تعاریفسئو

انکرتکست (Anchor Text) چیست و چه اهمیتی در سئو و دیده شدن مطلب دارد؟

اغلب اوقات هنگام مشاهده عبارت انکرتکست این سوال در ذهن تداعی می شود که انکرتکست چیست و چه کاربردی دارد؟

انکرتکست

به متن یا عکس یا حتی یک کلمه قابل کلیک در لینک انکرتکست می‎گویند.

 تعریف دیگری از انکرتکست چیست؟

به متنی که به دیگر صفحه ها و مکان ها چه در داخل یا خارج سایت لینک داده می شود انکرتکست می گویند.

این روش یکی از روش هایی است که می تواند باعث بهبود رتبه وب سایت در موتورهای جستجو شود. برای گوگل بیش از 200 فاکتور رتبه بندی وجود دارد که یکی از آنها انکرتکست است.

 امروزه تولید محتوا یکی ازموثرترین روش های بهبود رتبه سایت در گوگل است.

همانطور که معلوم است، کلمه تولید محتوا به یک عبارت قابل لینک به یکی از صفحات است. این عبارت قابل کلیک را انکر تکست می گویند. اگر روش استفاده درست از این روش را بدانیم، شاهد افزایش رتبه وب سایت خود خواهیم بود و بالعکس، روش استفاده درست آن را بکار نبریم با جریمه گوگل مواجه خواهیم شد.

پس باید نحوه استفاده ازآن را بشناسید و بدانید که انکرتکست چیست و روش های صحیح و قانونی به کار بردن آن را بدانید. در استفاده از انکرتکست باید از کلمه هایی برای لینک دادن استفاده شود که سبب کنجکاوی و ایده پردازی در ذهن کاربر شود.

 مهمترین کاری که شرکت های خدمات سئو انجام می دهند همین ایجاد و اصلاح انکرتکست برای وب سایت است. انکرتکست محتوای صفحه وب سایتی را که به آن لینک شده است را بررسی می کند تا کاربر بداند با کلیک بر روی این لینک به چه صفحه یا وب سایتی وارد می شود که البته بعضی اوقات این موضوع درست نمی باشد و ممکن است اصلا با لینک همخوانی نداشته باشد.

در ادامه میزان توزیع و انواع انکرتکست را بررسی خواهیم کرد ولی باید میزان درصد کلمه کلیدی روی 3 درصد و کلمه کلیدی بخشی از عبارت روی 2 درصد تنظیم شود.

 کد HTML انکرتکست به این صورت خواهد بود:

<a href=”http://webmasterfa.com”>seo</a>

در این مثال کلمه seo در واقع انکرتکست ما به سایت webmasterfa.com  می‎باشد.

انواع انکر تکست

برای اینکه نتیجه مناسبی را از انکرتکست دریافت کنید، بهتر است که عبارت لینک داده شده، کلمه اصلی آن صفحه و یا سایت باشد تا به موتور جستجوی گوگل بگویید شما به دنبال دریافت لینک به روش قانونی هستید. باید در این روش حتما از کلمه کلیدی آن صفحه مورد نظر استفاده شود، به هر حال این روش همیشه موثر نیست.

انکرتکست‌ ها به چند دسته و نوع تقسیم می‌شوند که به معرفی هر کدام می پردازیم:

 • انکر برند (Branded)

استفاده از نام  اصلی یک سایت که به عنوان برند سایت می باشد، به عنوان انکرتکست برای ارتباط و اتصال به صفحه اصلی سایت استفاده می کنیم. برای نمونه از وبمسترفا که نام اصلی سایت است برای اتصال به صفحه اصلی استفاده می کنیم.

 

anchortext

 • کلی یا (Generic)

همانطور که از نامش پیدا است، انکر تکست  کلی یا عمومی از عبارت های ساده و در عین حال کلی استفاده می کند مثل ” در اینجا کلیک کنید، اینجا کلیک کنید، این را بخوانید، بخوانید، و …” که هیچ عبارت یا کلمه کلیدی خاصی در آن مد نظر نمی باشد.

پیشنهاد ما به شما : تا حد امکان از این عناوین در لینک های خود استفاده نکنید.

.

 •  بدون متن لنگر یا (Naked Anchor Text)

استفاده کردن از لینک سایت به جای متن که در حقیقت لینک‌ها متن خاصی ندارند. مثل https://webmasterfa.com که به صورت یک لینک است.

 • تصاویر

تصویری را به عنوان لینک به صفحه دیگر قرار می دهیم. ممکن است بیان کنید که در تصویر متنی وجود ندارد ولی در ویژگی  alt تصویر می توان عبارت انکرتکست را استفاده کرد.

 •  انکرتکست نام برند+کلمه کلیدی (Partial Match)

در واقع ترکیب برند با کلمه کلیدی اصلی را می گویند. مثل تخفیفدونی وبمسترفا

در این قسمت تخفیفدونی، کلمه کلیدی اصلی و وبمسترفا نام برند ما بود.

 • کلمات کلیدی اصلی (Exact Match)  

این دقیقا هدف اصلی انکرتکست می باشد. شما با استفاده خود کلمه کلیدی به آن صفحه لینک می دهید. به‌طور مثال اگر می‌خواهم کلمه استارتاپ را برای وبمسترفا در نظر بگیریم،‌ مستقیما کلمه استارتاپ را بدون هیچ پیشوند و پسوندی به سایت لینک می دهیم.

نحوه استفاده 

بهترین نوع انکرتکست، انکری است که متن آن جزو کلمه کلیدی صفحه مورد نظر سایت باشد. هر چه این ارتباط نزدیک تر باشد، تاثیر مثبت و بیشتری بر رتبه سایت در گوگل خواهد داشت.

استفاده از انکرتکست در لینک سازی قاعده و قوانین خاص خود را دارد. در صورتی که این قوانین را رعایت نکنیم گوگل به عنوان خطا شناخته و افزایش و تاثیری در رتبه وب سایت نخواهد داشت.

 

عواملی که در لینک سازی با انکرتکست می تواند کمک کند عبارت اند از:

 

 • متن های مرتبط 

از انکرتکستی استفاده کنید که متن مورد نظر با لینکی که در داخل آن قرار دارد ارتباط موضوعی و مفهومی داشته باشد.

 • استفاده مناسب و به تعداد 

استفاده مناسب و به تعداد از انکرتکست می تواند در افزایش رتبه سایت موثر باشد و از نظر گوگل تعداد استفاده طبیعی به نظر برسد. میزان درصد، و تعداد انکر ها را در ادامه توضیح دادیم و  همچنین می توانیم از سایت هایی مثل AHREFS و MOZ و MONITOR BAKLINKS برای گرفتن اطلاعات آماری استفاده کنیم.

 • از سایت های دارای اسپم لینک نگیرید.

از سایت های  اسپم که معمولا دارای تعداد زیادی بک لینک به سایت های دیگر هستند لینک نگیرید. این موضوع از نظر گوگل بسیار مهم است.

 

 • در لینک سازی داخلی از انکرتکست کیورد استفاده نکنید.

این موضوع نقش بسیار منفی در لینک سازی دارد.

 • بررسی مرتب و دقیق

باید به طور مرتب و کاملا دقیق انکرتکست ها را بررسی و کنترل کنیم و از over – optimize  انکر تکست ها جلوگیری کنیم. این کار را می توان با گرفتن اطلاعات از میزان انکر های مورد استفاده گرفت.

سعی کنید فقط از یک نوع انکرتکست استفاده نکنید و در محتوای خود انواع آنها را داشته باشید ولی به درستی به کار ببرید. توزیع انواع انکرتکست در صفحه به این شکل است:

 • انکر برند : 40%
 • دیگر انکر ها یا انکر واحد: 25%
 • انکر بدون متن و با لینک: 15%
 • انکر برند با کلمه کلیدی: 5%
 • انکر عمومی: 1-5%
 • انکر دقیق: کمتر از 1%

پیشنهاد ما این است که سعی کنید از انکرتکست های متنوع در فرآیند لینک بیلدینگ خود استفاده کنید. وجود لینک های متنوع سبب می شود گوگل ساختارِ لینک های سایت تان را طبیعی بداند و به سایت تان بیشتر اهمیت دهد.

 

نظرتان راجع به این مقاله چیست؟ با ما درمیان بگذارید.

برچسب ها

زهرا غریب

وی عاشق دنیای تکنولوژی و کد نویسی بود و به زبان انگلیسی علاقه وافری داشت.از مهم ترین صفات وی میتوان به این اشاره نمود که کار تیمی را بسیار دوست می‎داشت.?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن