست و جو در میان ایده های کسب و کار جهانی و یافتن موارد مشابه کار برای شما ساده تر خواهد شد. با شناخت این ایده ها می توانید آن را در کشور نیز پیاده کنید و لذا با الهام گرفتن از ایده های جهانی کار برای شما راحت تر خواهد بود.

ایده هایی که به ذهن هیچ یک از افراد جهان نرسیده باشد اغلب کم هستند و لذا راهی دشوار را در پی خواهند داشت. بهتر است به دنبال ایده های فراوان باشید تا یکی از این ایده ها عملی گردد. ایده های جالب کسب و کار در حد یک ایده می توانند بسیار متفاوت باشند و تا عملی شدن و رسیدن به محصول یا خدمت نهایی راهی پیچیده وجود دارد و کاملا متفاوت از یافتن ایده می باشد. مراحلی که برای عملی شدن ایده های خلاقانه کسب و کار وجود دارد اغلب بسیار متفاوت و سخت است. لذا می بایست اندکی علاقه نیز در کار وجود داشته باشد تا با طی کردن این مراحل دلزدگی به وجود نیاید.

در صورتیکه تمایل داشتید، مقاله زیر را نیز مطالعه کنید:

بهترین ایده های استارتاپی

 

ممنون که این مطلب رو در وبمسترفا مطالعه کردید، خوشحال میشیم اگه در قسمت دیدگاه ها، نظر شما رو درباره این مقاله بخونیم.

برچسب ها

زهره شهولی

زهره، ارشد MIS یا همون Management Information Systems داره که از زیرشاخه های آی تی هست، زهره عاشق نوشتن هست و در وبمسترفا تجربیات خودشو با عشق می‌نویسه.

نوشته های مشابه

s�ظر

  1. سلام ممنون بابت مطلب مفیدتون.به نظر من مشورت با اهل فن خیلی میتونه تو اجرایی شدن اون ایده به ما کمک کنه چون تجربه خیلی مهمه و اینکه با افراد مختلف و از زوایای مختلف امکان اجرایی شدن اون ایده بررسی بشه به طور مثال یه مدت نیسان قرمزرنگ تولید شد و قبل تولید فکر میکردن که خیلی تو افزایش فروششون میتونه تاثیر گزار باشه در حالی که نتیجه عکس داد (نیسان فقط آبی رنگش) یا یه شرکت موتور سازی اومد صدای موتور هاشو به شدت کم کرد و به نظرشون کار بزرگی انجام داده بودن! در حالی که با کاهش شدید فروش مواجه شدن(چون تعداد قابل توجهی از مردم که موتور میخرن دوست دارن صدای گاز رو بشنون و از این کار لذت میبرن خاصه جوون تر ها)

  2. به نظر من خود اینترنت، یوتوب و پینترست یا خوندن مطالب مربوز به ایده های جدید در دنیا خیلی میتونه کمک کننده باشه. مخصوصا اینکه ما میتونیم ایده ها رو ایرانیزه کنیم و تو ایران اجرا کنیم که همین تغییر و عملی کردن هم خلاقیت میخواد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن