استارتاپی ها بدانیدتعاریف

ام وی پی (MVP) و ام وی وی وی پی (MVVVP) یا کمینه محصول پذیرفتی چیست؟

ام وی پی (MVP) یکی از مفاهیم مهم در زمینه‌ی کار آفرینی است که با عنوان کمینه محصول پذیرفتی (به انگلیسی Minimum Viable Product) شناخته می‌شود. در این مقاله قصد داریم مفهوم ام وی پی (MVP) و همچنین ام وی وی وی پی (MVVVP) که هر دو از مفاهیم مطرح شده در زمینه‌ی کارآفرینی هستند را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم.

ام وی پی

ام وی پی (MVP) چیست؟

برای پاسخ به این سؤال که ام وی پی (MVP) چیست باید به معادل آن در زبان فارسی مراجعه کرد. حداقل محصول پذیرفتی همان‌طور که از اسم آن پیداست به محصولی گفته می‌شود که حداقل ویژگی‌های لازم را برای ارائه به مشتری داشته باشد.

به عبارت دیگر با رعایت حداقل‌هایی که یک محصول را قابل عرضه به بازار می‌کند، می‌توان به یک حداقل کمینه در کیفیت و خصوصیات محصول رسید.

این محصول در ادامه و پس از ارائه‌ی اولیه می‌تواند تغییر پیدا کنید و ویژگی‌های بیشتری به آن اضافه شود. این مفهوم به بسیاری از کارآفرینان برای شروع تولید و ارائه‌ی یک محصول کمک می‌کند تا بازخوردهای اولیه‌ی مشتری‌ها و جامعه‌ی هدف خود را مشاهده کنند.

با ارائه‌ی یک محصول با حداقل کیفیت و کارایی برای مشتری می‌توان از بازخورد و بازار فروش آن اطلاع پیدا کرد و در صورت عدم موفقیت اولیه از ادامه تولید صرف نظر کرد.

با این کار کارآفرین مجبور نخواهد بود در ابتدا هزینه‌ی هنگفتی را صرف تولید و ارائه‌ی یک محصول با حداکثر شاخص‌ها کند. پس از ارائه‌ی محصول اولیه، تولید کننده و کارآفرین می‌تواند با استفاده از نتایج بازخورد جامعه هدف، تغییرات لازم و یا حتی توقف در تولید محصول را انجام دهد.

هدف از ارائه‌ی حداقل محصول پذیرفتنی، توانایی سنجش فرضیه‌های یک محصول با حداقل منابع است. با این کار از ضررهای هنگفت و شکست خوردن صنایع در ابتدای کار جلوگیری می‌شود.

همچنین می‌توان با توجه به بازخوردهای مشتریان از تلف شدن وقت برای طراحی مواردی که مورد نیاز مشتری و یا مطلوب وی نیستند، جلوگیری کرد. در برخی موارد هدف از اراده‌ی حداقل محصول پذیرفتی تنها ارائه‌ی محصول نیست، بلکه نمایش توانایی‌های تیم توسعه‌دهنده در ساختن محصول مورد نیاز، نیز می‌باشد.

اگر به دنبال ایده برای استارتاپ و کسب و کار آنلاین خود می‎گردید این مقاله را بخوانید. بهترین ایده های استارتاپی و کارآفرینی

ام وی وی وی پی (MVVVP) چیست؟

کلمه‌ی ام وی وی وی پی (MVVVP) مخفف کلمه‌ی Minimum Viable Valuable Validated Product است و در واقع مفهوم کامل‌تری از ام وی پی (MVP) است. در مفهوم ام وی پی (MVP) کارآفرین باید یک محصول با کمینه شاخص‌ها را به جامعه هدف و مشتریان ارائه می‌کرد ولی در مفهوم ام وی وی وی پی (MVVVP)، محصول ارائه شده علاوه بر داشتن کمینه شاخص‌های لازم باید ارزشمند و دارای اعتبار باشد. اما ارزشمند بودن و داشتن اعتبار در زمینه‌ی کارآفرینی دقیقه به چه معناست؟!

 یک شرکت تولید کننده دستمال که برای اولین بار دستمال کاغذی را وارد بازار کرد را در نظر بگیرید. این محصول علاوه بر اینکه حداقل ویژگی‌های لازم برای پذیرش توسط مشتری و فروش در بازار را داشت، ارزشمند نیز بود. و همچنین با ارائه‌ی یک نو آوری، ارائه دستمال‌های بدون نیاز به شستشو، یک چشم انداز کلی از کارخانه تولید کننده آن به مردم نشان می‌داد. در حقیقت دستمالی که وارد بازار شد علاوه بر ویژگی دستمال بودن و توانایی پاک کنندگی، ویژگی‌های دیگری نیز داشت که به شاخص‌های آن افزوده بود.

تا به حال از ام وی پی (MVP) یا ام وی وی وی پی (MVVVP) در کسب  کار خود استفاده کرده اید؟ نتیجه ی ان چه بوده است؟ در بخش نظرات به ما اعلام کنید.

برچسب ها

زهرا غریب

وی عاشق دنیای تکنولوژی و کد نویسی بود و به زبان انگلیسی علاقه وافری داشت.از مهم ترین صفات وی میتوان به این اشاره نمود که کار تیمی را بسیار دوست می‎داشت.?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن