بهترین ها

بهترین تاکسی های اینترنتی

این روزها اینترنت در هر جایی رخنه کرده و تقریبا می‌توان گفت که هر ابزاری را میتوان به کمک اینترنت پیاده سازی کرد. استارتاپ‌ها به قدری رد کرده‌اند که حتی در ساده‌ترین چیزها هم میتوانید یک اپلیکیشن پیدا کنید که نیاز شما را از رفتن به بیرون برطرف خواهد کرد. کافی است در محل کار یا منزل خود به هر چیزی که میخواهید دسترسی داشته باشید، شاید زمانی تاکسی اینترنتی دور از ذهن بود!

روزی که تصور می‌شد اینترنت صرفا محدود به فروشگاه اینترنتی و اطلاع رسانی است، اما امروزه می‌بینیم انواع و اقسام برنامه و سایت برای هر نیازی حتی خرید نان وجود دارد. یکی از بهترین این ابزار که به خوبی در حال فراگیرتر شدن در ایران است تاکسی‌های اینترنتی هستند که به کمک آن می‌توانید هر زمان که قصد سفر درون شهری دارید، مبدا و مقصد را مشخص کرده و سپس بر اساس یک سیستم هوشمند بهترین مسیر که دارای ترافیک کمی است برای شما انتخاب و بر اساس مسافت طی شده هزینه آن محاسبه شود.

بهترین تاکسی‌های اینترنتی

در این مقاله قصد داریم به مقایسه و بررسی سه تاکسی اینترنتی در ایران که بیشترین استفاده را دارند بپردازیم. از همان چند سال گذشته که اولین تاکسی‌های اینترنتی در ایران شروع به فعالیت کردند سه تاکسی اینترنتی اسنپ، تپ‌سی و کارپینو بیشترین استفاده را به خود اختصاص داده‌اند که در این مقاله قصد داریم به بررسی این سه تاکسی اینترنتی بپردازیم.

اما پیش از اینکه به بررسی هر کدام بپردازیم بهتر است که یک سری ملاک و معیار که باعث خواهد شد بتوان یکی از این سرویس‌ها را به عنوان بهترین تاکسی اینترنتی در نظر گرفت را مورد بررسی قرار دهیم.

۱- قیمت گذاری مناسب

بی شک داشتن قیمت مناسب برای سفرهای درون شهری بیشترین اولویت را داراست. از آنجایی که تاکسی‌های اینترنتی بر اساس برخی ساختارهای مختلف مانند مسافت، میزان ترافیک و… محاسبه می‌شود، بنابراین در هر ساعت از روز یا شب ممکن است قیمت مختلفی برای یک مسیر یکسان وجود داشته باشد.

وقتی مبدا و مقصد را برای شروع سفر انتخاب می‌کنید، کاری که اپلیکیشن انجام می‌دهد این است که پیش از هر چیز مسیرهای منتهی به مقصد را بررسی خواهد کرد. سپس ترافیک را در نظر گرفته و همچنین بر اساس میزان درصدی که بر اساس ساعت وجود دارد در نهایت قیمت محاسبه و نمایش داده خواهد شد.

به عنوان مثال اگر شما در ابتدای روز کاری و در ساعت ۶ صبح درخواست سفر کنید به دلیل اینکه ترافیک زیادی وجود ندارد نسبت به زمان‌هایی مثل عصر که ترافیک وجود دارد قیمت کمتری خواهید داشت. معمولا در بیشتر تاکسی های اینترنتی در ساعاتی که ترافیک وجود دارد ۳۰ درصد افزایش قیمت نسبت به ساعات بدون ترافیک وجود خواهد داشت.

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در قیمت محاسبه شده مربوط به استفاده از سرویس‌ها است. به عنوان نمونه در بیشتر تاکسی‌های اینترنتی وضعیتی وجود دارد که به کمک آن بتوانید خودرو مناسب‌تری را برای سفر انتخاب کنید. به عنوان نمونه خودروهایی چون پراید 😀 در رده بندی معمولی یا کلاسیک قرار دارند که شاید دوست نداشته باشید با چنین خودروهایی سفر کنید و در مقابل بخواهید سوار خودروهایی میان رده مثل برلیانس شوید که در این صورت باید هنگام انتخاب سرویس حالت ویژه را انتخاب کنید. یا اگر جزو خانم‌ها هستید و دوست دارید که راننده حتما خانم باشد بخواهید خودرویی که راننده خانم دارد را انتخاب کنید.

۲- ارائه تخفیف‌های مناسبتی

تاکسی‌های اینترنتی کار خود را از پایتخت شروع کرده و به مرور فعالیت خود را در سایر شهرهای بزرگ و کوچک ایران توسعه دادند. به همین جهت یکی از تخفیف‌هایی که ارائه می‌شود ارائه سفر رایگان در بازه زمانی مشخصی است که برای اولین بار فعالیت آنها در یک شهر جدید آغاز می‌شود.

یا در مناسبت‌های ملی و روزهای خاص نیز کدهای تخفیف برای رزرو خودرو ارائه می‌شود تا از این جهت هم جذب مسافر بیشتری را داشته باشند و هم اینکه تعداد مسافران جابجا شده خود را بیشتر کنند. مسافران نیز تمایل به این سرویس‌ها دارند و معمولا شبکه‌های اجتماعی که کدهای تخفیف ارائه می‌شود را دنبال می‌کنند.

۳- ارائه سرویس‌های مختلف

سرویس‌های مختلف باعث خواهد شد تا سفری راحت را داشته باشید. هر کدام از تاکسی‌های اینترنتی این ویژگی را در خود پیاده سازی کرده‌اند تا بتوانید سرویس مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

یکی از این موارد شامل حمل مسافر یا بسته است. اسنپ علاوه بر سرویس خودرو، سرویس دیگری را برای موتور سیکلت‌ها راه‌اندازی کرده است تا بتوانید بسته‌های پستی خود را از این طریق به دست دیگران برسانید.

یا همانطور که در بالا ذکر شد در هنگام درخواست خودرو شاید به دنبال خودروهای لوکس باشید که در این صورت می‌توانید هنگام انتخاب مبدا و مقصد، نوع خودرو خود را انتخاب کرده و با پرداخت هزینه بیشتر از خودرو لوکس یا راننده خانم برای سفر درون شهری خود استفاده کنید.

۴- تعداد خودروها و رانندگان زیاد

داشتن تعداد خودرو زیاد یکی از عواملی است که باعث خواهد شد سریع‌تر به مقصد برسید. گاها پیش می‌آید که به دلیل نبود خودرو در نزدیک‌ترین محدوده مورد نظر شما باید دقایقی را صبر کنید تا یک خودرو خالی آماده حمل مسافر باشد. یا اینکه منتظر بمانید به موقعیت مکانی شما برسد.

وجود چنین مشکلی بزرگترین کاستی برای یک تاکسی اینترنتی خواهد بود که برطرف کردن آن هم به استخدام تعداد رانندگان بیشتر نیاز دارد.

۵- رابط کاربری و دسترسی سریع

یکی از کاستی‌هایی که می تواند در هنگام درخواست خودرو وجود داشته باشد نبود رابط کاربری مناسب یا در دسترس نبودن سرویس به روش‌های دیگر باشد. به عنوان نمونه طی اتفاقی که در اپ استور و آی‌تونز رخ داد این بود که برنامه اسنپ به دلایل مختلفی حذف شد.

در چنین زمانی اسنپ بعد از چند روز به این نتیجه رسید تا نسخه تحت وب درخواست خودرو خود را ارائه کند. در این صورت حتی اگر گوشی اندروید یا ios نداشته باشید یا اینکه به صورت کلی از گوشی هم استفاده نکنید، به راحتی قادر خواهید بود از طریق مرورگر به آدرس نسخه تحت وب مراجعه کرده و درخواست سفر خود را ثبت کنید.

۶- امنیت و رعایت حقوق مسافر

تامین امنیت مسافران مهم‌ترین مسئله‌ای است که باید به آن توجه ویژه داشته باشید. تقریبا همه سرویس‌ها در ابتدا به این شکل بودند که شماره شما برای راننده در دسترس بود و از طریق پیامک یا تماس تلفنی به شما اعلام میشد که خودرو رسیده و در انتظار شماست.

این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی مثل مزاحمت و زیر سوال بردن حریم شخصی کاربران میشد که تاکسی‌های اینترنتی تصمیم گرفتند بستری برای تبادل پیام و تماس تلفنی مستقیما از طریق برنامه خود فراهم کنند.

اما باز هم با این حال در برخی موارد کاربران از این گلایه دارند که تجربه سفر خوبی را با برخی رانندگان ندارند. وجود این موارد هم باعث شد تا از ابتدا قابلیتی در برنامه‌ها ایجاد شود تا مسافر پس از اتمام سفر امتیاز خود را برای راننده ثبت کند. در این صورت با بررسی امتیازات راننده میتوان به این نتیجه رسید که اگر راننده‌ای برخی موارد را رعایت نمی‌کند و امتیاز پایینی دارد را از ناوگان حمل خارج کرد.

۷- ارائه سفر رایگان

برخی تاکسی‌های اینترنتی قابلیتی را مثل امتیاز گیری یا بر اساس بالا بودن تعداد سفر در برنامه خود لحاظ کرده‌اند که بر اساس این معیارها میتوانید در برخی مواقع سفر رایگان داشته باشید.

به عنوان نمونه در برخی از تاکسی‌های اینترنتی که برخی مسافران دارای تعداد سفر بسیار بالایی بودند و استفاده زیادی از برنامه می‌کردند این قابلیت برای چنین افرادی فراهم شد تا گاها در بازه‌های زمانی خاص سفر رایگان را تجربه کنند.

  • سفر رایگان اسنپ: با استفاده از کد معرف و دعوت هر یک از دوستان خود به اسنپ، ۸٫۰۰۰ تومان اعتبار به آنها هدیه داده می‌شود که در اینطور حساب شما به مبلغ ۱۵٫۰۰۰ تومان شارژ خواهد شد. حال هر زمان قصد سفر داشته باشید این ۱۵٫۰۰۰ تومان لحاظ می‌شود که در صورت بالا بودن مبلغ مقدار باقیمانده آن را پرداخت می‌کنید.
  • سفر رایگان تپ‌سی: در تپ‌سی نیز دقیقا چنین روشی وجود دارد. تفاوتی که در این روش وجود دارد این است که با دعوت هر یک از دوستانتان به کمک کد معرف مبلغ ۵ هزار تومان برای آنها تخفیف لحاظ شده و خود شما نیز می‌توانید از ۵ هزار تومان تخفیف استفاده کنید. بنابراین اشکالی که تپ‌سی در این حالت دارد این است که مبلغ به عنوان تخفیف به شما داده می‌شود و امکان استفاده از آن به صورت شارژ و افزوده شدن به حساب کاربریتان فراهم نیست.
  • سفر رایگان کاپرینو: سفر رایگان در این تاکسی اینترنتی نیز مشابه تپ‌سی به صورت تخفیف لحاظ می‌شود، با این تفاوت که مبلغ آن ۱۰ هزار تومان است.

۸- عدم ارائه سرویس به افراد دارای معلولیت

یکی از بزرگ‌ترین عیب تاکسی‌های اینترنتی که در هیچ یک از آنها هنوز هم با تعداد درخواست بالا ثبت نشده این است که امکانی برای مسافرانی که دارای معلولیت هستند ثبت نشده است. به عنوان نمونه در برخی از موارد که این افراد گله داشتند این بود که درخواست خودرو داشته‌اند اما خودروی فرستاده شده برای آنها طبق معمول پراید بوده که دوگانه سوز بودن آن باعث شده تا فرد سفر را لغو کند.

از آنجایی که با لغو سفر به تعداد بیش از ۳ مورد اکانت به حالت تعلیق در می‌آید، تا زمانی که این مورد به کمک پشتیبانی برطرف نشود دیگر امکان استفاده از برنامه وجود ندارد.

این مورد را شخصا از دو سرویس دهنده اسنپ و تپ‌سی درخواست کردم، تنها پاسخی که به آن داده شد این بود که این موضوع در حال بررسی است و به زودی پیاده سازی خواهد شد. اما هنوز هم پس از گذشت دو سال خبری از افزودن قابلیتی برای اینکه خودرو مناسب‌تر برای افراد دارای معلولیت قابل انتخاب باشد وجود ندارد.

 

بررسی سرویس‌های ویژه تاکسی‌های اینترنتی

همانطور که چند باری در مثال‌ها ذکر شد، داشتن سرویس‌های ویژه باعث می‌شود که سفر مناسب تری را تجربه کنید که در ادامه به معرفی برخی از سرویس‌های ویژه هر تاکسی اینترنتی می‌پردازیم.

اسنپ

بعد از اینکه مبدا و مقصد را مشخص کردید، مشابه تصویر زیر می‌توانید از بخش سرویس‌های ویژه‌ای که در برنامه تعبیه شده است، سرویس دلخواه خود را انتخاب کنید. با انتخاب هر سرویس قیمت متفاوتی برای شما لحاظ شده که می‌توانید پس از بررسی هر کدام یکی از آنها را انتخاب کنید.

اسنپ اکو تجربه یک سفر خوب و اقتصادی را برای شما رقم خواهد زد که در واقع سرویس پایه اسنپ، همین گزینه است و به صورت پیش فرض این گزینه انتخاب می‌شود.

در سرویس اسنپ پلاس، سفر شما درجه به مراتب بالاتری خواهد داشت چرا که با خودروهای لوکس و جدیدتر، تجربه سفری باکیفیت را نسبت به حالت پایه خواهید داشت.

سرویس اسنپ رز نیز مختص خودروهای بانوان می‌شود؛ با انتخاب این نوع سفر راننده خودرو خانم خواهد بود و بانوان سفر بهتر و راحت‌تری را تجربه خواهند کرد.

در نهایت سرویس اسنپ باکس قرار دارد که به کمک آن می‌توانید یک بسته را توسط پیک موتوری به مقصد برسانید.

تپ‌سی

سرویس‌های ویژه در تاکسی اینترنتی تپ‌سی به ۳ گزینه ختم می‌شود که در تصویر زیر نمونه آن را مشاهده می‌کنید.

سرویس کلاسیک که در واقع سرویس پایه و اصلی تپ‌سی است شامل خودروهای معمولی می‌شود که با استفاده از آن تجربه یک سفر معمولی را خواهید داشت.

سرویس پرو تجربه سفری باکیفیت‌تر را به شما خواهد داد، زیرا خودروهای موجود در این سرویس شامل خودروهای لوکس هستند.

در نهایت سرویس پرایم قرار دارد که مخصوص بانوان بوده و مشابه همان سرویس رز اسنپ است. به کمک این سرویس می‌توانید راننده خانم را برای سفر انتخاب کنید.

کارپینو

از آنجایی که کارپینو مختص تاکسی‌های درون شهری است بهترین مزیتی که دارد در این است که شامل طرح‌های ترافیکی نخواهد بود. بنابراین اگر به موقعیتی قصد سفر دارید که ورود خودروهای مجاز به آنجا فراهم نیست، استفاده از این تاکسی اینترنتی می‌تواند بهترین انتخاب باشد.

در کارپینو نیز مشابه دو سرویس قبلی امکان استفاده از انواع خودرو عادی، لوکس و حتی ون نیز وجود دارد. علاوه بر این می‌توانید راننده خودرو را هم انتخاب کنید که آقا باشد یا خانم.

تقریبا به جز مورد آخر همه ویژگی‌های بالا در هر سه سرویس دهنده اسنپ، تپ‌سی و کارپینو لحاظ شده و از رتبه خوبی برخوردار هستند. بنابراین برای اینکه بتوان بهترین سرویس دهنده را انتخاب کرد. این قیمت گذاری مربوط به تیر ماه سال ۱۳۹۷ است.

مسیر نیاوران به قلهک در تهران
نام شرکتقیمت به تومانتعداد خودرو موجود
اسنپ۱۱٫۰۰۰۷
تپ‌سی۱۱٫۵۰۰۹
کارپینو۱۴٫۰۰۰۱

 

 

0
برچسب ها

مازیار احمدی

مازیارم. مازیار یه وبمستر هست که جوانیشو تو اینترنت گذاشته. عاشق وردپرسه و یه استارتاپ داره که مثل بچش دوسش داره و دوستدار محتوا هست. مازیار موقع کار خیلی جدیه ولی آدم خوش قلبیه و از ته دل میخنده. مازیار عاشق یاد دادن و اشتراک گذاری تجربیاتش هست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن